• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

12 vyrų depresijos požymių

Daugiau nei penki milijonai amerikiečių vyrų kasmet suserga depresija. Klinikinė depresija vyrams ir moterims sukelia liūdesį, ja sergantieji nebesidomi anksčiau malonumą teikusiomis veiklomis. Vis dėlto tikroji depresija kiekvienam žmogui pasireiškia skirtingai.

Daugiau nei penki milijonai amerikiečių vyrų kasmet suserga depresija. Klinikinė depresija vyrams ir moterims sukelia liūdesį, ja sergantieji nebesidomi anksčiau malonumą teikusiomis veiklomis. Vis dėlto tikroji depresija kiekvienam žmogui pasireiškia skirtingai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Depresija diagnozuojama pagal simptomus, tačiau tiek vyrai, tiek moterys turi skirtingų nusiskundimų“, – tikina Los Andželo universiteto šeimos psichiatrijos profesorius Ianas A. Cookas. Šiame straipsnyje pateikiame 12 požymių, kuriuos pastebėjus galima įtarti, kad vyras serga depresija.

REKLAMA

1 . Nuovargis

Depresijoje skendintys žmonės dažnai patiria fizinių ar emocinių pokyčių. Jie greitai pavargsta, patiria psichomotorinių sutrikimų, sulėtėja fiziniai judesiai, kalbos ir mąstymo procesai. Birmingemo visuomenės sveikatos instituto psichologas Joshas Klapow teigia, kad vyrai dažniau nei moterys įvardija nuovargį ir kitus fizinius depresijos simptomus kaip sveikatos sutrikimus.

REKLAMA
REKLAMA

2. Miego sutrikimai

Miego sutrikimai – nemiga, prabudimas ankstų rytą arba persimiegojimas – taip pat dažni depresijos simptomai. „Kai kurie žmonės išsimiegoję 12 valandų per parą vis tiek jaučiasi pervargę arba miegas būna negilus, jie naktimis pabunda kas dvi valandas“, – sako gydytojas I. A. Cookas. Pasak ekspertų, nuovargis ir miego sutrikimai – vieni pagrindinių simptomų, dėl kurių depresijos prislėgti vyrai kreipiasi į gydytojus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3. Pilvo ar nugaros skausmai

Tokios sveikatos problemos kaip vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, taip pat galvos ar nugaros skausmai pranašauja apie galimą depresiją. „Vyrai paprastai nesuvokia, kad lėtiniai skausmai ir virškinimo bėdos žengia koja kojon su depresija“, – teigia JAV Nacionalinio psichikos sveikatos instituto ekspertai. Niujorko universiteto Langone medicinos centro profesorius Normanas Sussmanas sutinka, kad depresija sergantys žmonės išties jaučiasi blogai fiziškai.

REKLAMA

4. Irzlumas

Susirgę depresija vyrai nesijaučia prislėgti, priešingai, jie tampa irzlūs. „Kalbėdami apie emocinę būseną jie pažymi, kad tai liūdesio ir dirglumo derinys“, – sako profesorius I. A. Cookas. J. Klapow sutinka, kad negatyvios mintys – bendras depresijos simptomas. „Vyrai visuomet sakys, kad jaučiasi irzlūs, nes juos nuolat persekioja blogos mintys“, – sako jis.

REKLAMA

5. Sunku sutelkti dėmesį

Psichomotoriniai sutrikimai gali sulėtinti žmogaus gebėjimą apdoroti informaciją, dėl šios priežasties sunku sutelkti dėmesį į darbą ir atlikti kitas kasdienes užduotis. „Depresija „ateina“ su negatyviomis mintimis ir tarsi „įsilaužia“ į smegenis“, – aiškina J. Klapow. – Mąstymas sulėtėja, o mintys sukasi apie neigiamus dalykus ir negandas. Dėl to tampa sunku sutelkti dėmesį į bet ką kitą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6. Pyktis ar priešiškumas

„Kai kuriems vyrams depresija pasireiškia pykčio, agresyvumo ar priešiškumo proveržiais, – teigia gydytojas N. Sussmanas. – Kai vyras supranta, kad kažkas blogai, nenori to pripažinti ir trokšta kompensuoti

prastą savijautą, todėl stengiasi atrodyti stiprus ir pajėgus.“ Pyktis ir priešiškumas skiriasi nuo irzlumo. „Pyktis – kur kas stipresnė emocija, – sako J. Klapow. – O dirglumas – ekscentriška būsena.“

Gydytojas N. Sussmanas tvirtina, kad vyrams gali prasidėti pykčio ir priešiškumo proveržiai, kai jie užsidaro savyje, bet yra nuolat spaudžiami šeimos narių ir draugų „grįžti į realybę“.

