REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viduriavimas – viena iš nemaloniausių ligų, kuriai užklupus griebiamasi įvairiausių priemonių, tačiau kai kurios jų gali pridaryti daugiau žalos nei naudos. Tad kaip elgtis teisingai, ką vartoti ir kokius skysčius gerti domėjosi TV3 laida „Būk sveikas“.

Viduriavimas – viena iš nemaloniausių ligų, kuriai užklupus griebiamasi įvairiausių priemonių, tačiau kai kurios jų gali pridaryti daugiau žalos nei naudos. Tad kaip elgtis teisingai, ką vartoti ir kokius skysčius gerti domėjosi TV3 laida „Būk sveikas“.

REKLAMA

Viduriavimas dažniausiai būna infekcinis ir jis pavojingiausias vaikams iki 1 metų, tačiau šios ligos komplikacijos gali pasireikšti įvairaus amžiaus žmonėms. 

„Viduriuojant žmogus netenka vandens ir elektrolitų – natrio, kalio, chloro. Jeigu jų netekome nedaug, tai galbūt sunku pastebėti, kad kažkas įvyko organizme. Kai jų netenkama daug, tada simptomai yra ryškūs“, – pasakojo VUL Santaros klinikų vaikų gastroenterologas prof. med. dr. Vaidotas Urbonas. 

Pasireiškiantys simptomai yra suretėjęs šlapinimasis, neišskiriami skysčiai. 

„Jei mažas vaikas šlapinasi 3 kartus per parą ar mažiau ir jis viduriuoja, jau reikėtų sunerimti. Jis turėtų šlapintis dažniau. Yra ir tokie kriterijai, pavyzdžiui, vaikas verkia ir nėra ašarų, reiškia skysčių trūkumas – ašarų nėra“, – TV3 laidai „Būk sveikas“ teigė V. Urbonas.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat asmuo netekęs daug skysčių tampa vangus. Suaugusiems tai pasireiškia kaip silpnumas. 

„Aišku, suaugusiems dėl elektrolitų balanso sutrikimo, ypač kalio sutrikimo, atsiranda širdies ritmo sutrikimai, ypač vyresnio amžiaus žmonėms“, – sakė daktaras. 

REKLAMA

Vienas pirmųjų dehidratacijos simptomų – didelis troškulys, tačiau medikas įspėja, kad viduriuojančiam žmogui troškulio grynu vandeniu numalšinti negalima. 

„Svarbu negerti gryno vandens, o gerti elektrolitų tirpalą. Tai yra vanduo sumaišytas su natriu, kaliu, chloru – būtent šitais elementais, kurių dažniausiai ir trūksta. Kodėl netinka vanduo? Jis patekęs į kraują jį praskies, tai reiškia, kad ir taip buvo kraujuje natrio nedaug, vanduo patekęs tą natrį dar labiau praskies ir tada mes gausime ryškų natrio kiekio sumažėjimą kraujuje“, – teigė gastroenterologas.

REKLAMA
REKLAMA

Tai – intoksikacija vandeniu, jos metu atsiranda labai rimti pašaliniai reiškiniai, kartais net traukuliai. 

„Rimta komplikacija – hiponatremija. Jei jau lauko sąlygomis, pavyzdžiui, miške neturite nieko po ranka, tai nors druskos su cukrumi įdėkite į vandenį ir tai bus geriau negu gerti gryną vandenį esant viduriavimui“, – aiškino V. Urbonas. 

Viduriavimas yra organizmo apsigynimo reakcija nuo viruso, todėl efektyviausias viduriavimo gydymas – viruso pašalinimas. 

„Pats efektyviausias gydymas – išplauti tą sukėlėją iš žarnyno. Jei tai neagresyvus viduriavimas, jo stabdyti tikrai nereikia kažkokiomis tai specialiomis priemonėmis. Tiesiog papildai vandens, elektrolitų balansą geriamuoju rehidracijos tirpalu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei yra ryškesnis, dažnesnis viduriavimas, kartais pridedami kai kurie medikamentai, kurie ne tiek slopina patį viduriavimą, nes slopinti viduriavimo niekas nerekomenduoja, netgi tai yra draudžiama“, – teigė medikas. 

Jei toksinai ir virusai ilgai lieka žarnyne ir iš jo nepasišalina, gali kilti rimtų komplikacijų. 

Tačiau vis dėlto, kokius medikamentus esant poreikiui reikėtų rinktis ir kada kreiptis į gydytoją, žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Būk sveikas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų