• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors kaip garnyrą prie mėsos patiekalų lietuviai dažniausiai renkasi bulves, grikius ar ryžius, paįvairinti mitybos racioną bei įprastiems patiekalams suteikti naujų skonių gali ir perlinės kruopos. Anot sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, perlinės kruopos dažnai pamirštamos nepelnytai.

Nors kaip garnyrą prie mėsos patiekalų lietuviai dažniausiai renkasi bulves, grikius ar ryžius, paįvairinti mitybos racioną bei įprastiems patiekalams suteikti naujų skonių gali ir perlinės kruopos. Anot sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, perlinės kruopos dažnai pamirštamos nepelnytai.

REKLAMA

Tai – daug skaidulų turinti kruopa, puikiai pritaikoma skirtingiems receptams ir tinkama valgyti žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu. Be to, šis produktas ne tik maistingas, tačiau ir nebrangus, todėl prekybos tinklas „Rimi“ savaitgalio pietums dalijasi sotaus perlinių kruopų troškinio su daržovėmis ir kiauliena receptu.

Perlinės kruopos – sveikatos šaltinis

Pasak minėto prekybos tinklo sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, perlinės kruopos puikiai tinka įvairių patiekalų gamybai. Jos – skanios, sočios ir labai maistingos.

REKLAMA
REKLAMA

Perlinėse kruopose gausu mineralinių medžiagų: kalio, fosforo ir magnio, yra šiek tiek B grupės vitaminų ir lėtai „atsipalaiduojančių“ angliavandenių, kurie sumažina kruopų glikeminį indeksą, todėl jos tinkamos vartoti žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu.

REKLAMA

Gydytoja dietologė atkreipia dėmesį, jog perlinės kruopos yra šlifuoti miežių branduoliai, todėl jų turėtų vengti celiakija sergantys asmenys.

„Kadangi perlinėse kruopose yra glitimo, žmonės, kuriems reikia atkreipti dėmesį į glitimo kiekį produktuose, šių kruopų neturėtų įtraukti į savo mitybos racioną. Visiems kitiems perlines kruopas galima valgyti kiekvieną dieną arba bent kelis kartus per savaitę“, – pataria E. Gavelienė. 

Perlines kruopas į racioną ji rekomenduojama įtraukti ir vaikams. „Perlinės kruopos turi visų augančiam žmogaus organizmui būtinų medžiagų. Jose yra geležies, fosforo, kalcio, magnio ir cinko – medžiagų, svarbių kaulų būklei ir tinkamam raumenų funkcionavimui.

REKLAMA
REKLAMA

Šis produktas taip pat puikiai tinka sergantiems širdies ligomis, nes skaidulų, B grupės vitaminų ir antioksidantų derinys tampa sveikos širdies mitybos sąjungininku, o didelis beta gliukano kiekis yra atsakingas už cholesterolio lygio balansą“, – pasakoja gydytoja dietologė. 

Perlinių kruopų sriubą E. Gavelienė pataria įtraukti į mitybos racioną ir kenčiantiems nuo įvairių skrandžio ar žarnyno ligų: „Perlinėse kruopose yra tirpių ir netirpių skaidulų, kurios reguliuoja žarnyno judėjimą, palaiko mikrobiotą, stiprina imuninę sistemą ir gerina žarnyno sveikatą.“

Kokybė ir gaminimo būdai 

Minėto prekybos tinklo produktų vadovė Diana Špūrienė primena verdant perlines kruopas, kaip ir visus kitus grūdus, pirmiausia jas gerai nuplauti vandeniu, kad pasišalintų bet kokie nešvarumai:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taip pat patogu kelioms valandoms palikti kruopas mirkti šaltame vandenyje – tai sutrumpina tolesnį jų gaminimo laiką.“ Anot specialistės, daugelis dar dvejoja, kiek laiko perlines kruopas reikėtų virti, tačiau jų paruošimo procesas labai paprastas.

„Išmirkytas kruopas tiesiog berkite į puodą ir uždenkite dangčiu, kad išeitų kuo mažiau garų, pavirkite vandenyje, o išvirus pagardinkite žiupsneliu druskos. Tuo tarpu nemirkytas perlines kruopas geriausia virti ant pakankamai stiprios kaitros, kol užvirs, o tada dar maždaug 40 minučių ant žemesnės temperatūros. Vieną puodelį kruopų reikėtų užpilti 2–3 puodeliais vandens – tokį santykį nesunku pamatuoti“, – pataria D. Špūrienė.

REKLAMA

Pasak ekspertės, išvirtas perlines kruopas geriausia laikyti sandariame inde. Šaldytuve jas galime laikyti 3–5 dienas, o šaldiklyje – apie mėnesį. Tuo tarpu nevirtas perlines kruopas reikėtų laikyti sandariame inde ir saugoti nuo drėgmės bei tiesioginių saulės spindulių: „Jei pastebėjote, jog pakuotėje, kurioje laikomos kruopos, prisikaupė drėgmės, nedelsdami tokias kruopas išmeskite.“

D. Špūrienė pastebi, jog daugiausia perlinės kruopos perkamos sriubų arba košių gamybai. Renkantis jas parduotuvėje vertėtų atkreipti dėmesį į keletą dalykų:

„Kokybiškas kruopas atpažinsite iš baltai gelsvos spalvos, jose neturėtų būti priemaišų. Perlinių kruopų košę galima valgyti vieną, ruošti kaip garnyrą, dėti į sriubas, troškinius, gardinti pomidorais ar žolelių sviestu bei įvairiais prieskoniais, kurie paįvairins kruopų skonį“, – pranešime spaudai rekomenduoja specialistė. 

REKLAMA

Perlinių kruopų troškinys su daržovėmis ir kiauliena

Patiekalui reikės: 200 g perlinių kruopų; 100 g morkų; 40 g svogūnų; 100 g kukurūzų; 100 g konservuotų pupelių; Prieskonių pagal skonį; 300 g kiaulienos kumpio; 2 šaukštų aliejaus.

Kiaulieną supjaustykite smulkiais gabaliukais. Dėkite į įkaitintą keptuvę, pilkite truputėlį aliejaus ir apkepkite, berkite prieskonių pagal skonį. Kruopas išvirkite pasūdytame vandenyje.

Apkepkite svogūną. Išvirkite morkas, sutarkuokite burokine tarka. Visus ingredientus sumaišykite. Maišant patroškinkite dar apie 2–3 min. Skanaus! 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų