REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasivaikščiojimas arba važinėjimas dviračiu mieste ne visada gali būti malonus ir sveikas laisvalaikio praleidimo būdas. Tai, ką mes įkvepiame, nėra vienodi, skaidrūs ir bekvapiai dujų mišiniai. Oras miestuose yra svarbus, mūsų gyvenimą gerinantis, kriterijus, todėl būtina imtis iniciatyvos gerinant jo kokybę.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš milijonus metų dalis išnykusių augalų ir gyvūnų atsidūrė po žeme, buvo suslėgti ir suanglėjo. Tai, kas dabar vadinama iškastiniu kuru – nafta, akmens anglys ir gamtinės dujos, – susiformavo iš minėtųjų liekanų. Deginant iškastinį kurą, į atmosferą išmetama daug anglies, kuri yra sudedamoji anglies dioksido (CO2) dalis. Jis natūraliai išmetamas iš ugnikalnių, tačiau žmonės ir jų naudojamos mašinos anglies dioksido pagamina daugiau nei kada nors anksčiau.

REKLAMA

Automobilių išmetami arba iš kamino rūkstantys dūmai yra daugelio cheminių medžiagų mišinys. Tokio mišinio toksiškumas didėja saulėtu oru, kadangi tuomet jie veikiami saulės spindulių. Dėl šios priežasties gali formuotis nemalonaus kvapo smogas, sudirginantis akis, nosį bei gerklę, užgulantis nosį, sukeliantis perštėjimą, galvos skausmus, ašarojimą arba kitus nemalonius pojūčius.

Automobilių išmetamosios dujos sudaro apie ketvirtadalį viso išmetamo anglies dioksido. Vis daugiau žmonių perka automobilius bei naudojasi kitomis aplinką teršiančiomis transporto priemonėmis, todėl nenuostabu, jog transporto priemonių išmetamų kenksmingų medžiagų tik daugėja. Inžinieriai padeda kurti švaresnę ateitį transporto srityje, kurdami aplinkai nekenksmingus automobilius, autobusus ir lėktuvus, kartu pereidami ir prie naujų degalų rūšių, tačiau to neužtenka – prognozuojama, kad po 30 metų automobilių pasaulyje padvigubės, o dar po 100 gali būti gerokai per vėlu gelbėti mus ir mūsų Planetą.

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės turėtų imtis paprastų, tačiau efektyvių priemonių, padėsiančių sustabdyti oro taršą: ne vien mažinti sudeginamo iškastinio kuro kiekį, bet ir palengva pereiti prie alternatyvių, atsinaujinančių energijos šaltinių ar bent jau prie tokių, kurie skleidžia kur kas mažesnį kiekį šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Rekomenduojama plačiau naudoti „palankesnį aplinkai“ kurą: saulės energiją, elektros variklius, dviračius ir kitas ekologiškai švaresnes medžiagas bei įrenginius.

Tikriausiai niekada negalėsime visiškai sustabdyti kenksmingų medžiagų išmetimo, tačiau visada galima siekti sumažinti esamą ir apsaugoti nuo tolesnės oro taršos. Dėl to, kaip pasaulis atrodys ateities kartoms, turime rūpintis jau šiandieną. Kiekvienas iš mūsų gali šiuo klausimu ką nors padaryti, nes smulkūs individualūs veiksmai dažnai padaro esminius pakeitimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši informacija sukurta ir viešinama vykdant projektą „Aplinkai palankaus gyvenimo būdo skatinimo erdvė“ (Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ priemonė „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“. Projekto kodas VP3-1.4-AM-09-K-01-039. Projekto vykdytojai – Vilniaus Gedimino technikos universiteto Aplinkos apsaugos katedra. Projekto partneris – VšĮ „Projektų parkas“). Daugiau informacijos apie projektą: www.ekoaplinka.eu

Užsk. nr. 2410

VGTU (nuotr. Gamintojo)VGTU (nuotr. Gamintojo)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų