Dalinatės vienu vandens buteliuku? Neįsivaizduojate, kuo rizikuojate

Gurkštelėję vandens ar kito gaivaus gėrimo pasiūlėte tą padaryti ir draugui? Pasirodo, toks nekaltas dalykas gali baigtis labai liūdnai – dalindamiesi vienu buteliuku galite ne tik numalšinti troškulį, bet ir „pasidalinti“ puokšte įvairių infekcijų sukėlėjų.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Toma Kosteckaitė atkreipia dėmesį, jog dalydamiesi vandens buteliuku su kitais žmonėmis rizikuojame susirgti įvairiomis užkrečiamosiomis ligomis. „Dažniausiai tai – ūmios žarnyno infekcijos, kurių simptomai – viduriavimas, vėmimas, pykinimas ir pilvo skausmai“, – sako ji.

Perduoda pavojingas bakterijas

Specialistė primena, kad burnos ertmėje „gyvena“ įvairių bakterijų, virusų, grybelių, kuriuos galima perduoti sąlyčio būdu – per rankas, aplinkos daiktus, seiles ar įrankius.

„Kartu su vandens buteliuku vienas kitam galime perduoti tokias bakterijas kaip streptokokas, stafilokokas, salmonelė“, – vardijo T. Kosteckaitė.

Tai – vienos pavojingiausių bakterijų, galinčios sukelti įvairiausias infekcijas. Auksinis stafilokokas gali „padovanoti“ odos, plaučių, sąnarių, širdies vožtuvų, kaulų ar bet kurio kito žmogaus kūno organo uždegimą, taip pat kraujo užkrėtimą. Kai organizmas yra nusilpęs, auksinis stafilokokas su krauju gali būti nuneštas į bet kurį organą ir jį pažeisti.

Streptokoko bakterija sukelia pneumokokinę infekciją – ūmią bakterinę infekciją, kuri savo ruožtu gali sukelti įvairias kitas ligas, pavyzdžiui, plaučių uždegimą.

Virusų puokštė

„Taip pat naudojantis vienu buteliuku galima perduoti virusus, kurie gali sukelti rotą ir norovirusines infekcijas, hepatitą A, infekcinę mononukleozę, herpes simplex viruso sukeltą lūpų pūslelinę“, – įspėjo visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė.

Rotavirusinės žarnyno infekcijos ypač pavojingos mažiems vaikams, senyvo amžiaus ir gretutinėmis lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Nesigydant ir nesilaikant gydytojo nurodymų gali atsirasti širdies, nervų sistemos pažeidimų. Dažniausiai vis dėlto pasitaiko plaučių uždegimas ar antrinės bakterinės infekcijos.

REKLAMA

Iš pažiūros nekalta lūpų pūslelinė „padovanoja“ virusą visam gyvenimui. Herpes simplex – neurotropinis virusas, kartą juo užsikrėtęs, žmogus tampa viruso nešiotoju visam gyvenimui. Kita vertus, išoriškai jis gali niekada ir nepasireikšti. Tam įtakos turi įvairūs dirgikliai – emocinis stresas, pervargimas, sušalimas ar perkaitimas saulėje.

Atskiro buteliuko taisyklė

Tačiau T. Kosteckatė pabrėžė – nors susirgti įvairiomis užkrečiamosiomis ligomis rizikuojame visi, tačiau susergame toli gražu ne kiekvienas. Daug įtakos čia turi imunitetas.


Rašyti komentarą...
S
Senelis
2019-06-28 17:01:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gyvenimas viena nuodėmė, virusai, bakterijos, ligos. Jaunimas dabar bijos pasibučiuoti su išlaikymu! O jaunimui pasibučiavimas saldus dalykas, o seneliams? Tai ką darysim?
Atsakyti
-2

t
tv3duxaiesat!
2019-06-29 08:53:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
nu jo kai lietuvoj toks skurdas ir badas, tai kaip gi nebus visu ligu.. as manau pacius lietuvius (sergancius) reikia deginti ant lauzo ir bus rami galva... Kai raganas degindavo anksciau, taip ir su sitais meslakruviais. Isnyko raganos tai isnyks ir tie valkatos..
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų