• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gripo sezonas Lietuvoje pareikalavo jau 16 gyvybių. Pranešta, kad vien per praėjusią savaitę nuo gripo mirė 4 asmenysŠi liga pavojinga dėl sukeliamų sunkių komplikacijų, todėl svarbu nenumoti ranka į simptomus.

Gripo sezonas Lietuvoje pareikalavo jau 16 gyvybių. Pranešta, kad vien per praėjusią savaitę nuo gripo mirė 4 asmenysŠi liga pavojinga dėl sukeliamų sunkių komplikacijų, todėl svarbu nenumoti ranka į simptomus.

REKLAMA

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informavo, kad praėjusią savaitę užfiksuoti dar 4 mirties atvejai, 126 paguldyti į ligonines.

Praėjusią savaitę mažiausias sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklis užregistruotas Utenos apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje. Epideminis sergamumo lygis užfiksuotas 14-oje savivaldybių (peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų riba), prieš savaitę tokių savivaldybių buvo kur kas daugiau – 35. Iki šios dienos nė viena savivaldybė epidemijos nėra paskelbusi.

Primenama, kad vertinant epidemiologinę situaciją, kompleksiškai vertinami visų peršalimo ligų (gripo, COVID-19, ŪVKTI) rodikliai. Priimant sprendimą dėl epidemijos paskelbimo, būtina atsižvelgti ir į papildomus kriterijus, pavyzdžiui, ligoninių, reanimacijos ir intensyviosios terapijos lovų užimtumą dėl gripo ir (ar) COVID-19 ligos.

REKLAMA
REKLAMA

 Taip pat svarbu atsižvelgti į situaciją socialinės globos ir slaugos, ugdymo įstaigose. NVSC specialistai nuolat stebi situaciją, bendradarbiauja su savivaldybių atstovais, prireikus siūlo skelbti epidemiją.

REKLAMA

Gripo simptomai

Gripas – ūmi virusų sukelta kvėpavimo takų infekcija, pranešama NVSC interneto svetainėje. Gripas gali pasireikšti šiais simptomais:

  • Karščiavimas;
  • Sausas kosulys;
  • Gerklės, galvos ir raumenų skausmas;
  • Nuovargis ir silpnumas

Tarp žmonių gripo virusas plinta oro-lašeliniu būdu, imlumas gripui – didelis. Greičiausiai infekcija plinta mažose, prastai ventiliuojamose arba dulkėmis užterštose patalpose. Inkubacinis periodas trunka nuo 24 iki 72 val., dažniausiai – 48 val.

REKLAMA
REKLAMA

Karščiavimas ir respiraciniai sindromai trunka 4–7 dienas, sausas kosulys ir nuovargis išlieka dar vieną ar dvi savaites.

Gripas pavojingas dėl sukeliamų sunkių komplikacijų. Gripo komplikacijos gali būti plaučių uždegimas, akių uždegimas, sinusitas, miokarditas, encefalitas, meningitas ir kt.

Veiksmingiausia apsauga nuo gripo – skiepai

Veiksmingiausia prevencijos ir kontrolės priemonė – vakcinacija, rizikos grupėms priklausantys asmenys kasmet skiepijame valstybės lėšomis finansuojama sezoninio gripo vakcina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rizikos grupėms priklauso 65 m. amžiaus ir vyresni asmenys; asmenys, sergantys lėtinėmis (širdies kraujagyslių, plaučių ligomis, bronchine astma, metabolinėmis, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, asmenys, kuriems yra imunodeficitinė būklė) ligomis; medicinos įstaigose dirbantys asmenys; asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose; nėščiosios.

Intensyvėjant sergamumui gripu NVSC specialistai primena, kad itin svarbu kruopščiai laikytis higienos taisyklių: plauti rankas, jei nėra galimybės nusiplauti – dezinfekuoti; vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas; laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo – prisidengti burną ir nosį vienkartine servetėle.

Primenama, kad pajutus į peršalimą panašius simptomus, rekomenduojama likti namuose ir kreiptis į šeimos gydytoją.

Slaugant sergantį asmenį ar lankantis žmonių susibūrimo vietose, kur negalima išlaikyti saugaus atstumo, rekomenduojama dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų