REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jeigu jūsų vonios spintelė tiesiog lūžta nuo įvairių odos priežiūros priemonių, tačiau vis tiek nepavyksta pasiekti tinkamo rezultato, tam yra keletas paaiškinimų. Vienas iš jų – nemokėjimas išsirinkti tinkamų produktų savo odai. Kad besirinkdami kosmetologinius produktus nepridarytumėte klaidų, turite žinoti keletą taisyklių. Naujienų portalas tv3.lt kalbėjosi su Vokietijoje, Baden Badene, gyvenančia dermatologijos gydytoja rezidente Vytene Kurtinaityte.

Jeigu jūsų vonios spintelė tiesiog lūžta nuo įvairių odos priežiūros priemonių, tačiau vis tiek nepavyksta pasiekti tinkamo rezultato, tam yra keletas paaiškinimų. Vienas iš jų – nemokėjimas išsirinkti tinkamų produktų savo odai. Kad besirinkdami kosmetologinius produktus nepridarytumėte klaidų, turite žinoti keletą taisyklių. Naujienų portalas tv3.lt kalbėjosi su Vokietijoje, Baden Badene, gyvenančia dermatologijos gydytoja rezidente Vytene Kurtinaityte.

REKLAMA

Pati gydytoja Vytenė Vokietijoje gyvena jau daugiau nei 4 metus, iš kurių jau 3 metus dirba savo srities specialiste, todėl ji negaili patarimų ir iš savo praktikos, ir šio pokalbio metu, ir socialiniuose tinkluose.

Gydytoja mielai sutiko pakalbėti apie odos tipus, teisingą priemonių pasirinkimą, influencerių įtaka mūsų odos sveikatai ir clean beauty judėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

„Rekomenduočiau kiekvienam savo odos tipą ir būklę išsiaiškinti su kosmetologo ar dermatologo pagalba, antraip teisingų priemonių pasirinkimas yra vargiai įmanomas“ – pokalbį pradeda Vytenė.

REKLAMA

Ar galime patys atpažinti savo odos tipą?

Daugelis mūsų, atidžiai apžiūrėję savo veido odą veidrodyje, galime įtarti, kokį odos tipą turime, tačiau patvirtinimui siūlau apsilankyti pas kosmetologą ar gyd. dermatologą.

Kokių odos tipų būną?

Bet kokios rasės oda gali būti: normali, sausa, mišri ar riebi. Taip pat išskiriamas ir jautrus odos tipas.

Pradėkime nuo normalios odos: ji nei sausa, nei riebi, dėl to ir vadinasi „normali“ (juokiasi). Porų beveik nesimato, netobulumų – arba vienas kitas, arba išvis nėra. Deja, toks odos tipas pasitaiko retai.

REKLAMA
REKLAMA

Sauso odos tipo metu stokojama lipidų, todėl odai nuolat reikalingas „riebus“ maitinimas. Odoje greičiau ryškėja mimikos raukšlės, galimas odos papilkėjimas ar rausvi plotai, niežulys, tempimo jausmas, pleiskanojimas.

Mišrus odos tipas – itin dažnas. T zonoje (kaktoje, nosies ir smakro srityje) stebima perteklinė sebumo gamyba, tad oda šioje srityje riebesnė, poros išsiplėtusios. Tuo tarp skruostuose oda normali ar sausa.

Riebios odos savininkai visame veido plote turi perteklinę sebumo gamybą, oda riebi, blizgi, poros išsiplėtę. Riebaus odos tipo atveju dermatologai turi patapti detektyvais ir išsiaiškinti, kodėl gaminama per daug sebumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jautri oda – vis dažniau stebima dermatologų, kosmetologų kabinetuose. Ji reaguoja dilgčiojimu, deginimo jausmu, paraudimu į nemažai veikliųjų medžiagų, temperatūros pokyčius. Gali būti tiek itin sausa, tiek sukelta tokių odos būklių kaip rožinė, aknė, kontaktinis dermatitas.

Kokias dažniausias klaidas pastebite nustatant odos tipą?

Dažniausia klaida – tai neskyrimas sausos ir dehidruotos odos. Sausa oda yra odos tipas, kuomet stokojama lipidų, o dehidruota oda stokoja ne lipidų, o vandens. Bet kokio tipo oda, stokojanti drėgmės, gali patapti dehidruota.

Ar odos tipas gali kisti su laiku?

Tikrai taip. Geriausias pavyzdys yra suaugusiųjų aknė. Tokie pacientai dažnai sako, kad turėjo idealią odą, o sulaukus 26 metų staiga atsirado aknė. 

REKLAMA

Kodėl svarbu pasirinkti tinkamas priemones būtent pagal savo odos tipą ?

Vienas dažniausių teiginių, kurį girdžiu iš savo pacientų: „aš naudoju profesionalią, brangią kosmetiką, tačiau odos būklė vis vien negerėja“. Ką vadinate „profesionalia“ kosmetika ir kur parašyta, kad brangiau – tai geriau? Naudojant netinkamas odos priežiūros priemones pridaroma daugiau žalos, nei naudos, o medicinoje pirma taisyklė ir yra primum non nocere (iš lot.k. „pirmiausia, nepakenk“).

