REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Internete jau sklando istorijos apie neva ukrainiečių pabėgėlių netinkamą elgesį Lietuvoje. Pasakojama, kad jie įžūlūs, kelia nepagrįstus reikalavimus, nedėkingi. O ukrainietės moterys neva vilioja vedusius lietuvių vyrus. Tačiau aiškėja, kad tokias istorijas viešina neegzistuojantys žmonės, jos kartojasi skirtingose šalyse – sukiršinti lietuvius su karo pabėgėliais greičiausiai bando Kremliaus propagandistai.

Internete jau sklando istorijos apie neva ukrainiečių pabėgėlių netinkamą elgesį Lietuvoje. Pasakojama, kad jie įžūlūs, kelia nepagrįstus reikalavimus, nedėkingi. O ukrainietės moterys neva vilioja vedusius lietuvių vyrus. Tačiau aiškėja, kad tokias istorijas viešina neegzistuojantys žmonės, jos kartojasi skirtingose šalyse – sukiršinti lietuvius su karo pabėgėliais greičiausiai bando Kremliaus propagandistai.

REKLAMA

Vaizdo įraše neva užfiksuota, kaip nederamai elgiasi ukrainiečiai Lenkijoje, o kitame vaizdo įraše rodoma neva ką po savęs paliko ukrainiečiai pabėgėliai traukinyje Vokietijoje. Paliktais alaus buteliais piktinasi filmuojantis vokietis. Dar vienas vaizdo įrašas apie ukrainiečių elgesį Airijoje, o moteris neva latvė ir taip pat pasakoja, kaip bjauriai elgiasi nuo karo pabėgę Ukrainos žmonės.

Visus šiuos įrašus talpina profilis pasivadines „Ela Kris“. Tipinis netikras profilis. Nėra nei vardo, nei pavardės, vietoj nuotraukos Putino ir Trump‘o fotografija ir Rusijos vėliavėlė ant jos. Kai kur tiesiai šviesiai rašoma, kad kare palaiko Rusiją.

REKLAMA
REKLAMA

„Privalome būti atsargūs, nes vėl, turbūt jau ir socialiniuose tinkluose jau daug kas pastebėjo tą „kaimynę“, kuri prieš dvejus metus matė pilnas gatves mirusių nuo vakcinos, tai dabar ji mato daug visokių ukrainiečių. Čia supraskit, kas rašys, kad čia ironija yra, bet tų žinučių daugėja viešojoje erdvėje“, – teigė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA

Komunikacijos specialistas Karolis Žukauskas rodo konkretų pavyzdį – Ingridos vardu prisistatanti moteris feisbuke parašė, kad savanoriauja pabėgėlių centre Klaipėdoje. Ir pasibaisėjo ukrainiečių elgesiu: „Bet, o Dieve, kaip klydau, jie ne veltui vadinami chacholai, juos neveltui užpuolė ir žudo rusai. Manau, yra kodėl.“

Apsimetėlė rašo, kad ukrainiečiai drasko akis, visko prašinėja, piktinasi per mažomis pašalpomis.

„Tada susiradau, kas dirba tame ukrainiečių registracijos centre Klaipėdoje, toks asmuo nesavanoriavo, galiausiai parašiau aš jai, susirašinėjome, sakau, atsiųsk nuotrauką bet kokią, kad įrodytum, kad tikrai tos nuotraukos, kurios tavo profilyje yra realios. Ir po mūsų pokalbio jinai išsitrynė. Aš jai tiesiog sakau, nu gerai, aš kreipsiuosi į policiją, kad nustatytų, kas čia skleidžia propagandą“, – pasakojo komunikacijos specialistas Karolis Žukauskas.

REKLAMA
REKLAMA

„Pagrindinis tikslas, kokio jie rezultato siekia, jiems nepatinka, kad mes palankiai priimame ukrainiečius? — Taip, nes tada kuriama neigiama nuomonė apie ukrainiečius, apie Ukrainą, ir atitinkamai mažinamas Vakarų, mūsų palaikymas Ukrainos atžvilgiu“, – sakė popagandos analitikas Nerijus Maliukevičius.

Esą vilioja vedusius vyrus

Išnaudojamas ir santykių naratyvas. Plinta žinutė, kurioje neva viena moteris įtaria, kad namuose apsigyvenusi ukrainietė vilioja jos vyrą. Klausia kitų moterų patarimo, ką daryti. O tokiomis pramanytomis istorijomis dalinasi realūs žmonės.

„Kur minėjau klaipėdietė, Ingridos žinute tuo metu jau pasidalino 400 žmonių, žiūrėjau kas dalinasi, dalis rusiški botai, netikri profiliai, kur irgi matosi, kad dalinasi ta neigiama informacija, bet dalis tikrai žmonių, žmonės patiklūs, užkimba, ir po to dalinasi“, – teigė K. Žukauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Čia ne vien Lietuvoje norima keisti požiūrį į ukrainiečius. Ukrainą, yra pasirodę pastaruoju metu tokie direktyviniai nurodymai kokius vaizdelius reikia propagandinius paruošti, ką reikėtų pakalbinti ir kokį efektą išgauti. Šis procesas vyksta visoje Europoje, tiesiog suaktyvino savo darbą“, – aiškino krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Ukrainiečių registracijos centre pati savanoriaujanti premjerė Šimonytė sako, kad pabėgėlių tarpe gali pasitaikyti visokių žmonių, bet ji asmeniškai nematė netinkamo ukrainiečių elgesio.

„Dažniausias pageidavimas, kurį aš girdėjau iš žmonių, kuriems aš ieškau būsto kažkur apsistoti, kad tiesiog kur galima būtų saugiai padėti galvą ant pagalvės ir bent truputį pailsėti. Ir kažkokių pretenzijų didelių, ar priekaištų man girdėti neteko“, – sakė I. Šimonytė.

REKLAMA

„Kol kas žmonės, kurie atvyksta į Lietuvą, jie netransliuoja jokios kitos žinutės, išskyrus dėkingumą, ir norą dirbti, ir nebūti valstybės išlaikytiniais, kaip jie patys sako. Tai aš jaučiu tiktai tokią emociją“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Ekspertai perspėja pasitikrinti kas rašo tokias žinutes – jei profilyje nenurodoma vardas ir pavardė, nėra nuotraukos – yra didesnė tikimybė, kad profilį valdo Kremliaus „botas” ar „trolis”. Taip pat pravartu pažiūrėti ką jis yra skleidęs anksčiau.

„Labai svarbu nesidalinti, nedauginti emociškai, nes visada žinutės pagrįsto emociniu tiražavimu, tai yra pyktis, ar kažkas ir iš karto reaguoti. Reikia stabtelti, susimąstyti, kas ir kokiu tikslu tą platina“, – sako N. Maliukevičius.

Lietuvoje jau registruota daugiau nei 36 tūkstančiai karo pabėgėlių iš Ukrainos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų