Kiekvienais metais šiuo laikotarpiu, kai galima pasimėgauti pagausėjusia maisto įvairove, t.y. daržovėmis, vaisiais bei ant laužo keptais patiekalais, padaugėja persivalgymo atvejų.
Kai suvalgoma per daug maisto organizmas nespėja jo skaidyti, todėl gali atsirasti tam tikrų nemalonių pojūčių. Persivalgymo simptomais gali būti pilvo pūtimas, skausmas, pykinimas, rėmuo, nuovargis bei vangumas. Nuolatinis persivalgymas gali lemti kitų ligų išsivystymą, pavyzdžiui, diabetą, virškinimo trakto ligas ar širdies ir kraujagyslių ligas. Visa laimė, kad nėra sunku šios sveikatos problemos išventi.
Tereikia laikytis tokių patarimų:
· vengti labai sūraus maisto. Sūrus maistas padidina norą valgyti saldumynus.
· vengti gazuotų gėrimų. Jie gali dar labiau išpūsti pilvą.
· valgant neskubėti.
· gerti daugiau vandens.
· po valgymo pasirinkti pasivaikščiojimą, o ne pogulį. Tai pagerins virškinimą bei išlygins cukraus kiekį kraujyje. Bet vengti intensyvaus sportavimo.
· vengti alkoholinių gėrimų.
· laikytis gerai subalansuotos mitybos. Į maisto racioną reikėtų įterpti daugiau skaidulinių medžiagų turinčių maisto produktų, daržovių, vaisių. Vengti kaloringo, riebaus maisto, vartoti liesesnius pieno gaminius.
Jei persivalgymo nepavyko išvengti, reikėtų susipažinti su šio sutrikimo gydymo būdais. Kai persivalgymas nėra stiprus, geriau pradėti nuo paprastesnių gydymo būdų. Rekomenduojama ramiai pasivaikščioti, išgerti vandens ar žolelių arbatos. Ramunėlių, imbiero ar pipirmėčių arbata gali sumažinti dujų susidarymą, pagerinti virškinimą.
Didesnis pavojus užklumpa, kai suvalgoma per daug ant laužo keptų patiekalų, nes tokiam kepimo būdui dažniausiai naudojami riebūs, itin kaloringi bei skrandžio rūgšingumą padidinantys maisto produktai. Pavyzdžiui, ypač populiariems vasaros šašlykams paruošti yra naudojama riebi kiauliena, dėl kurios gali sulėtėti virškinimo procesas. Mėsos paruošimui naudojamas marinatas dažnai gaminamas su actu, kuris gali lemti rėmens atsiradimą. Patiekalo pagardinimui naudojami aštrūs padažai taip pat gali padidinti skrandžio rūgštingumą.
Kai persivalgius jaučiamas rėmuo, tada gali padėti antacidiniai vaistai. Jie neutralizuoja skrandžio sulčių druskos rūgštį, taip mažindami rūgštingumą. Jai jaučiama, kad virškinimas tarsi sustojęs, jaučiamas pilvo pūtimas ir pasivaikščiojimai, arbatos nepadeda, tokiu atveju padėti gali vaistiniai preparatai su kasos fermentais. Vienas iš tokių yra Mezym. Mezym 20000V vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Dozės priklauso nuo virškinimo sutrikimų sunkumo laipsnio. Rekomenduojama dozė yra 1-2 tabletės vienam valgymui (atitinka 20 000 – 40 000 lipazės vienetų pagal Europos farmakopėjos). Tabletės turi būti nuryjamos nekramtant ir užsigeriant dideliu skysčio kiekiu, pageidautina valgymo viduryje.
Vaistą visada reikėtų vartoti kaip nurodytą informaciniame lapelyje arba kaip paskyrė gydytojas. Svarbu atsiminti, kad prieš bet kokio vaistinio preparato vartojimą derėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.