• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Man ne viskas pavyko, užtat dabar į priekį veda vizija, kad auklėtiniai tobulėtų ir nugalėtų“, – kalbėjo 28 metų Aurimas Spiridonovas. Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos auklėtinis, jau penktus metus pats dirbantis profesijos mokytoju. Ir šioje mokykloje jis toks – ne vienas.

„Man ne viskas pavyko, užtat dabar į priekį veda vizija, kad auklėtiniai tobulėtų ir nugalėtų“, – kalbėjo 28 metų Aurimas Spiridonovas. Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos auklėtinis, jau penktus metus pats dirbantis profesijos mokytoju. Ir šioje mokykloje jis toks – ne vienas.

REKLAMA

Kad bendrojo lavinimo mokyklose stinga pedagogų, apie tai jų vadovai kalba jau ne vienerius metus. Jų trūksta ir profesinėse mokyklose ar mokymo centruose. Juolab kad čia mokytojas, be pedagogo įgūdžių, privalo turėti ir specifinių žinių bei patirties, kurią sugebėtų perduoti savo auklėtiniams.

Vis dėlto gerų pavyzdžių yra, nors gal ir ne tiek, kiek norėtųsi. Vis daugiau profesines mokyklas baigusių ir specialybę įgijusių jaunuolių apsisprendžia patys toliau mokyti kitus. O motyvacija, kuri juos stumia į priekį, dažnai būna pavydėtina. Tai savaime kelia ir profesijos mokytojo prestižą.

Technika sudomino tėvas

Baigiantis 2023-iesiems Vilniaus automechanikos ir verslo mokykla (VAVM) paskelbė bendruomenės išrinktus Metų žmones. Metų mokytoju tapo A. Spiridonovas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau pats jis apie tokį įvertinimą linkęs kalbėti mažiau, nei apie kolegų pasiekimus. Pavyzdžiui, apie tai, kad buvęs tos pačios mokyklos auklėtinis, o dabar – jau ir Aurimo kolega Mykolas Laurinavičius praėjusiais metais pirmasis iš Lietuvos atstovų nugalėjo Europos profesinio meistriškumo konkurse „Euro Skills Gdansk“.

REKLAMA

A. Spiridonovą į technikos pasaulį stumtelėjo dabar jau šviesaus atminimo jo tėvas, vesdavęs sūnų į garažą ir rodydamas, kaip ardomi ar taisomi automobiliai. Jaunuolis dar mokykloje susidomėjo laivų modelių konstravimu, žiedinėmis motorolerių lenktynėmis, gavo daugybę apdovanojimų ir diplomų.

Baigęs dešimtą klasę Aurimas nusprendė mokytis VAVM. Čia jis norėjo rinktis mechaniko specialybę, tačiau patys mokytojai paskatino gilintis į elektromechaniko profesijos subtilybes. „Tai buvo geras patarimas, dabar stipriausias jaučiuosi variklių srityje“, – neslėpė A. Spiridonovas.

REKLAMA
REKLAMA

Mokykloje jis tiesiog siurbdavo iš mokytojų viską, ką galima išmokti. „Kiti galėdavo net neklausinėti – aš už visus tai padarydavau. Kadangi pats tvarkydavau mopedus, nemažai žinojau, tad su mokytojais ir mokiniais aiškindavomės, ginčydavomės, ką galima patobulinti, padaryti geriau“, – pasakojo vilnietis.

Gabus jaunuolis buvo pastebėtas kolegų, nemažai jam padėjo šioje mokykloje dirbantis Vitalijus Kabelis ir kiti mokytojai. A. Spiridonovas dalyvavo tiek pačios mokyklos, tiek kompanijos „Inter Cars Lietuva“ rengiamuose profesinio meistriškumo konkursuose, tačiau tąsyk sėkmė nuo jo nusisuko.

„Man tiesiog nepasisekė. Ar galiu sakyti, kad buvau prastai pasirengęs? Kai ką pats neteisingai supratau, greičiausiai žymėjau neteisingus atsakymus. Kita vertus, man nepaaiškino, kas iš to, jei pateksiu į kitą etapą ar išvis laimėsiu konkursą“, – ne itin sėkmingus pirmuosius bandymus varžytis su kitais meistrais prisiminė pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baigęs VAVM Aurimas mokėsi kolegijoje, kartu dirbdamas automobilių servise. Atvykęs į mokyklą paprašyti diplomo dublikato jis gavo pasiūlymą pabandyti dirbti profesijos mokytoju. Neilgai pasvarstęs vaikinas sutiko ir neilgai trukus ėmėsi darbo. „Pirmosios dienos buvo baugokos – labiausiai dėl to, kad išvaizda nelabai skyriausi nuo pačių mokinių. Pačiam buvo nejauku – juk vyresnis aš už juos buvau vos trejais ketveriais metais. Mokiniams atvirai prisipažinau, kad nesu viską išmanantis, tačiau stengsiuosi perduoti visas turimas žinias ir įgūdžius, formuodamas jiems supratimą, kodėl tai, ko mokau, yra svarbu ir pravers ateityje“, – pasakojo A. Spiridonovas.

REKLAMA

Nori, kad nugalėtų auklėtiniai

Automobilių variklių veikimo ir remonto principus mokiniams dabar aiškinantis Aurimas džiaugiasi, kad šiame darbe nėra monotonijos – kiekvieną dieną nutinka vis kas nors naujo. Be to, mokytojas perteikia žinias apie tai, ką geriausia išmano, – variklius. O į priekį jį stumia noras, kad jo mokiniai savo praktiniais sugebėjimais pralenktų kitus.

Aurimas bei kiti kolegos mokytojai pernai net ir vasaros atostogų metu padėjo buvusiam VAVM auklėtiniui M. Laurinavičiui rengtis prestižiniam profesinio meistriškumo konkursui. „Mes Mykolą išugdėme, parengėme, jis laimėjo auksą, o dabar jau pats ugdo mokinius“, – sakė A. Spiridonovas.

REKLAMA

Tačiau ties tuo sustoti mokytojas neketina. Dabar jis daug laiko skiria kitiems savo auklėtiniams, ypač 2023-iaisiais Metų mokine pripažintai Viktorijai Sučkovai.

„Šią labai gabią mokinę dabar rengiame įvairiems profesinio meistriškumo konkursams – iš pradžių mokykliniams, nacionaliniams, vėliau gal net ir tarptautiniams. Ką gali žinoti, galbūt merginai pavyks tai, ko dar nepadarė niekas: tapti pirmąja „Euro Skills“ konkurso prizininke. Tai yra vizija, kuri stumia mane į priekį“, – kalbėjo mokytojas.

Suderina ir darbą, ir pomėgį

Kaip vieną iš mokytojo specialybės pranašumų A. Spiridonovas įvardijo porą mėnesių vasaros atostogų. Per jas Aurimas dalyvauja žiedinėse automobilių lenktynėse. Praėjusiais metais jo ekipažas Estijoje vykusiose lenktynėse buvo pirmas savo klasėje ir trečias bendroje įskaitoje. Kačerginės Nemuno žiede jis pirmavo tuo metu, kai lenktynės buvo sustabdytos, o vėliau nutrauktos po avarijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aurimas prisipažino nerūkantis ir nevartojantis alkoholio: „Nežinau, kiek žmonės išleidžia tam, bet geriau jau aš nusipirksiu degalų ir pasivažinėsiu atsipalaiduodamas arba tuos pačius pinigus skirsiu savo automobiliams tobulinti. Tai suteikia daug daugiau malonumo ir prasmės. Manau, kad ir daugelis mano mokinių su tuo susiduria – jei rimtai susidomi automobiliais, mechanika ir technika, kitiems reikalams nelieka nei noro, nei laiko.“

Laukia du svarbūs konkursai

Besimokančių automobilių remonto specialybės jaunuolių bei jų mokytojų šiais metais laukia du svarbūs renginiai. Vienas jų – jau vykstantis nacionalinis profesinio meistriškumo konkursas „Geriausias jaunasis automechanikas – 2024“, kurio finalas numatytas kovo 28–29 d. Kitas – Lietuvoje vyksiantis renginys „Young Car Mechanic“, į kurį atvyks dešimties valstybių atstovai.

REKLAMA

Šiuos konkursus Lietuvoje rengia įmonė „Inter Cars Lietuva“. Bendrovės Mokymo skyriaus vadovo Andriaus Žilėno teigimu, tai yra ne tik proga patikrinti mokinių žinias, bet ir galimybė mokytojams susipažinti su naujausiomis technologijomis.

„Jau daugiau nei dešimt metų rengdami konkursą nuolat skatiname, kad atvyktų ir patys mokytojai bei mokyklų vadovai. Čia jie turi progą išvysti, kokios yra naujausios šios srities tendencijos, taip pat užmegzti ryšius su mūsų partneriais – automobilių servisais, kad verslo ir mokslo bendradarbiavimas būtų kuo glaudesnis“, – sakė įmonės „Inter Cars Lietuva“ Mokymo skyriaus vadovas A. Žilėnas.

Pasak jo, tiek A. Spiridonovo, tiek kiti pavyzdžiai, kai profesinės mokyklos auklėtiniai vėliau patys stoja į mokytojų vietas, galėtų būti tikrai užkrečiantys. Juk šioje srityje dažnai tiek iš mokyklų, tiek iš verslo pusės jiems sudaromos visos galimybės tobulėti, semtis patirties, kad ją būtų galima perduoti jaunesnei kartai.   

REKLAMAAutobilis.lt
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų