Jei kaip tik sukate galvą, kuriame Europos žiemos kurorte praleisti atostogas ant slidžių, siūlome gerai pasvarstyti. Juk svarbu ne tik trasų ilgis ir jų gausa, bet ir ką jaukūs Alpių ar Apeninų miesteliai jums pasiūlys nusileidus į kalnų papėdę. Tad ką renkatės jūs: Austriją, Italiją, o gal Prancūziją?
Austrija: svetingumas ir patogumas
Austrijos žiemos kurortas San Antonas visai neseniai pelnė geriausio Europos slidinėjimo kurorto vardą. Jis įsikūręs „slidinėjimo rojumi“ austrų vadinamame Arlbergo regione. Gal kas ir drįstų pasiginčyti dėl ambicingo epiteto, vis dėlto sunku paneigti, kad šis regionas – itin svetingas žiemos sporto mėgėjams. Svetingumu Arlbergas garsėja jau 600 metų – nuo 1386-ųjų, kai piemuo, vardu Heinrichas Findelkindas (Heinrich Findelkind), Arlbergo tarpeklyje įkūrė užeigos namus – prieglobstį keliautojams, pasiklydusiems klastingame kelyje į San Antoną.
Šiandien San Antonas pelnytai tituluojamas vienu geriausių Europos slidinėjimo kurortų. Jūsų paslaugoms – 86 kalnų traukinukai ir keltuvai bei 260 km slidinėjimo trasų. Ilgiausia jų – 8 km ilgio. Kurortas padalytas į dvi slidinėjimo zonas.
San Antone lankėsi ne viena garsenybė (tai byloja miestelyje eksponuojamos jų nuotraukos): princesė Diana, Ričardas Niksonas (Richard Nixon), Vladimiras Putinas ir kt. Pernai šiame kurorte buvo sukamas filmas „Chalet Girl“, kuriame vaidina aktorė Bruk Šilds (Brooke Shields).
Sunku patikėti, kad vos prieš dešimtmetį San Antone dar nebuvo jokių prabangių apartamentų, vadinamųjų chalet. Šiandien čia netrūksta prašmatnių viešbučių su puikiausios autentiškos virtuvės restoranais, vyno rūsiais, SPA ir kitais malonumais. Kosmopolitiškasis San Antonas garsėja ir gyvybingu naktiniu gyvenimu, čia gausu barų, kavinių, naktinių klubų. Sakoma, kad svečių aptarnavimas šiame Austrijos kurorte šiandien yra vienas geriausių visame Alpių regione.
Italija: maistas, vynas, sniegas
Mažiau žinomi kurortai neretai vilioja fraze „gerai išsaugota paslaptis“. Tačiau Italijos Abrucų regionui toks apibūdinimas išties dera. Šis centrinės Italijos regionas nusidriekęs apie 130 km Adrijos pakrante, o žemyninėje dalyje kyla iki 3 km aukščio Apeninų viršukalnės. Slidinėjimo sezonas čia tęsiasi nuo gruodžio iki balandžio. Na, o geriausi Abrucų kurortai – vos dvi valandos kelio nuo Romos, Neapolio ar Peskaros oro uostų.
Rokarazo – vienas garsiausių Abrucų žiemos kurortų. Automobiliu iš Neapolio jį pasieksite per pusantros valandos. Šiemet Rokarazas švęs šimtmetį. Beje, tai antrasis kurortas Italijoje po Kortina d'Ampeco, kuriame buvo įrengti sėdimi keltuvai.
Šiandien 1250 km aukštyje įsikūręs Rokarazo siūlo 120 km slidinėjimo trasų. Nuo miestelio iki jų – apie 5 km. Jei panorėsite apsigyventi pačiame miestelyje, iki keltuvų jus nugabens patogūs autobusai. Jūsų valia apsistoti kuriame nors viešbutyje, iš kurio išėję jau beveik galite stoti ant slidžių.
Pavyzdžiui, viešbutyje „Pizzalto“ pusryčiams patiekiama šviežutėlaičių pyragėlių ir gardžios kavos. Už lango – tik žydras dangus ir baltas sniegas. Taip ir norisi traukti kur nors dar labiau į Italijos pietus...
Rokarazo trasose paprastai nebūna didelių grūsčių. Iš viso čia – 65 trasos, 11 jų – juodosios. Įrengti 27 modernūs keltuvai. Be abejo, įveikę trasą nepamirškite stabtelėti sodraus itališko espreso puodelio!
Nuo aukščiausios kurorto viršukalnės Tope del Tezoro (2142 m) atsiveria kvapą gniaužianti panorama į Gran Zaso kalnų masyvą.
Aplink Rokarazą galima rasti žavingai tarp kalnų įsispraudusių viduramžius menančių kaimelių. Vienas jų – Roverė. Tikrai verta stabtelėti ir pasivaikščioti. Visai netoli Roverės – dar trys slidinėjimo kurortai: Ovindolis, Kampo Feličė ir kiek tolėliau esantis Kampo Imperatorė. Juose galima slidinėti su tuo pačiu slidinėjimo pasu. Ovindolyje yra įrengtas ilgiausias Europoje „stebuklingas kilimas“ – 235 metrų ilgio pradedančiųjų slidininkų keltuvas.
Turint galvoje, kad nuo šių kalnų kurortų iki Romos ar Peskaros – vos valanda kelio, tai ideali atostogų vieta. Žinoma, kaskart, keliaujant į Italiją, tiesiog privalu atiduoti duoklę gardžiam tradiciniam maistui. Abrucai gali pasigirti subtiliais sūriais, delikatesais, rankų darbo marmeladais. Ir, žinoma, būtina paragauti naminio vyno. O gal neatsisakysite išbandyti delikateso iš aitriųjų paprikų intriguojančiu pavadinimu „Viagra d'Abruzzo“?..
Prancūzija: ramybė ir jaukumas
Jei norite patirti tikrą jaukų prancūzišką provincijos gyvenimą, keliaukite į autentiškąjį Bonneval-sur-Arc. Čia pasijusite tarsi grįžę į praeitį, kai Prancūzijos kurortų dar nebuvo užplūdę turistai iš viso pasaulio. Bonvalyje tvyro stulbinanti ramybė. Atrodo, gyvenimas čia nesikeičia jau šimtmečius.
Maurienne slėnio gilumoje pasislėpęs Bonvalis – tai grubūs akmeniniai nameliai, susispietę siaurose miestelio gatvelėse. Dauguma čia gyvenančių žmonių vis dar pragyvenimui užsidirba, kaip ir jų protėviai, savo pačių rankomis: statydami, kepdami ir ūkininkaudami. Ore čia sklando tikro kaimo kvapas.
Dauguma garsiausių Prancūzijos kurortų taip pat kadaise buvo panašūs apsnūdę kaimeliai. Kol juos atrado žiemos sporto ekstremalai... Bet Bonvalyje gyvenimas teka įprasta vaga jau mažiausiai 150 metų. Jis apsuptas sniego pudra nubarstytų viršukalnių, sniego čia pakanka net iki gegužės pabaigos. O trasos dažniausiai būna tuštutėlės.
„Bonvalis – tarsi kokia slaptavietė, – juokiasi slidinėjimo instruktorius Vinsnetas. – Niekada netenka laukti eilėje prie keltuvo, trasos – puikios, ramios, sniegas visada geras.“ Keltuvas per penketą minučių iš kaimelio nuveža iki slidinėjimo trasų. Bonvalis – palyginti nedidelis kurortas: vos 25 km trasų. Tačiau užburia aplink atsiverianti panorama. Pakilus į 3 km viršūnę Pointe D'Andagne atrodo, tarsi Alpės prieš jūsų akis būtų atsivėrusios visa savo didybe.
Po 20 min. jau kratysite iš batų sniegą prie jaukaus restoranėlio Bonvalyje. Daugumoje kaimelio restoranų jautiesi taip, tarsi vakarieniautum namuose. Patalpą šildo sena krosnis, tarp stalelių bėgioja vaikai, jaukiai suglaudusios įraudusius skruostus vakarieniauja prancūzų porelės. Gyvenimas Bonvalyje paprastas, jaukus, nebrangus.
Slėnyje yra ir daugiau slidinėjimo kurortų. Iš viso – septyni kaimeliai. Iš jų galima pasiekti apie 125 km trasų. Iš vieno miestelio į kitą nemokamai nuveža autobusas, tad kasdien galite slidinėti vis kitoje vietoje. Pavyzdžiui, pakilę į aukščiausią Val Cenis tašką turėsite progą žvilgtelėti į Italiją. Na, o Lanslebourg miestelyje tiesiog būtina pasimėgauti gardžiais prancūziškais lietiniais su bananais ir kremu. Tokia saldi vietos gyventojų kasdienybė.