• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Besimylint su savo vaikinu, gilus Karos Jachson kvėpavimas staiga sutriko. Jos liežuvis ištino kaip balionas ir trukdė deguoniui patekti į plaučius. Ji pašoko iš lovos ir, dar be drabužių, savo draugui bandė paaiškinti, jog jai viskas gerai, tačiau Kara negalėjo pasakyti nei vieno aiškaus žodžio, rašoma womenshealth.com

68

Besimylint su savo vaikinu, gilus Karos Jachson kvėpavimas staiga sutriko. Jos liežuvis ištino kaip balionas ir trukdė deguoniui patekti į plaučius. Ji pašoko iš lovos ir, dar be drabužių, savo draugui bandė paaiškinti, jog jai viskas gerai, tačiau Kara negalėjo pasakyti nei vieno aiškaus žodžio, rašoma womenshealth.com

REKLAMA

„Mintyse turėjau sakinį, tačiau negalėjau jo garsiai ištarti. Atrodė, jog liežuvis atsijungė nuo smegenų. Vėl pabandžiau ištarti žodį, tačiau nesisekė. Tada ėmiau panikuoti“, - pasakojo Kara.

Ji norėjo pradėti verkti, tačiau net ir to padaryti negalėjo.

Kol jos vaikinas kvietė greitąją medicinos pagalbą, ji pamanė, jog prieš atvykstant medikams ji turėtų kažką apsirengti, tačiau pabandžius atsistoti, jos kojos nejudėjo iš vietos. Ji taip pat negalėjo pajudinti kairės rankos.

REKLAMA
REKLAMA

Kol į Niujorke esantį merginos butą atvyko greitoji pagalba, Kara atgavo kalbėjimo dovaną. Deja, bet tuo metu merginai ėmė beprotiškai skaudėti galvą.

REKLAMA

Medikams Kara papasakojo maniusi, jog jai pasireiškė alerginė reakcija, nors kas ją galėjo išprovokuoti, ji nežinojo. Į galvą atėjo ir labai blogos migrenos mintis, tačiau ši buvo kitokia, nei ta, kurią ji patyrė būdama 13-kos.

„Tą akimirką nežinojau, kas su manimi vyksta“, - sakė ji,

Tiesa tokia, kad tuo metu 23-ejų metų sulaukusi Kara patyrė insultą.

Pacientų skaičiaus padidėjimas

Šį rudenį JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras paviešino tyrimus, kuriuose atskleista gąsdinanti informacija. Pasirodo, kad vis daugiau jaunų žmonių patiria taip vadinamą ūminį ischeminį insultą. Tai pati dažniausia jo forma, atsirandanti dėl kraujo neatitekėjimo į smegenis.

REKLAMA
REKLAMA

„Šis pokytis ir padidėję jaunų žmonių susirgimų skaičiai labai gąsdina“, - pasakojo neurologijos profesorius Brettas Kissela.

Insultas, kaip teigiama, yra senų žmonių liga. Vidutinis insultą patyrusio žmogaus amžius – 68 metai. Taigi, kas sukėlė šį staigų ligos padažnėjimą tarp jaunų žmonių? Šis klausimas vis labiau neramina medicinos darbuotojus.

„Ar padažnėjo insultų kiekis tarp jaunų žmonių, ar mes tiesiog juos išmokome atpažinti? Mano nuomone, čia galioja pirmasis variantas. Tai galėtų būti vienu iš itin brangios ir liūdinančios visuomenės mados įrodymas. Vis dažniau visiškai sveiki žmonės per kelias sekundes tampa ligoniais“, - teigė profesorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat svarbu paminėti, jog maždaug 14% visų insulto atvejų yra nepastebimi.

„Jei jaunas žmogus jaučiasi sutrikęs, jam sukasi galva, jis neturi energijos, tai dažniausiai siejama su gerokai mažiau dramatišku reiškiniu, nei insultas“, - teigė tyrimus atlikęs mokslininkas Kumaras Rajamanis.

Nediagnozuoto insulto pasekmės yra labai pavojingos. Kadangi žmogų ištiko insultas, tampa svarbi kiekviena minutė. Jei po insulto norite patirti kuo mažiau pasekmių, labai svarbus laikas, praėjęs iki atvykstant gydytojui. Nustačius, jog žmogui insultas, kad suveiktų vaistai, atkemšantys užsiblokavusią kraujagyslę, juos suleisti reikia per 3 valandas.

REKLAMA

Jei insultas diagnozuojamas per vėlai, pažeista smegenų dalis jau yra mirusi, o šios žalos pataisyti jau nebepavyks.

Nors jauno amžiaus pacientai yra linkę greičiau pasveikti, jie nėra tokie atsparūs dažnai sutraumuojančioms insulto pasekmėms.

Jauni ir pažeidžiami

Jauniems žmonėms insultą gali sukelti kaklo srityje patirta trauma. Trūkus stuburo slanksteliui ar miego arterijai, įvyksta insultas.

Tačiau dėl tokių priežasčių atsiradusių insultų kiekis nepadidėjo. Medikai teigia, jog gerokai pagausėjo pacientų, į ligoninę atsidūrusių dėl insultų, juos ištikusių dėl prastos mitybos, tabako ir alkoholio vartojimo bei kitų žalingų įpročių.

REKLAMA

Svarbu atkreipti dėmesį, kad tam įtakos turi ir vaikystėje diagnozuotas diabetas ar nutukimas, aukštas kraujo spaudimas.

Gydytoja Mary George pastebėjo, jog šių simptomų ir paties insulto galima išvengti. Pakeitus gyvenimo būdą, pradėjus sportuoti ir sveikiau maitintis, net 80% sumažėja tikimybę patirti insultą.

Svarbu žinoti šeimos medicininę istoriją

Kad ir kokiame amžiuje ištinka insultas, su jo pasekmėmis susitaikyti yra nelengva.

„Insultas atima kalbėjimo dovaną, paralyžiuojama ranka ar koja, kartais net abi galūnių poros. Taip pat gali būti nustatomas invalidumas, žmonės negalės dirbti, neturės pajamų, dėl to taps priklausomi nuo kitų. Štai kodėl labai svarbu nuo pat vaikystės propaguoti sveiką gyvenimo būdą“, - sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau net ir pakeitus savo kasdienius įpročius, insulto visiškai išvengti neįmanoma.

Kara dirba dietologe. Ji tikrai žinojo, kas yra sveika mityba, suprato apie jos naudą. Ji taip pat mėgsta bėgioti, treniravosi pusmaratoniui, buvo sportiška ir aktyvi. Kara niekada nerūkė.

Kai ją išrašė iš ligoninės, gydytojai padavė lankstinuką su informacija, kaip gydyti migrenas. Apie insultus jame nieko nebuvo parašyta.

REKLAMA

„Kalbant apie Karos atvejį, gydytojams kasdien tenka susidurti su daugybę panašius simptomus patiriančių pacientų, kurių tikrai neištiko insultas“, - pridūrė kardiologas Jorge Kizeris.

Jis pabrėžė, jog reikėjo atkreipti dėmesį į tai, kad mergina negali pakelti rankos. Tai vienas pagrindinių insulto simptomų, apie kurį žino beveik visi žmonės. Taip pat reikėjo sunerimti ir tada, kai Karos šeimos medicinos istorijoje buvo paminėta, jog jos mama, būdama 45-erių, taip pat patyrė insultą.

REKLAMA

Kitą dieną Kara apie visa tai, kas įvyko, papasakojo savo mamai, dirbančiai pediatre. Ji liepė dukrai atlikti magnetinio rezonanso tyrimą. Radiologas smegenyse aptiko bent 10 vietų, į kurias neatiteka kraujas. Mergina vėl nuvyko į ligoninę, kurioje ji buvo paguldyta į insultą patyrusių žmonių skyrių.

„Buvau lyg tiksinti bomba“, - sakė pati Kara.

Susimąstyti nepriverčiančios priežastys

Taigi, turint omenyje jos sveiką gyvenimo būdą, kodėl Kara ne tik atsidūrė insulto rizikos grupėje, bet ir tai išgyveno?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Jorges Kizerio, dėl to kalti keli faktoriai. Vienas jų – insultą patyrė šeimos narys. Taip pat ir itin skausmingos migrenos, nuo kurių mergina kenčia 1-2 kartus per mėnesį. Pasirodo, kad moterys, kurios patiria migrenas, turi net 50% didesnę tikimybę patirti ir insultą. Ši rizika dar labiau padidėja tuomet, kai, kaip ir Kara, jos vartoja kontraceptines tabletes.

Didžioji dauguma kontraceptinių tablečių yra pagamintos estrogeno pagrindu. Toms, kurios turi didelę tikimybę patirti insultą, gydytojai tokių tablečių neišrašo. Vietoje to, Kara gėrė progesterono pagrindu pagamintas tabletes. Nors yra manoma, kad šios sukuria mažesnę riziką, kad ir nedidelė, ji vis tiek išlieka.

REKLAMA

Karai pasisekė. Ji išvengė rimtesnių sveikatos sutrikimų. Ji nebegeria kraują skystinančių vaistų, dėl kurių mergina net 2 mėnesius sirgo mėnesinėmis. Kaip prevencinę priemonę, Kara kasdien išgeria po aspirino tabletę.

Insultas padarė įtaką ir jos kasdieniame gyvenime. Nors Karai leidžiama bėgioti, jai buvo uždrausta dalyvauti pusmaratonyje.

„Niekas nepatikėtų, kad aš patyriau insultą“, - sakė ji.

Niekas taip pat nesužinos ir to, jog Kara kiekvieną naktį nubunda ir garsiai ištaria savo vardą, taip tikrindama ar nesutriko jos kalba. Ji kiekvieną dieną atidžiai save stebi veidrodyje ir ieško bet kokių nukarusios odos simptomų, kurie taip pat praneša apie insultą.

„Labiausiai bijau, kad manęs neištiktų dar vienas insultas“, - užbaigė Kara.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų