• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors plaučių dalia nėra lengva, sveikas žmogus nė nesusimąsto, kaip jis kvėpuoja. Atrodo, kad taip ir turi būti. „Kad turime plaučius, prisimename tik tuomet, kai susergame“, – pastebi gydytojas pulmonologas Algirdas Gauronskis.

Nors plaučių dalia nėra lengva, sveikas žmogus nė nesusimąsto, kaip jis kvėpuoja. Atrodo, kad taip ir turi būti. „Kad turime plaučius, prisimename tik tuomet, kai susergame“, – pastebi gydytojas pulmonologas Algirdas Gauronskis.

REKLAMA

Kosulio nevalia ignoruoti

Vartydami asmeninę medicininę knygelę, galite rasti gydytojo įrašą: „plaučiai švarūs, kvėpavimas vezikulinis“. Tai reiškia, kad jūsų plaučiai puikiausiai susidoroja su jiems pavesta užduotimi. Kaip dirba plaučiai, galite išgirsti tiesiog pridėję ausį prie artimojo krūtinės. Dažniau pasiklausę plaučių melodijos, vėliau iškart pastebėsite atsiradusias grėsmingas ir šaižias natas, būdingas vadinamajam šiurkščiam kvėpavimui, kurios grėsmingos bet kurio amžiaus asmens sveikatai.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Kasdien per žmogaus plaučius praeina 10 tūkst. litrų oro, kurio valymo sistema veikia eskalatoriaus principu. Apatinis, „blakstienas“ supantis sluoksnis, yra skystas, o viršutinis, stumiamas „blakstienų“ galiukų, – klampus. Kai šių sluoksnių sąveika sutrinka, mes susergame plaučių ligomis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasaulyje kvėpavimo funkcijos sutrikimai kamuoja apie

10 proc. vyresnių nei 40 metų žmonių. Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) kasmet nusineša apie 2,75 mln. žmonių gyvybių. Numatoma, kad 2020-aisiais ši liga taps trečiąja pagrindine mirties priežastimi – iškart po išeminės širdies ir smegenų kraujagyslių ligų. Kodėl vieni suserga LOPL, o kiti ne – vienareikšmiško atsakymo nėra.

REKLAMA

Ligai būdinga simptomų trijulė – kosulys, skrepliavimas ir dusulys. Nors kosulys yra natūrali fiziologinė reakcija, kosčiojimas gali būti pirmasis šios klastingos ligos požymis. Ypač, jeigu žmogus rūko, laiku nė nepastebi, kaip kosulys pakito, o skrepliavimas tapo nuolatinis. Ligai progresuojant, kvėpavimo takai siaurėja. Dusulys – svarbiausias LOPL simptomas.

Pablogėjus plaučių funkcijai, atsiradus ir padidėjus dusuliui, pasunkėja ir širdies darbas. Nuolatinis dusulys ilgainiui sukelia nerimą, depresiją, riboja fizinį krūvį. Sunkiausiais atvejais liga riboja ir įprastinę sergančiųjų veiklą – prausimąsi, rengimąsi ir pan. Vėlyvosios stadijos liga sergantiems pacientams ne tik trukdo vaikščioti, bet ir judėti ar net vartytis lovoje.

REKLAMA
REKLAMA

Gyvenimo kokybė jūsų rankose

Nors dažnai LOPL vadinama rūkalių liga, vis dėlto tai nėra vienintelė ligos priežastis. Ne mažesnę grėsmę susirgti LOPL kelia ir darbas užterštoje ar dulkėtoje aplinkoje. Per dieną mes įkvepiame vidutiniškai 22 tūkstančius kartų. Kiekvienąkart įkvėpus, į mūsų organizmą patenka apie 55 tūkstančiai įvairių alergenų ir mikroorganizmų, kurie iš plaučių į kraują keliauja dvidešimt kartų greičiau negu per virškinamąjį traktą ir veikia aštuoniasdešimt kartų stipriau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susirgti LOPL ypač rizikuoja žmonės, kurie kontaktuoja su medvilne, mediena, augalų atliekomis, grūdais, taip pat anglies, silicio, kadmio, geležies dulkėmis ar kuriems tenka dirbti lauke ir patalpose, kur nuolatos būna automobilių kuro, anglies ir medienos degimo produktų. Nemažą reikšmę susir-gti LOPL turi ir paveldimumas – trūksta tam tikrų medžiagų, sutrikusi organizmo gynybos sistema. Ligos atsiradimą lemia ir dažnos infekcijos. LOLP neretai pasireiškia po gripo, virusinių infekcijų ar plaučių uždegimo.

REKLAMA

Mirštamumas nuo LOPL 2–3 kartus dažnesnis tarp vyrų negu tarp moterų ir didėja vyresniame amžiuje. Oficialiais duomenimis, LOPL Lietuvoje serga apie 60 tūkst. gyventojų, bet šis skaičius, anot pulmonologo, gali būti gerokai didesnis, nes ligos simptomai progresuoja pamažu, o didžioji dalis žmonių prie jų prisitaiko ir ilgą laiką nė neįtaria, kad serga.

Laiku pastebėti

Gydytojas pulmonologas sako, kad visiškai lėtinės obstrukcinės plaučių ligos išgydyti neįmanoma, bet tinkamai parinktas gydymas ilgainiui pristabdo jos progresavimą. Kiekvienas esame skirtingas, todėl ir gydymas kiekvienam pacientui parenkamas individualiai.

REKLAMA

Siekiant išvengti ligos progresavimo, labai svarbu ją diagnozuoti ir imtis gydymo kuo anksčiau. Diagnostika yra itin svarbi rūkantiems, vyresniems nei 40 metų žmonėms, kuriems fizinė veikla sukelia dusulį ar kamuoja chroniškas kosulys ir skrepliavimas. Specialiu aparatu galima patikrinti, kaip kvėpuoja plaučiai, ar nėra kvėpavimo takų susiaurėjimo, vadinamosios obstrukcijos.

LOPL profilaktika:

- mesti rūkyti;

- pakeisti kenksmingas darbo sąlygas;

- vengti infekcijų;

- judėti;

- sveikai maitintis;

- būtinai gerti daug skysčių;

- neperšalti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų