REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per keletą savaičių Vilniuje nuo žaibiškos meningokokinės infekcijos mirė dvi mergytės. Ketverių metukų ir vos aštuonių mėnesių.

Per keletą savaičių Vilniuje nuo žaibiškos meningokokinės infekcijos mirė dvi mergytės. Ketverių metukų ir vos aštuonių mėnesių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šie du atvejai patvirtina ilgametes stebėsenos tendencijas – vaikai iki 5 metų amžiaus yra labiausiai pažeidžiami šios infekcijos. Ypač šiai infekcijai jautrūs kūdikiai iki metukų. Vienas iš dešimties susirgusių vaikų Didžiojoje Britanijoje miršta. Vienas iš keturių meningokoko B infekcija užsikrėtusių, bet išgyvenusių vaikų, toliau gyvena amputuotomis galūnėmis, yra sekinami rimtų komplikacijų, pasireiškiančiomis epilepsijos priepuoliais, gali likti kurti ar turėti mokymosi problemų.

REKLAMA

Lietuvoje kiekvienas mirties atvejis sukelia nemažą panikos bangą. 2015 nuo šios ligos per visus metus mirė vos du, tiesa, prieš keletą metų liga pasiglemžė septynis žmones. Susirgusių kasmet būna panašus skaičius – iki 50.

Sergančių ir mirusių skaičiai kasmet panašūs, tad medikai neturi pagrindo sakyti, jog yra meningokokinės infekcijos protrūkis. Tačiau visi jie meningokokinę infekciją vadina labai klastinga, o jos žaibinę formą – mirtina vaikų liga. Kraujosruvos, kurios yra bene vienintelis aiškiai matomas infekcijos pažeisto organizmo simptomas, dažniausiai jau reiškia, kad vaikas šalia ribos į kitą pasaulį.

REKLAMA
REKLAMA

Po kiekvieno mirties atvejo atsiranda nemažai informacijos, kaip atpažinti ligą pačioje ankstyviausioje stadijoje, tačiau abi ką tik mirusios mergaitės į ligoninę pateko dar iki atsirandant kraujosruvoms. Bet tai neišgelbėjo šių iki tol visiškai sveikų vaikų.

Profesoriai skėsčioja rankomis. Viso pasaulio profesoriai skėsčioja rankomis, nes nežino, kaip išgelbėti vaikų gyvybes, kai įsisiautėja toji žaibiška meningokoko B forma, nors, kaip rašo mokslininkė Jennifer Rohn, mokslas vis labiau atpažįsta šią infekciją ir vieną po kito randa būdų, kaip su ja kovoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš tokių - vakcina.

2013 metais patvirtinta vakcina nuo meningkoko B yra viena naujausių, moderniomis technologijomis sukurtų vakcinų. Tvirtinama, kad ji labai efektyvi, nors patvirtinti šio fakto nepavyksta, nes nors ir labai pavojinga, vis dėlto tai yra reta liga. Tačiau vakcina yra kone vienintelė profilaktinė priemonė, kuri sumažina vaikų riziką susirgti meningokokine infekcija. Tik vienos vakcinos kaina Lietuvoje yra mažiausiai 100 eurų. Jei vakcinuojami kūdikiai nuo 2 mėnesių, prireiks trijų vakcinų. Jei vyresni vaikai – dviejų.

REKLAMA

Jei dar jums patogiau skaičiuoti savo pinigus litais, vienam vaikui apsaugoti jums reikės mažiausiai 700 litų.

„Taip, vakcina labai brangi. Bet jokio socialinio teisingumo šiuo klausimu nėra. Ši vakcina nėra kompensuojama valstybės“, - sako vaikų ligų gydytojas, profesorius Vytautas Usonis.

Ir net jei šis sakinys – tik apie konkrečią vakciną, jis taikliau nei bet kuri politologinė įžvalga apibūdina šią Vyriausybę. Centro kairiąją vyriausybę, kurioje pirmu smuiku groja socialdemokratai. Jei šeimoje daugiau nei vienas vaikas, tam, kad apsaugotumei vaikus nuo infekcijos, kuri šiais, moderniais laikais, nusineša vaikus į kapus taip, kad gydytojams belieka tik skėsčioti rankomis, prireiks pusantro tūkstančio litų arba mažiausiai 500 eurų.

REKLAMA

540 eurų yra vidutinis statistinis Lietuvos gyventojo atlyginimas.

Klausimas jau ne kiek tėvų norėtų, o kiek tėvų išgalėtų paskiepyti vaikus, jei jie nemano, kad vakcinos – CŽV išmislas.

Tačiau nėra nei vieno žmogaus šioje Vyriausybėje ir iki naujų rinkimų greičiausiai net ir nebus, kuris galėtų iš esmės kelti klausimą, kad naujausios technologijos pasiektų ne tik pasiturinčių tėvų vaikus, bet ir tuos, kuriems modernūs skiepai yra neįkandama prabanga. Ministrė pasitraukė iš pareigų, viceministrai – jai iš paskos, o ministerijos darbuotojai tyli suskliaudę ausis ir laukia, kokia gi bus politinė valia šiuo klausimu, kai valdžios viršūnės pagaliau susitars dėl ministro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tada reikės palaukti, kol ministras susiras komandą, kol apšils kojas, o tada jau – ir rinkimai. O po rinkimų – nauja valdžia, vėl nauji ministrai ir jų komandos. Tiesa, net jei ir būtų ko paklausti, greičiausiai Sveikatos apsaugos ministras sakytų, kad iki šiol ši vakcina nuo meningokoko B nebuvo populiari ir ja skiepyti savo vaikus tenorėjo vienas kitas. Ir todėl net nebuvo pagrindo svarstyti, kad ji būtų įtraukta į kompensuojamos vakcinos sąrašus.

Bet ji nebuvo populiari ne tik dėl to, kad Lietuvoje daug tėvų atsisako skiepyti vaikus net ir kompensuojamomis vakcinomis. Didžiausias šios vakcinos stabdys Lietuvoje – kaina. Tiesa, Didžiojoje Britanijoje, kuri nemokamai skiepija kūdikius, gimusius po 2015 m. vidurio, dabar – sujudimas. Tėvai netgi leidžia viešinti savo mirštančių ar mirusių vaikų fotografijas, kad pakeistų politikų sprendimą nemokamai skiepyti tik labai ribotą skaičių vaikų, kitus, lygiai taip pat jautrius meningokokinei infekcijai, paliekant užribyje tik todėl, kad tėvai neišgali jų paskiepyti.

Privačiose klinikose Britanijoje vienas skiepas kainuoja apie 150 svarų. Ir, kalbama, vakcinavimas meningokoko B skiepu klesti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų