• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Galingi biologiniai preparatai: ar jie gali pakenkti?

Ženšenis

Ženšenis

REKLAMA

Kaip tonizuojamoji priemonė, ženšenis kinų medicinoje buvo naudojamas prieš daugiau nei 2 000 metų. Jo esama kelių rūšių, įskaitant Korėjos ir Sibiro ženšenį.

REKLAMA
REKLAMA

Kam naudojamas?

Ženšenis yra žinomas kaip tonizuojantis vaistinis augalas, kuris didina ištvermę, suteikia jėgų, stiprina imuninę sistemą ir aktyvina protinį bei fizinį darbingumą. Jis gali būti naudojamas profilaktiškai po ligų, išsekimo, depresijos ir kitų negalavimų. Korėjos ženšenis taip pat vartojamas sergant vėžiu, širdies ligomis, diabetu. Sibiro ženšenis suteikia energijos, didina fizinį aktyvumą, padeda kovoti su stresu, naudojamas gydant lytinių organų pūslelinę.

REKLAMA

Moksliniai įrodymai

Kai kurie tyrimai rodo, kad net trumpai vartojant ženšenį suaktyvėja protinė veikla, gerėja atmintis bei mąstymas, bet norint įrodyti ženšenio poveikį ištvermei ir imuninei sistemai, pasak mokslininkų, reikia atlikti daugiau tyrimų.

Mokslininkai įrodė, kad ženšenio ekstraktas padeda įveikti stresą ir susikaupti, mažina išsiblaškymą, nuovargį bei itin teigiamai veikia bendrą fizinę būklę.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip ir vitaminas C, ženšenis naudojamas peršalimo ligoms gydyti. Geriausia jį vartoti profilaktiškai, dar prieš išryškėjant ligos simptomams. Tyrimais nustatyta, kad ženšenio ekstraktas, vartojamas 4 mėnesius po 2 kartus per dieną, gali sumažinti peršalimo ligų riziką net 25 procentais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalutinis poveikis

• Apskritai ženšenis yra toleruojamas organizmo, bet kartais jį vartojant gali imti skaudėti galvą, sutrikti miegas, atsirasti virškinimo problemų, įvairių alerginių reakcijų.

• Jeigu žmogus serga hipertenzija, širdies ligomis ar diabetu, prieš vartojant ženšenį reikėtų pasitarti su gydytoju, nes augalas turi įtakos kraujospūdžiui ir gali sąveikauti su kitais vaistiniais medikamentais nuo širdies ar diabeto ligų.

REKLAMA

• Ypatingų atsargumo priemonių reikėtų imtis kraujo krešėjimo problemų turintiems žmonėms. Nereikėtų jo vartoti prieš rimtas operacijas, nes ženšenis skystina kraują, tad yra rizika nukraujuoti.

• Ženšenis kai kuriais atvejais gali turėti į hormono estrogeno panašų poveikį.

• Nėra pakankamai informacijos apie ženšenio vartojimą nėštumo metu, todėl besilaukiančioms ir krūtimi maitinančioms moterims rekomenduojama vengti ženšenio papildų.

REKLAMA

• Ženšenis gali sukelti neigiamų padarinių, vartojant jį su kitais tonizuojančiais, sudėtyje kofeino turinčiais gėrimais.

Ekspertų nuomonė

Pasak „Southern Cross“ universiteto lektorės Anetės Morgan, ženšenis puikiai tinka nuovargio ir silpnumo simptomams slopinti, taip pat jis naudingas senyvo amžiaus žmonėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šis augalas gali būti vartojamas ilgą laiką, bet su pertraukomis. Ženšenis padeda atkurti antinksčių liaukų veiklą ir tinka chroniškoms infekcijoms gydyti, bet jo negalima vartoti ūmiausios fazės metu, nes tai gali sustiprinti uždegimą.“ „Southern Cross“ universiteto profesorius ir „NatMed“ tyrimų centro vadovas Stephenas Myersas sako, kad ženšenis suteikia energijos, gerina atmintį bei padeda sutelkti dėmesį.

REKLAMA

Žuvų taukai

Žuvų taukų sudėtyje yra būtinų organizmui omega-3 riebiųjų rūgščių. Sakoma, kad žuvų taukai reikalingi kraujo cheminiams procesams, mažina uždegimų riziką, yra atsakingi už raumenų susitraukimą ir imuninę sistemą. Žuvų taukai vartojami esant daugeliui sveikatos sutrikimų, įskaitant širdies ligas, diabetą, reumatoidinį artritą, Krono ligą, cistinę fibrozę ir astmą.

REKLAMA

Kaip naudojamas?

Omega-3 riebiųjų rūgščių galima gauti valgant riebią žuvį bent du kartus per savaitę, bet tam tikros ligos reikalauja didesnio kiekio riebiųjų rūgščių, nei jų gaunama su žuvimi, tad šiuo atveju patartina gerti žuvų taukų papildus.

Moksliniai įrodymai:

Omega-3 riebiųjų rūgščių poveikis organizmui buvo tiriamas ištisus metus. Dauguma tyrėjų mano, kad reguliariai vartojant žuvų taukų papildus galima išvengti infarkto bei insulto. Savo ruožtu kiti mokslininkai tikina, kad žuvų taukai neturi nieko bendro su galimybe išvengti mirtinų sveikatos sutrikimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiti tyrimai parodė, kad omega-3 riebiosios rūgštys padeda sumažinti kraujospūdį ir yra naudingi žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, artritu, Krono liga bei cistine fibroze. Kol kas dar nėra galutinių atsakymų dėl žuvų taukų poveikio širdies smūgio, vėžio, silpnaprotystės, depresijos, astmos ir šizofrenijos rizikai sumažinti.

REKLAMA

Šalutinis poveikis:

• žarnyno diskomfortas, viduriavimas, rėmuo, pilvo pūtimas;

• nereikėtų vartoti žuvų taukų prieš operacijas, jie gali suskystinti kraują, tad yra rizika nukraujuoti;

• ypatingų atsargumo priemonių reikėtų imtis žmonėms, turintiems kraujo krešėjimo sutrikimų;

REKLAMA

• žuvų taukai diabetu sergantiems žmonėms gali padidinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje.

 

Ekspertų nuomonė:

RMIT universiteto vadovas, netradicinės medicinos gydytojas, profesorius Marcas Cohenas sako, kad žuvų taukai yra naudingi esant daugeliui sveikatos sutrikimų. „Šimtai tyrimų įrodė, kad žuvų taukai apsaugo nuo kraujagyslių ligų bei turi nežymų poveikį kraujo spaudimui mažinti, diabeto, artrito bei žarnyno ligoms gydyti.“

REKLAMA
REKLAMA

Amerikos širdies asociacijos kardiologas, profesorius Davidas Colquhounas sako, kad žuvų taukai tokie pat veiksmingi kaip ir vaistai, skirti trigliceridams (kraujo riebalams) mažinti, o vartojant drauge su minėtaisiais vaistais, rezultatai dar akivaizdesni. „Kiekvienas žmogus bent du kartus per savaitę turėtų valgyti žuvies produktų, o siekdami gydomųjų rezultatų – dar ir gerti papildus“, – sako jis.

„National Stroke Foundation“ atstovas, profesorius Christopheris Bladinas sako, kad nėra galutinių įrodymų dėl žuvų taukų poveikio infarkto rizikai mažinti.

Profesorius iš Australijos, Peteris Youssefas sako, kad 3–5 gramai žuvų taukų per dieną gali sumažinti skausmą ir uždegimą. Karališkosios vaikų ligoninės pediatras Darylas Efronas iš Melburno teigia, kad remiantis neseniai jo atliktu tyrimu, žuvų taukai naudingi vaikams, sergantiems dėmesio ir aktyvumo sutrikimo sindromu (ADHD).

Naujojo Pietų Velso Vėžio taryba teigia, kad iš dalies žuvų taukai mažina krūties, tiesiosios žarnos ir prostatos vėžio riziką.

Chondroitinas

Chondroitino sulfatas yra jungiamojo audinio sudedamoji dalis. Labiausiai chondroitinas žinomas kaip medžiaga, padedanti palaikyti sąnarių lankstumą, ypač naudinga atrozės pažeistiems sąnariams. Chondroitinas yra išgaunamas iš natūralių šaltinių, dažniausiai iš ryklių arba galvijų kremzlių, taip pat jis gali būti ir sintetinamas.

REKLAMA

Kam naudojamas?

Osteoartritui gydyti.

Moksliniai įrodymai: Chonroitino poveikis kremzliniam audiniui buvo tiriamas daugelį metų, bet rezultatai yra labai kontroversiški. Remiantis ankstyvaisiais tyrimais, chondroitinas, veikdamas kartu su gliukozaminu, formuoja kremzlinį ir jungiamąjį audinį, palaiko kremzlių elastingumą ir sąnarinių paviršiaus slidumą, taip mažina trintį ir amortizuoja smūgius, tenkančius kaulams judėjimo metu.

Paskutiniai tyrimai rodo, kad chondroitinas, nesvarbu, ar veikdamas su gliukozaminu, ar be jo, turi labai nežymų poveikį gydant kelio ar klubo artritą.

Šalutinis poveikis:

• chondroitinas gali sukelti skrandžio skausmus, pykinimą; • nepatariama vartoti chondroitiną, jeigu žmogus yra alergiškas jūros produktams ir turi kraujo krešėjimo problemų; • vaikams chondroitino vartoti nerekomenduojama, o nėštumo metu jo vartoti negalima.

Ekspertų nuomonė:

Bendrosios praktikos gydytojas ir netradicinės medicinos tyrėjas iš RMIT universiteto, Marcas Cohenas, sako, kad chondroitinas, vartojamas kartu su gliukozaminu, pasižymi skausmą mažinančiu poveikiu, kraujo cirkuliaciją gerinančiomis ir uždegimą slopinančiomis savybėmis.

REKLAMA

„Išbandyti šį papildą tikrai verta, bet jo poveikis matomas tik po kelių mėnesių, reguliariai vartojant“, – sako jis. Profesorius iš Australijos, Peteris Youssefas, pritaria, kad chondroitinas mažina skausmą ir stabdo kremzlinio audinio dilimą. Kita vertus, Amerikos artrito fondo mokslo darbuotojas, gydytojas Johnas Hardinas, remdamasis neseniai atliktais tyrimas teigia, kad chondroitinas turi labai nedidelį gydomąjį poveikį žmonėms, sergantiems osteoartritu.

Parengė Rasuolė Čepulinskaitė

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų