Renginių planuotoja ir koordinatorė Sandra Matulienė, „Preila delnuose“ įkūrėja, naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kokie dažniausi atvykstančiųjų čia švęsti norai, kokie šventės formatai populiariausi bei kiek kainuoja Kuršių nerijoje atšokti vestuves.
Sandra šypsosi, kad Kuršių nerija išties magiška vieta, į kurią lietuviai veržte veržiasi švęsti savo asmenines šventes. Čia jie ne tik prisiekia meilę prieš Dievą Nidos bažnyčioje, bet ir renkasi civilines sąjungas metrikacijos skyriaus darbuotojų akivaizdoje, ir humanistines ceremonijas.
Vestuves švenčia artimiausiųjų rate
Tiesa, nors čia ir rengiamos vestuvės, kurios ne tik patraukia visų akis, bet ir sulaukia žiniasklaidos dėmesio, S. Matulienė šypteli, kad bent jau daugelis jos klientų renkasi paprastą šventę nedideliame, artimiausių žmonių rate.
„Vestuvių šventėse žmonių skaičius nebūna itin didelis, retai tenka organizuoti vestuves 50-60 žmonių. Daugelis, atsižvelgdami į savo biudžetą, būna, kviečiasi mažiau svečių, 10-15 pačių artimiausių, nes, pripažinkime, Neringa nėra labai pigus kurortas, kur savo svajones išpildyti labai paprasta“, – pasakojo renginių planuotoja ir koordinatorė.
Jaunavedžiai renkasi kelis švenčių modelius. Vienas iš pasirinkimų – išsinuomojamas didesnis transportas, kuriame organizuojamos pramogos ir svečiams, ir jauniesiems.
Kone populiariausias variantas – bendroje kavinės erdvėje padekoruojamas stalas ir visi kartu šventiškai papietauja. Jaunavedžiai vis dažniau traukia ir į įstiklintas terasas, kuriose ir prisiglaudžia po stogu, jei užkluptų prastas oras, o tuo pačiu ir yra gamtos apsuptyje.
Vis tik, net jei šventė ir paprasta, be didelės pompastikos, nuotakos visad primena princeses – dabinasi baltomis suknelėmis su ilgais šleifais ir tampa savo šventės karalienėmis. Nepamirštama ir pagrindinių šventės akcentų.
„Žinoma, išlieka tam tikri šventės akcentai, pavyzdžiui, šampano staliukas, tam tikros pramogos, fotosesijos gamtoje. Be abejo, pagrindinis akcentas fotosesijose būna Auksinės kopos, Negyvosios kopos, miškai
Vasarą čia būna tikrai daug žmonių, tad tenka paieškoti laukinių paplūdimių, kur nebūtų žmonių, kur jaunieji galėtų pabūti vieni ir pasijustų savo šventės valdovais“, – šypteli pašnekovė.
Kartais tenka ieškoti ir įdomesnių sprendimų, pavyzdžiui, viena iš traukos vietų – hortenzijų sodas Preiloje, kuris yra privačioje erdvėje, tad tenka įsiprašyti į žmonių namus, kad jaunieji galėtų įamžinti didžiosios dienos akimirkas.
Vestuvių ceremonijose skamba ir gongų muzika
Be abejo, šventės neapsieina ir be pramogų. Sandrai itin patinkantis originalus sprendimas, kaip užimti svečius vykstant fotosesijai – suorganizuoti ekskursiją su gidu, kuris padeda kitomis akimis pažvelgti į puikiai žinomas vietas.
Kone pati populiariausia pramoga dienos metu yra pasiplaukiojimas laivu mariose, o vakaro programos kulminacijos būna įvairios, viskas priklauso tik nuo pačių jaunųjų norų ir pasirinkimų.
„Kaip vidurnakčio kulminaciją vieni renkasi šampano piramides, kiti – ugnies šou, treti visai nieko nesirenka arba vidurnaktį sušoka vestuvinį šokį. Kiekvienas susigalvoja savo ritualą“, – sako S. Matulienė.
Ji priduria, kad šventės, su kuriomis tenka dirbti asmeniškai, dažnai būna netradicinės – ceremonijų metu skamba meditacinė gongų muzika, ceremonijai pasirenkamas paprasčiausias jūros krantas be didelės pompastikos, dekoruojant jį tuo, kas supa aplink ir ką galima paimti iš gamtos.
Pasirenkantys humanistines ceremonijas įveda dar daugiau įdomių elementų – amžiną meilę prisiekia iš širdies plūstančiais gražiausiais palaiminimo žodžiais, linki tvirtybės, ramybės ir tai tampa pagrindiniu ceremonijos akcentu, čia atliekami pačių jaunavedžių susikurti ritualai, sugalvojama, kaip originaliai įamžinti meilės priesaiką.
Į ceremoniją įtraukiami ir svečiai, kuriems jaunieji dažnai turi vieną prašymą – būti kartu, tapti šventės dalimi ir savo pasirinktais žodžiais palinkėti jiems laimės, gerovės, gausos.
Brangiausia šventės dalis – nakvynė
Vis tik, kad ir kokie bebūtų norai, viskas visuomet remiasi į biudžetą. Meškos dalį dažniausiai sudaro ne kas kita, o išlaidos už apgyvendinimą.
Vestuvėse pagrindinė biudžeto kaina susideda iš apgyvendinimo ir kavinės nuomos bei maisto. Nes užsisakant Neringoje kavines jaunavedžiams kainos yra nuo 1500 eur +maistas+ gėrimai. Šis paketas yra kai jaunavedžiai nenori, kad būtų kitų lankytojų jų vestuvių dieną.
„Priklauso, kokio pobūdžio nakvynė pasirenkama – jei paprastesnė, galima rasti ir už 80 eurų nakčiai dvivietį kambarį, bet vėlgi, jei imame ne prabangiausius ir ne pigiausius variantus, ne viešbučio kambarį, o dviejų kambarių apartamentus, kur gali apsistoti keturi asmenys, jų kaina nakčiai siekia nuo 110 iki 150 eurų.
Tuomet paskaičiuokime – jei šventėje dalyvauja 10-15 žmonių, viena naktis atsieina apie 600 eurų, dvi paros – 1200 eurų, o Neringoje yra viena taisyklė, kad vienai nakčiai niekas nenuomoja arba už vieną naktį mokama kone dvigubai, todėl labiau apsimoka apsistoti dvi paras nei vieną“, – kalbėjo pašnekovė.
Beje, ji pažymi, kad nakvynės vietos pasirinkimas yra vienas tų klausimų, kurį pataria išspręsti kuo greičiau, išsirinkti ir rezervuotis, nes vietų norimame viešbutyje per dieną gali ir nelikti.
„Jei jaunavedžiai negali apsispręsti, visada sakau, kad dėl nakvynės nuspręstu kuo greičiau, tenka ir paskatinti, ir pagreitinti tam tikrus sprendimus.
Jeigu yra galimybė palaukti, pagalvoti – kas be ko, reikia apmąstyti nejaučiant spaudimo, bet su tam tikromis paslaugomis ilgai laukti ir galvoti negalima, nes čia yra Neringa ir svajonių vieta gali būti užimta per naktį“, – pabrėžia ji.
Taip pat nemažai kainuoja ir kavinės nuoma bei maistas, nes, kaip pastebi Sandra, Neringoje užsisakant kavines jaunavedžiams kainos yra nuo 1500 eurų + išlaidos už maistą, gėrimus – šis paketas pasirenkamas kai jaunavedžiai nenori, kad tą dieną būtų ir kitų lankytojų.
Vestuvės gali atsieiti ir 5, ir 20 tūkstančių eurų
Grįžtant prie šventės kainos, Sandros skaičiavimais, maistas ir gėrimai vienam žmogui atsieina apie 130 eurų, jei šventėje dalyvauja 15 žmonių, tai jau sudaro apie du tūkstančius eurų, pramogos, pavyzdžiui, pasiplaukiojimas laivu, kainuoja apie 500 eurų, jei norima ir užkandžių bei gėrimų, papildomai mokama maždaug dar 200 eurų:
„Grubiai paėmus, galima sutilpti ir į penkis tūkstančius eurų, bet vidutiniškai vestuvių kaina yra nuo 10 iki 20 tūkstančių eurų, jei šventėje dalyvauja didesnis kiekis žmonių. Jei dalyvauja 10 žmonių, gali pakakti ir penkių tūkstančių, bet tenka kažko atsisakyti, rinktis kuklesnį variantą, bet jeigu norima su pilna programa, nieko neatsisakant, kaina prasideda nuo 10 tūkstančių iki begalybės, kiek žmogus gali sau leisti.“
Renginių organizatorė ir koordinatorė pastebi, kad norintiems sutaupyti visada siūlo rinktis vietinių, tai yra Kuršių nerijoje gyvenančių tiekėjų, pavyzdžiui, floristų, apšvietėjų, įgarsintojų, fotografų paslaugas, nes kviečiantis savo srities profesionalus iš kitų miestų, honoraras tik auga. Vis dėlto, S. Matulienė šypsodamasi sako, kad nėra nieko neįmanoma – net ir turint mažesnį biudžetą pavyksta rasti sprendimus, kaip išpildyti jaunųjų troškimus.
„Netgi būna tokių situacijų, kai žmonės paskambina, rezervuoja stalą mūsų šeimos restorane Preiloje ir tik jiems atvykus iš baltos nuotakos suknelės ir svečių pasipuošimo suprantame, kad vyko jų vestuvės. Žmonės susirinko, gražiai praleido laiką, papietavo – daugelis Neringoje tiesiog ieško paprastumo“, – pastebi „Preila delnuose“ įkūrėja.
Vestuvių metines mini neįprastai
Vasara – pats švenčių bumas, tad Sandrai tenka darbuotis ne tik organizuojant bei koordinuojant vestuves. Viena populiaresnių jos siūlomų paslaugų yra piknikai ant jūros kranto. Dažniausiai – dviem žmonėms, minintiems kokią ypatingą sukaktį ar draugystės, vestuvių metines, tačiau susirenka ir 8-12 giminaičių praleisti laiką kartu.
Moteris su šypsena prisimena kone įsimintiniausias akimirkas ir staigmenas, kai einant paplūdimiu natūraliai prieinama pikniko vieta, skirta tik dviem ir čia gimsta gražiausi prisiminimai:
„Priėjus pikniko vietą vyras tarsi natūraliai vėl priklaupia ant kelio, tarsi atnaujina savo įžadus. Atrodo įspūdingai, kai vyras padaro žmonai tokią dovaną. Matau, kaip žmonų rankos skėsčiojasi į šonus iš laimės, kaip jos apkabina vyrus, pabučiuoja.
Ir moterys savo vyrams rengia staigmenas – paplūdimyje buvo patiestas gražus kilimas, pastatyti gultai, padėtas krepšelis su užkandžiais – vieno kąsnio sumuštiniais, vaisiais, gėrimais ir jie norėjo peržiūrėti užfiksuotas vestuvių akimirkas.
Su kolega tempėme elektros transformatorių šalia kopų, projektorius, kolonėles, kompiuterius, išdėliojome daugiau nei 200 žvakių ir, kai pradėjo temti, jie kartu žiūrėjo filmuotą vestuvių ceremoniją ir nuotraukas. Tiek nedaug tereikia, paprasčiausio projektoriaus ant jūros kranto, norint sukurti gražiausius prisiminimus.
Labai smagu, kad žmonės renkasi ne materialias dovanas, bet įspūdžių ir atsiminimų kūrimą. Tai, kas lieka atmintyje, kas suteikia daugiausia jaudulio, mano nuomone, ir yra didžiausia dovana.“
Kaip praleisti laiką randa ir mažiausieji
Be to, Sandra yra dailininkė tapytoja, todėl veda kūrybinius edukacinius užsiėmimus individualiai arba grupėse iki 10 vaikų, kurių metu iš modelino ir molio lipdo viską, ką tik sugalvoja arba velia iš vilnos. Ji pastebi, kad birželį, liepą ir rugpjūtį norinčiųjų tikrai netrūksta.
„Pusantros valandos kartais užsitęsia ir iki dviejų, ir iki dviejų su puse, atsisveikindami mums sako, kad dar ateisim – laukit! Be galo smagu matyti, kaip vaikų rankose iš modelino gimsta įvairiausi kūriniai.
O visai neseniai edukacijoje dalyvavo berniukas, lankęs keramiką mokykloje, bet nusprendęs jos atsisakyti, bet jam tiko ir patiko mano edukacijos ir jis nusprendė vėl grįžti į keramikos būrelį“, – džiūgauja S. Matulienė.
Kitais metų laikais į edukacijas dažniausiai susirenka Kuršių nerijoje poilsiui nekilnojamąjį turtą įsigijusių asmenų atžalos, tačiau Sandra visad visiems sako, kad Neringą verta aplankyti ne tik vasarą, nes ji savaip nuostabi visais metų laikais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!