REKLAMA

7. Įtampa

„Vyrai labiau linkę depresiją sieti su įtampa ar stresu. Tai nereiškia, kad jie patiria daugiau įtampos – paprasčiausiai visuomenėje labiau priimta sakyti „išgyvenu įtemptą laikotarpį“ nei „skęstu depresijoje“, – teigia psichologas J. Klapow. Pasak gydytojo I. A. Cooko, įtampa gali pranašauti apie klinikinę depresiją arba būti pagrindinė jos sukėlėja. Tyrimai rodo, kad ilgalaikė įtampa gali būti kūno ir smegenų pokyčių priežastimi, kuri vėliau sukelia depresiją.

REKLAMA

8. Nerimas

Tyrimai rodo, kad depresija glaudžiai susijusi su nerimu ir susirūpinimu. Šiais pojūčiais moterys skundžiasi dvigubai dažniau, tačiau vyrai, kaip ir dailiosios lyties atstovės, linkę nerimauti. Pasak I. A. Cooko, jie kur

kas mieliau pripažįsta jaučiantys nerimą nei liūdesį. Vyrai gali prisipažinti esą susirūpinę, kad gali prarasti darbą, nes ramybės jiems neduoda mintis, jog negalės materialiai aprūpinti savęs ir šeimos. „Jie tai vadina ne baime ar liūdesiu, bet nerimu“, – teigia I. A. Cookas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

9. Alkoholio vartojimas

Alkoholio ir kitų psichotropinių medžiagų vartotojus dažnai lydi depresija. Tyrimai parodė, kad alkoholikams dukart dažniau diagnozuojama depresija, palyginti su svaigalų nevartojančiais žmonėmis. „Tai nutinka tiek vyrams, tiek moterims, bet vyrai verčiau renkasi alkoholį ir narkotines medžiagas, kad „paskandintų“ blogas mintis ir jausmus, nei ieško būdų taisyti sveikatą“, – sako gydytojas I. A. Cookas. – Vyrai tiki, kad jie gali susitvarkyti su problemomis patys, todėl nesikreipia į gydytojus, o pradeda vartoti psichotropines medžiagas.“

REKLAMA

10. Lytinių organų funkcijų sutikimas

Depresija dažnai sukelia erekcijos sutrikimus, tačiau vyrai nelinkę apie tai pranešti gydytojams. „Depresija labai paveikia vyro pajėgumą, o tai tik pagilina depresiją“, – tvirtina profesorius I. A. Cookas. Vis dėlto šį sutrikimą gali lemti ir kiti veiksniai ar įvairūs vaistai, pavyzdžiui, antidepresantai. „Kad galėtumėte panaikinti tokį sutrikimą, svarbu žinoti visus kitus depresijos simptomus, kurie dažniausiai atsiranda vienu metu“, – teigia J. Klapow.

REKLAMA

11. Neryžtingumas

„Sunku suskaičiuoti, kiek žmonių man yra sakę: „Mano telefonas buvo išjungtas, nes neprisiverčiau sumokėti sąskaitos, nors tikrai turėjau pinigų“, – prisimena gydytojas I. A. Cookas. Kai kuriems žmonėms sunku priimti sprendimus. Tačiau tiems, kuriems tai naujas reiškinys, derėtų susirūpinti. „Tai informacijos apdorojimo problema. Depresija slopina sugebėjimus priimti sprendimus“, – sako J. Klapow.

REKLAMA
REKLAMA

12. Mintys apie savižudybę

Moterys dažniau ryžtasi savižudybei, bet yra keturis kartus daugiau vyrų, kuriems bandymas nusižudyti pavyksta. Pagrindinė to priežastis – vyrai renkasi mirtinus metodus. „Jie dažniau naudojasi šaunamaisiais ginklais, todėl nusižudo iš pirmo karto“, – tikina profesorius I. A. Cookas.

Vyresniojo amžiaus vyrai sudaro didžiausią savižudžių rizikos grupę. Tiesą sakant, daugiau nei 70 procentų nusižudžiusių vyresniojo amžiaus žmonių kreipėsi į gydytojus dar prieš mėnesį iki mirties. Depresija anaiptol nėra normalus vyro ir moters senėjimo reiškinys. Tad svarbu laiku pagauti save ar artimuosius, klimpstančius į šios piktos ligos liūną, ir suteikti jiems reikiamą pagalbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų