• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Pleiskanos - odos liga

"Niekaip negaliu atsikratyti pleiskanų, - skundžiasi Oresta M. iš Klaipėdos rajono - Išbandžiau viską, kas tik ką patarė - ir jokio efekto. Nuo ko pleiskanos atsiranda ir gal jūs patarsite, ką daryti?"

REKLAMA
REKLAMA

Pleiskanos - tai ne plaukų, o odos liga. Tai raginio odos sluoksnio atsiskiriančių ląstelių plokštelės. Gamtos taip sutverta, kad kiekvieno žmogaus oda nuolatos atsinaujina. Senosios odos ląstelės miršta, išsausėja ir iškrenta, o jų vietoje atsistato naujos ląstelės. Šis procesas vyksta palaipsniui. Pleiskanos atsiranda tada, kai mirusios odos ląstelės šalinamos per greitai. Normaliai žmogaus raginis galvos odos sluoksnis atsinaujina kartą per mėnesį. Per greitai būna tada, jei ląstelių atsinaujinimas vyksta kartą per 10-15 dienų, tuomet ir atsiranda pleiskanos.

REKLAMA

Dėl ko atsiranda pleiskanos

Yra nemažai priežasčių, dėl kurių gali atsirasti pleiskanos: 1. Cheminis plaukų dažymas ar garbanojimas. 2. Dažnas plaukų džiovinimas džiovintuvu. 3. Klimato kaita. 4. Hormonų pusiausvyros sutrikimai (lytinio brendimo laikotarpiu, prieš mėnesines, menopauzės laikotarpiu). 5. Stresas. 6. Netinkama mityba. 7. Kai kurios odos ligos (seborėja, ichtiozė, žvynelinė). Galvos oda yra puiki terpė pleiskanoms plisti, nes čia yra labai didelė riebalinių liaukų koncentracija.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip kovoti su pleiskanomis

Patariama įsigyti specialių kietų šukavimo šepečių ir jais masažuoti galvos odą.

Tinkama mityba.

Rekomenduojama mažinti pieno gaminių, jūros gėrybių ir riebių maisto produktų vartojimą. Šis maistas linkęs didinti pleiskanų kiekį. Nerekomenduojama vartoti gyvulinių baltymų - reikėtų valgyti daugiau grūdų, šviežių daržovių, pupų ir vaisių. Nepatartina vartoti citrusinių vaisių - bent jau kol pleiskanos išnyks. Papildomai reikėtų vartoti B grupės vitaminus, kurie prislopins pleiskanų dauginimąsi. Druską, cukrų ir alkoholį vartoti saikingai. Per parą rekomenduojama suvartoti šaukštelį sėmenų aliejaus. Jame gausu omega-3 sočiųjų riebalų, kurie gali būti efektyvūs gydant įvairius odos susirgimus, įskaitant ir pleiskanas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liaudies medicina

Verta išbandyti ir gydomąsias žoleles. Jomis ištrinktus plaukus skalaudavo mūsų senelės - ir beveik nežinojo, kas yra pleiskanos. * Kiaulpienių žiedų, dilgėlių bei šalavijų nuoviras. Šaukštelį šviežių arba džiovintų žolelių užpilkite verdančiu vandeniu ir palaukite, kol pritrauks. Po to skystį perkoškite per švarų audeklą ar marlę. Šiuo skysčiu skalaukite ištrinktus plaukus. Neužmirškite, kad plaukus reikia skalauti tik šviežiu gydomųjų žolelių nuoviru. * Obuolių actas. Ištrintus plaukus perskalaukite vandeniu, įpylę šaukštą obuolių acto ir 5 lašus arbatmedžio aliejaus. Skalaudami lengvai pamasažuokite galvos odą. Plaukai labiau blizgės, sustiprės. Be to, obuolių actas ramina sudirgintą niežtinčią galvos odą. * Dilgėlės. Jos stiprina plaukų šaknis, padeda naikinti pleiskanas. Tinka tamsiems plaukams. Šaukštelį džiovintų dilgėlės lapų (nenaudokite žalių, nes plaukai įgaus žalsvą atspalvį) užpilkite stikline verdančio vandens ir palaikykite, kol pritrauks. Tada perkoškite pro marlę ir šia ištrauka skalaukite plaukus. * Rozmarinas. Šis augalas ypač tinka riebiems plaukams, padeda naikinti pleiskanas, pagerina galvos kraujo apytaką. Sumaišykite kiaušinio trynį, 25 g migdolų aliejaus ir pusę šaukštelio rozmarino aliejaus. Gerai išsukite. Gauta tyrele ištepkite galvos odą ir plaukus, švelniai įtrinkite ir aprišę šiltu rankšluosčiu palaikykite 30 min. Paskui plaukus gerai išskalaukite. * Juodasis ridikas. Iš 2-3 juodojo ridiko šakniavaisių išspauskite sultis ir jomis trinkite galvos odą ne rečiau kaip 3 kartus per savaitę, jei plaukai labai pleiskanoja - kasdien. * Ankstyvasis šalpusnis. Galite pasiruošti puikaus šalpusnio ir dilgėlių lapų antpilo. Tris šaukštus šalpusnio ir tiek pat dilgėlių lapų užpilkite litru verdančio vandens. Po 30 min. perkoškite per marlę. Šiuo antpilu patartina įtrinti galvą 2-3 kartus per savaitę.

REKLAMA

Vaistai

Paprastai naikinti pleiskanas padeda šampūnai, į kurių sudėtį įeina seleno sulfidas ar cinkas. Šie komponentai mažina viršutinio galvos odos sluoksnio augimą ir formavimąsi. Rezultatas - pleiskanos mažiau pastebimos. Tačiau ilgainiui šampūnus nuo pleiskanų reikia pakeisti šampūnais, skirtais kasdieniniam naudojimui, arba bandyti skirtingus šampūnus nuo pleiskanų. Preparatai su siera, salicilo rūgštimi, degutu, rezorcinu, cinku, selenu padeda pleiskanų bei niežulio. Seborėjai gydyti taikomi hormoniniai tepalai bei tepalai, kurių sudėtyje yra sieros salicilo, deguto. Pleiskanojančią odą reikėtų "palepinti" specialiu kremu - kauke, kurių galite įsigyti kosmetikos parduotuvėse ar vaistinėse. Tokios kaukės ne tik maitina plaukus, bet ir gydo galvos odą. Kaukę patariama dėti vieną ar du kartus per savaitę, nes jos gana stiprios. Tiesa, yra ir tokių, kurias galima naudoti po kiekvieno plaukų plovimo. Gydomąją kaukę tepkite ant išplautų drėgnų plaukų, pirštais truputėlį švelniai pamasažuokite galvos odą ir apsiriškite rankšluosčiu. Po 5-20 min. (tai priklauso nuo kaukės paskirties), plaukus gerai išskalaukite (jei taip nurodyta instrukcijoje). Yra kaukių, kurių nuplauti nereikia. Tačiau jei pleiskanojimas sunkesnio laipsnio - būtina apsilankyti pas odos ligų specialistą. Jis įvertins jūsų odos būklę ir paskirs tinkamą gydymo būdą.

Paruošė Sandra Bytautienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų