Mantas Liekis sako, kad silkės valgymas suteikia daug naudos sveikatai. Silkėje yra daug omega-3 riebalų rūgščių, kurios yra būtinos širdies sveikatai. Mitybos specialisto teigimu, silkėje yra daug baltymų, kurie yra gyvybiškai svarbūs raumenų auginimui ir atstatymui, taip pat bendroms kūno funkcijoms.
„Be to, silkė yra geras vitamino D šaltinis. Silkės sudėtyje yra vitamino B12, vitaminas B12 svarbus nervų funkcijai ir DNR bei raudonųjų kraujo kūnelių gamybai.
Silkėje yra daug seleno, selenas yra mineralas, svarbus pažinimo funkcijai, sveikai imuninei sistemai, vyrų ir moterų vaisingumui. Galiausiai, silkė gali būti naudinga psichinei sveikatai dėl silkėje esančios omega-3“, – sako M. Liekis.
Paklausus kokios neigiamos sveikatos pasekmės gali atsirasti valgant silkę, Mantas Liekus atsako, kad didelis natrio kiekis marinuotoje silkėje gali padidinti kraujospūdį ir širdies ligų riziką.
„Silkėje gali būti gyvsidabrio ir kitų teršalų pėdsakų, kurie ilgainiui gali kauptis organizme, todėl silkę reikia valgyti atsakingai. Kai kurie asmenys gali būti alergiški silkėms ar kitoms žuvims. Šie žmonės negali valgyti silkės. Netinkamas silkės tvarkymas ar laikymas gali padidinti riziką apsinuodyti.
Silkėse gali būti organinių junginių, teršalų ir dioksinų, kurių didelis kiekis gali sukelti sveikatos problemų“, – pasakoja Mantas Liekis.
Kaip išvengti šių sveikatos problemų?
Mitybos specialistas sako, kad reikėtų rinkis mažiau natrio turinčių žuvies produktus: „Vartokite silkę saikingai ir rinkitės tik šviežią silkę, kuri turi mažiau toksinų. Nevalgyti silkės, jeigu esate alergiškas(a) žuviai.
Pirkti tik žuvį, kuri nėra pakitusios spalvos ir buvo tinkamai laikyta, tam kad neapsinuodytumėte, taip pat, prieš patiekiant žuvį visada šią reikia tinkamai paruošti“, – sako M. Liekis.
Mantas teigia, kad silkė yra puikus baltymų šaltinis, todėl silkę galima įtraukti į mitybos planą, kad iš mitybos raciono būtų gauta daugiau baltymų. Dėl didelio baltymų kiekio silkėje, suvalgius silkę greitai pasisotinama, lengviau krenta svoris.
„Silkėje esančios omega-3 riebalų rūgštys gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Silkėje yra mažai kalorijų, todėl silkė gali būti puikus produktas siekiant sumažinti kalorijų suvartojimą, kad kristų svoris.
Silkėje yra B grupės vitaminų, kurie yra reikalingi energijos gamybai, iš mitybos raciono gaunant pakankamai B grupės vitaminų žmogus turi daugiau energijos, geriau jaučiasi, yra aktyvesnis, todėl išdegina daugiau kalorijų, lengviau numeta svorį.
Dėl silkėje esančių omega riebiųjų rūgščių teigiamai veikiama širdies sveikata“, – sako vyras.
Kaip išsirinkti tinkamą silkę?
Vyras teigia, kad reikėtų atsižvelgti į silkės šviežumą, formą, kokybę, priedus, pakuotę ir atkreipti dėmesį į mitybos balansą.
„Šviežumas: šviežia silkė turi turėti aiškias, ryškias akis ir blizgančią, drėgną odą. Minkštimas turi būti tvirtas, neturi būti nemalonaus kvapo. Jei perkate šaldytą, įsitikinkite, kad ant pakuotės nėra ledo kristalų ar šaldiklio degimo požymių.
Silkės forma: silkės yra įvairių formų, įskaitant šviežią, šaldytą, marinuotą, rūkytą ir konservuotą. Marinuotose ir rūkytose yra daugiau natrio, taigi, jei stebite druskos suvartojimą, šviežia arba šaldyta silkė gali būti geresnis pasirinkimas.
Kokybė: ieškokite silkės, kurios turi sertifikatą, kad yra užaugintos saugiai.
Paruošimas ir priedai: patikrinkite, ar nėra pridėtų sveikatai pavojingų ingredientų, ypač į konservuotą, marinuotą ar rūkytą silkę. Kai kuriuose gali būti pridėto cukraus, konservantų arba daug druskos.
Mitybos balansas: jei silkę renkatės dėl jos naudos sveikatai, pvz., omega-3 riebalų rūgščių, pažiūrėkite į ant silkės pakuotės esančią maistinę etiketę, kad įsitikintumėte, jog ji atitinka jūsų mitybos poreikius.
Silkės pakuotė: įsitikinkite, kad pakuotė yra nepažeista. Įsitikinkite, kad perkama silkės pakuotė nėra pažeista, išsipūtusi ar turi kokių nors kitų pažeidimo požymių“, – sako jis.
Kaip išgauti silkės naudą?
M. Liekis rekomenduoja silkę kepti ant grotelių, troškinit garuose, o ne kepti aliejuje, tam kad išlaikytumėte jos maistinę vertę.
„Kai valgote silkę, šią patiekite su dideliu kiekiu daržovių, tam kad gautumėte daug naudingų medžiagų. Silkę derinkite su mažai natrio turinčiais maisto produktais: jei valgote marinuotą arba rūkytą silkę, šią maišykite su mažai natrio turinčiais garnyrais.
Daržoves su silke pagardinkite vitaminu C tam kad pagerintumėte geležies pasisavinimą iš silkės. Valgant daug silkės gerkite daug vandens. Silkę kepkite ne aukštoje temperatūroje, kad išliktų silkėje esantys vitaminai ir mineralai“, – sako jis.
Mitybos specialistas akcentuoja, kad silkė netinka, jeigu turite alergijų žuviai, silkės nerekomenduojama valgyti arba jeigu turite didelį kraujospūdį ar aukštą cholesterolį, silkę reikėtų valgyti atsakingai.
Jei galite ją valgyti, ją derėtų patiekti su daržovėmis ir kompleksiniais angliavandeniais, pavyzdžiui, makaronais, ryžiais, bulvėmis, pupelėmis, žirniais, lęšiais, 1/3 lėkštės sudaro žuvis, daržovės ir kompleksiniai angliavandeniai. Silkės patiekalus gardinti citrina.
Svarbu paminėti, kad silkės nereikėtų valgyti su kiekvienu valgiu, skirtingiems dienos valgiams reikėtų rinktis skirtingus baltymus, pvz, pusryčiams suvalgyti pieno produktų, pietums mėsos, o vakare žuvies“, – sako M. Liekis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!