REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kad pomidoras yra ne veltui vadinamas „daržo karaliumi“, nedrįs paprieštarauti nei vienas. Nors dažniausiai manoma, kad auginant pomidorus nebūtina dėti daug pastangų norint sulaukti derliaus, tačiau patyrusi daržininkė Donata Jankauskienė sako, kad neretai sodininkai pamiršta vieną svarbią taisyklę. Pasak jos, genint pomidorus, jokiu būdu negalima skinti jų lapų.

Kad pomidoras yra ne veltui vadinamas „daržo karaliumi“, nedrįs paprieštarauti nei vienas. Nors dažniausiai manoma, kad auginant pomidorus nebūtina dėti daug pastangų norint sulaukti derliaus, tačiau patyrusi daržininkė Donata Jankauskienė sako, kad neretai sodininkai pamiršta vieną svarbią taisyklę. Pasak jos, genint pomidorus, jokiu būdu negalima skinti jų lapų.

REKLAMA

Panevėžio rajone gyvenanti Donata pasakoja, kad jos darže „karaliumi“ galima tituluoti ne ką kitą, kaip pomidorus. Jų pas Donatą auga tikra gausybė. Maža to, moteris pasakoja, kad jos darže galima rasti tik veislinius pomidorus, kurių kiekvienais metais ji išbando vis naujų.

Be to, D. Jankauskienės darže daugiausiai pomidorų auga ne šiaip sau – jie ne tik skirti šviežiam vartojimui, tačiau ir vakavimui, džiovinimui. Pašnekovė pasakoja, kad su drauge kartą darė eksperimentą:

REKLAMA
REKLAMA

„Iš 26 kilogramų pomidorų, juos išdžiovinus liko vos 1,7 kilogramo. Tad būtent todėl visuomet stengiuosi pasisodinti daugiau, o ir džiovintų pomidorų, kurie būtų skanesni nei naminiai, nesu ragavusi (nusišypso).“

REKLAMA

Sodininimas tinkamu atstumu

Pasiteiravus Donatos, ką, pasak jos, yra svarbiausia žinoti auginant pomidorus ir norint sulaukti gausaus jų derliaus, moteris sako, kad tikriausiai vienas svarbiausių dalykų yra savo daigo užauginimas ir jo grūdinimas.

„Visuomet pomidorų daigus stengiuosi kuo geriau užgrūdinti, nes vėliau jie mažiau serga, kimba ligos. Kitas labai svarbus dalykas – visuomet atsakingai kiekvieną daigo duobę užpilu ar tai arklio mėšlu, ar tai žuvies miltais, ar pelenai ir palaikau atstumą tarp jų, kad šis būtų ne mažesnis nei 70 centimetrų, nes pomidorams yra būtina gera ventiliacija.

REKLAMA
REKLAMA

Prisiminkite, kad tarp pomidorų turi vaikščioti vėjas. Aišku, jeigu pomidorus norisi auginti tankiau, daugiau, juos galite sodinti ir stambiavaisius dviem šakomis, ir smulkiavaisius keturiomis šakomis, tačiau būtinai pasiskaičiuokite atstumą. Visgi, geriau tokio tankumo reikėtų vengti“, – dalinasi D. Jankauskienė.

„Instagram“ paskyros „Spalvotas daržas“ autorė juokauja, kad kiekvienais metais jai taip pat kyla noras kažkam suduoti per nagus. Ypatingai tiems daržininkams, kurie skabo pomidorų lapus:

„Pomidorus reikia genėti, tačiau tas genėjimas – pašakalių, bet tikrai ne lapų išskainiojimas. Mes juk neskiname lapų nei vyšnioms, nei burokėliams, tad kuo nusikalto tie pomidorai? Per augalo lapus būtent ir turime stebėti, ko trūksta pomidorui, mat jie parodo ir vandens, ir maisto medžiagų stygių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastebiu, kad dažniausiai tie, kurie pomidorus susodina per tankiai, būtent ir išskina lapus, nes esant tokiai situacijai pomidorai praranda ventiliaciją. Tai dar kartą įrodo, koks yra svarbus tinkamo atstumo išlaikymas.“

Mulčiavimas ir laistymas

Be to, Donata sako neįsivaizduojanti pomidorų sodinimo be mulčio. Pasak jos, patręšus žemę mulčiu, pomidorai kur kas geriau išlaiko drėgmę. D. Jankauskienė sako, kad geriausias mulčias pomidorams – šviežiai pjauta -olė.

„Taip ne tik praturtiname žemę, bet ir sumažiname laistymo, ravėjimo resursus. Tie, kas norite pamulčiuoti pomidorus ir tai darote pirmą kartą, turėkite omenyje, kad dėti reikėtų ploną šviežiai nupjautos žolės sluoksnį ir neglausti jo arti augalo stiebo – džiūvanti žolė gali sudeginti ir patį augalą.

REKLAMA

Jeigu norite išvengti šios rizikos, tuomet žolę kurį laiką padžiovinkite, o tuomet dėkite storesniu sluoksniu. Nepamirškite, kad mulčias „susivalgo“, tad jį reikia papildyti kartas nuo karto“, – pataria ji.

Paklausus, ką reikėtų žinoti apie pomidorų laistymą, pašnekovė sako, kad pomidorams yra taikomos kiek kitokios taisyklės nei agurkams:

„Agurkams yra reikalinga drėgmė, šiluma, nes tai – atogrąžinis augalas ir būtent dėl to juos turime laistyti kur kas dažniau. Su pomidorais yra kiek kitaip – juos turime laistyti retai, bet gausiai. Tačiau vasarą reikėtų gerai stebėti augalus.

Esant šlapioms vasaroms, kuomet gausiai lyja, vanduo prasiskverbia į gruntą, tad kuo rečiau mes laistysime pomidorus, tuo gilyn eis jų šaknys, taip pačios ieškodamos vandens. Tokiu atveju, esant lietingoms dienoms ne tik išvengsime bereikalingo laistymo, tačiau ir perteklinės drėgmės.“

REKLAMA

Tačiau kartais net ir pasirūpinus augalo grūdinimu, tinkama priežiūra, ventiliacija bei laistymu pomidorus užklumpa ligos ar kenkėjai. Donata sako, kad tokiu atveju tenka griebtis ir kraštutinumų – chemijos.

„Pakilus aukštai oro temperatūrai pomidorai nebesugeba pasisavinti kalcio, tad tokiu atveju imame į pagalbą kalcio salietrą ir purškiame lapus, gelbėjame pomidorus. Beje, kalcio trūkumas dažniau pasireiškia ilgavaisiams pomidorams, bet tenka pastebėti, kad taip nutinka ir mažesniems, kuomet ima juoduoti pomidoro apačia.

Lauke augančius pomidorus mėgsta labai kolorado vabalai, nes vis tik pomidoras yra bulvinis augalas, tačiau nelieka kito varianto kaip jais atsikratyti, tik eiti ir rankiniu būdu rinkti. Kito metodo nėra, nes kolorado vabalai taip sugebėjo evoliucionuoti, kad jų nebeveikia jokia chemija“, – teigia daržininkė.

Donata taip pat neseniai dalinosi ir labiausiai į atmintį įsirėžusiomis pomidorų veislėmis. Išgirsti D. Jankauskienės patarimus ir įžvalgas šia tema galite paspaudę čia

Mazai kada ka plaunu nebent akivaizdziai gabalai kokie prilipe ir trugdytu valgyti... valgau bakterijas niekada nesergu stiprus imunitetas, kaip lemta taip bus nuo likimo nepabegs neivienas... Senoviniais laikais seneliai skurdziai gyvendavo mazai tos higienos isvis budavo iki 90m isgyveno be vargo... Ka pastebiu siomis dienomia kai teveliai cackina savo mazuosius mazgoja prausia trina jiem net nesivysto imunine sistema pastoviai serga ir serga tai tas tai anas... Galbut siandieniniame gyvenime yra neparanku kad zmones butu persveiki....
Nei aš pomidorų specialistė, nei aš su jais žaidžiu. Pomidorai sode, o aš mieste. Susodinau praeitą antradienį ankstyvuosius, pravėriau tik šiltnamio viršų, vakar vėlyvuosius į šiltnamį, palikau visai atvirą šiltnamį ir viskas. Iškasu duobes, pripilu po didesnį puskibirį šilto iš bačkų vandens, žemė sušyla, tada šaukštą pomidorų trąšų pribarstau, tada žemės užberiu pora cm ir sodinu daigą. Sodinu retai. Palieku gilesnes duobeles laistymui. Tada palaistau vėl šiltu vandeniu. Viskas. Laistau kas savaitę, pilu visada maždaug daigui apie kibirą vandens, aišku ne iš karto, susigeria ir vėl pilu, po kokios valandos aplink pomidorą grebliuku papurenu žemę. Tie kur praeitą antradienį sodinau tai pomidoriukų prisimezgę labai daug, net keista, naktimis šalta, o jie laimingi. Veisles sodinu tas pačias kas metai, pavadinimo nežinau, prieš daug daug metų kaip davė kaimynė po pomidorą, sakė sodink tik šiuos tai turėsi visada be jokio vargo ir skanius. Taip ir yra. Jeigu jau matau, kad per tankiai suauga lapai, tai praskinu šiek tiek, o jau pomidorų tai priauga labai daug, nei jie serga jokiom ligom, tiesiog aš jų
neprižiūriu, bet pomidorų tai visais metai turim labai daug. Gal bus ir šiemet. Sėju pomidorus visada apie balandžio vidurį, ne anksčiau, tokiu laiku jie labai greit auga, jau saulės būna daug balkone, o kai jaunučius pasodini tai jie labai greiti, taip mane ta kaimynė pamokė.
Apatinius lapus reikia po kelis pašalinti, nes laistant jie sušlampa , o negalima. Taip rašė irgi pomidorų augintoja.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų