Su maistu ir vandeniu į organizmą gali patekti įvairiausių žarnyno bakterijų – salmonelių, streptokokų, stafilokokų, jersinijų, kampilobakterijų, listerijų, ir kt. Ūmios žarnyno užkrečiamosios ligos pagrindiniai simptomai: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo ir galvos skausmas bei aukšta temperatūra. Persirgus, susiformuoja trumpalaikis imunitetas. Kiekvieną kartą užsikrėtus, vėl sergama. Silpnesnės imuninės sistemos, vyresnio amžiaus žmonėms, kūdikiams gali išsivystyti rimtos komplikacijos.
Dažnai iškylaujant gamtoje apsinuodijama nepakankamai ant laužo iškeptu šašlyku ar kitokiais mėsos kepsniais bei greitai gendančiu maistu: karštai rūkyta mėsa, žuvimi, dešra, pieno produktais, kreminiais gaminiais. Pavojų taip pat gali kelti ir maudymosi vietų higieninė būklė. Reikėtų nepamiršti, kad neprižiūrimuose vandens telkiniuose gali būti patogeninių mikroorganizmų, kurie patekę į žmogaus organizmą, (t. y. maudynių metu gurkštelėjus tokio vandens), gali susargdinti žarnyno užkrečiamosiomis ligomis. Rankų plovimas, vaisių bei daržovių plovimas, stalo inventoriaus bei indų plovimas atvirame vandens telkinyje taip pat gali tapti ūmių žarnyno užkrečiamųjų ligų priežastimi.
Maudyklų vandens kokybę įtakoja ir paplūdimių aplinka. Neleistina, kai paplūdimių maudyklose plaunamos autotransporto priemonės, maudomi gyvūnai. Pagrindinė paviršinio vandens telkinių užterštumo priežastis – į šiuos telkinius patenkanti tarša su nepakankamai išvalytomis ar nevalytomis miestų, miestelių, pramonės įmonių ir kaimų nuotekomis, taip pat išsklaidyta tarša iš gretimų teritorijų.
Kad išvengtume žarnyno infekcijų, vykstant į iškylą gamtoje ir jos metu Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai rekomenduoja:
• apsirūpinti geriamuoju vandeniu, priemonėmis rankų priežiūrai ir asmens higienai palaikyti (drėgnos servetėlės, vanduo);
• negerti netvarkingų šachtinių šulinių ar atvirų telkinių vandens;
• įvertinti stalo įrankių ir indų švarą, geriausia pasirinkti vienkartinius;
• neplauti daržovių, vaisių, uogų, stalo įrankių ir indų atviruose vandens telkiniuose;
• iškyloms gamtoje pasirinkti negreitai gendančius ir saugius produktus;
• paruoštus vartojimui produktus ir jų žaliavas laikyti tinkamoje temperatūroje;
• kepant mėsą ant laužo, svarbu, ją gerai iškepti: pavojingos bakterijos žus, kai temperatūra gabalo viduje bus ne žemesnė kaip 80 – 90°C. Mėsa gabalo viduje neturi būti rausva - priešingu atveju galime susirgti salmonelioze, kampilobakterioze, listerioze ir t.t.
• nepirkti pieno pakelėse, iš privačių atsitiktinių asmenų, supilto į abejotino švarumo butelius ar kitas talpas, laikomą kelias valandas be šaldymo įrangos;
• neplauti maudynių vietoje automobilių, nemaudyti gyvūnų;
• maudantis, negurkštelėti atviro telkinio vandens;
• nesimaudyti, pajutus žarnyno užkrečiamosios ligos simptomus.
Pajutus žarnyno ligos požymius, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.