Taisyklingų priemonių pasirinkimas iš tiesų yra netgi dermatologams painus mokslas, mokslas ir dar kartą mokslas, reikalaujantis atlikti „namų darbus“, o ne gražios pakuotės, prabangių kompanijų vardai ar tušti pažadai. Atvirai kalbant, mane nejuokais gąsdina du dalykai: praktikoje matoma nuomonių formuotojų įtaka mūsų vartotojiškumui ir pačių odos priežiūros kompanijų aklas pelno siekimas.

REKLAMA

Teisingas kelias yra visų pirma išsiaiškinti savo odos tipą bei būklę ir pagal tai išsirinkti tinkamas priemones, atsižvelgiant ne į ką kitą, kaip į priemonių ingredientų pilną sąrašą ir jų įtaką jūsų odai. Neteisingas kelias yra paklausyti medicininio išsilavinimo neturinčio žmogaus ir savavališkai nusipirkti dvyliktą serumą arba pirkti kremą, paskaičius ne jo ingredientų sąrašą, o vien pažadą ant pakuotės: „Be parabenų, bet su ramunėlėm tavo skaisčiai odai“ (juokiasi).

Ar galėtumėte pateikti netinkamos odos priežiūros pasirinkimo pavyzdžių iš savo praktikos?

Neretai mano pacientai, turintys jautrią odą, stebisi, kodėl jų išsirinktas drėkinantis kremas, skirtas jautriai odai, vis vien sukelia deginimo jausmą, paraudimą. Užmetusi akį matau, kad pacientas teisus – ant pakuotės tikrai didelėmis raidėmis užrašyta – jautriai odai. Apsuku pakuotę, kur nurodytas ingredientų sąrašas, ir matau ingredientą fragrance arba perfume (kvepalai).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jautri oda sureaguos neigiamai tiek į kvapiklius, tiek į sulfatus, tiek į bloguosius alkoholius ir t.t. Ar kompanijos vardas garsus? Taip. Ar pacientas priemonę nusipirko savavališkai ir prašovė? Ups! Ar dabar, nė neįpusėjęs vartojimo, šią priemonę plastikinėje pakuotėje išmes? Deja, taip. 

Kitas pavyzdys – pacientas, turintis riebią odą ir aknę. Atėjo nusipirkęs „visų taip išgirtą“ garsųjį retinolio serumą, tačiau odos būklė nuo vartojimo pradžios tik pablogėjo. Pats retinolis – nuostabi retinoidų grupei priklausanti veiklioji medžiaga, tikrai tinkanti tiek aknės atveju, tiek priešlaikiniam odos senėjimui stabdyti. Tad kodėl gi odos būklė tik blogėja? Pažiūriu produkto tikrąjį ingredientų sąrašą, o ten, apart retinolio, net kelios aliejinės medžiagos, kurios kemša poras ir aknės situaciją, žinoma, tik pablogina.   

REKLAMA

Ką manote apie naująjį „Clean beauty“ (švarus grožis) judėjimą?

Clean beauty yra mūsų ateitis. Tai vėlgi kur kas daugiau apie mokslu pagrįstus pasirinkimus ir mažiau apie marketingą. Nepasiduokite žaliajam smegenų plovimui ir nemaišykite švaraus grožio su terminais natural, green ar vegan.

Kol kas nėra tikslių kriterijų švariam grožiui apibrėžti, tačiau yra sinonimas – netoksiška. Clean Beauty produktai yra netoksiški tiek žmonėms, tiek gyvūnams, tiek aplinkai. Jie gali talpinti ir sintetines, ir natūralias veikliąsias medžiagas, kurių formulėse nerasite uždraustų ar nerekomenduojamų ingredientų (Europos Sąjungoje jų sąrašas siekia 1300).

REKLAMA

Pastarieji ingredientai yra potencialūs sukelti alergines odos reakcijas, hormonų disbalansą ar netgi vėžinius susirgimus. Clean beauty be saugių veikliųjų medžiagų orientuojasi ir į pirkėjui aiškiai pateiktą informaciją (skaidrumą), ko dėka žmogus gali kur kas labiau pasitikėti kompanija ir į aplinkai draugiškas pakuotes. Esame nejuokais užteršę savo planetą, tad visus raginu prieš perkant kosmetikos priemonę pasidomėti jos pakuotės tvarumu.

Tad kaipgi turėtų atrodyti ideali odos priežiūros rutina?

Mano odos rutina gali skirtis nuo jūsų, tačiau abi gali būti „idealios“ (šypsosi). Odos priežiūra priklauso nuo amžiaus, odos tipo, odos ligų, nuo bendros sveikatos būklės, streso lygio, mitybos ir t. t. Būtent todėl vieno stebuklingo atsakymo, net labai norėdama duoti, deja, negalėčiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visiems galioja ir keletas bendrų tiesų: vakarais nuo odos kruopščiai pašalinti nešvarumus, saugoti odą nuo saulės ir aplinkos taršos, maitintis taip, kad mityboje netrūktų antioksidantų, probiotikų, žemo glikeminio indekso angliavandenių ir, žinoma, gerti pakankami vandens.

Nepamirškite, kad dermatologijoje mažiau yra daugiau, o norint pasirinkti tinkamas odos priežiūros priemones, reikalinga pirmiausia pasikaustyti žiniomis. Graži reklama, deja, negarantuoja sveikos ir spindinčios odos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų