• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Krūtų ligos

Pasak gydytojos ginekologės Rasos Jakutienės, vis daugiau moterų į medikus kreipiasi dėl krūtų ligų.

REKLAMA
REKLAMA

Šiais laikais moterys augina mažiau vaikų (retai būna nėščios), trumpai žindo kūdikius krūtimi, gan intensyviai dirba, jas vargina dažnos stresinės situacijos, kai kurios jaučiasi vienišos - štai bene pagrindiniai veiksniai, dėl kurių moters organizme keičiasi hormonų.

REKLAMA

Krūtis yra liauka pienui gaminti. Šios liaukos veiklą nulemia hormonai, o jų pokyčiai nulemia krūtų kitimus. Moteriški hormonai estrogenai turi įtakos liaukinių ląstelių dauginimuisi, o kitas hormonas, progesteronas, - šių ląstelių subrendimui.

Minėtus hormonus cikliškai gamina kiaušidės. Ciklo pradžioje gaminami estrogenai, o ciklo antrojoje pusėje vyrauja progesteronas. Žindymo periodu hormonai laktogenas ir prolaktinas skatina pieno gamybą liaukose.

REKLAMA
REKLAMA

Krūtų dydį lemia ne tik liaukos dydis, bet ir riebalinio audinio apie jas kiekis. Ir nedidelėse krūtyse žindymo metu gali gamintis labai daug pieno. Kartais ir nežindymo metu bėga pienas, kartais liaukos pabrinksta, susiformuoja cistos.

Normalaus vaisingo ciklo antrojoje pusėje hormonas progesteronas lemia skysčių susilaikymą organizme. Dėl to dažna moteris tuo metu gali jausti sunkumą krūtyse, nežymų kūno svorio padidėjimą, prastą nuotaiką. Jei šis skausmas vargina, jei savijauta prasta, reikėtų kreiptis į gydytoją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis gydymo principas yra maisto papildymas vitaminais A ir E, polinesočiomis riebiosiomis rūgštimis, jodu. Tai jūros žuvų, dumblių produktai, nakvišos ir kiti aliejai. Yra nustatyta, jog tų tautų moterys, kurių mityboje yra gausu šviežių jūros žuvų produktų, kur kas rečiau serga krūtų ligomis. Maistas su konservantais, išmirkytas chemikaluose - nenaudingas, o kai kada gali net žaloti organizmo skysčių-druskų pusiausvyrą, stabdyti savaiminį apsivalymą.

REKLAMA

Labai svarbu, kad kiekviena moteris reguliariai apsičiuoptų savo krūtis. Veidrodyje reikėtų apžiūrėti krūtų odą - ar nėra pakitimų. Stovint arba gulint abiejų rankų pirštais reikia apčiupinėti visą vieną, po to - kitą krūtį. Jei apčiuopėte liaukos netolygumų (guzelių), kreipkitės į gydytoją. Gydytojas spręs, kada reikės krūtį tirti ultragarsu ar rentgeno aparatu. Mamografijos metu krūtys apspinduliuojamos rentgeno spinduliais, todėl per moters amžių rekomenduojama atlikti iki 7 mamografijų. Jei tyrimai parodė įtartinus pakitimus, skiriamas tikslesnis tyrimas - guzelio audinio ištyrimas mikroskopu. Audinio tyrimui paimama operuojant. Sulaukus tyrimo atsakymo sprendžiama, ar operacijos apimtį praplėsti - šalinti krūtį ar ne. Jeigu liaukinės ląstelės yra dideliais branduoliais ir netvarkingai auga, krūtis šalinama, o po operacijos švitinama rentgenu arba gydoma specialiais vaistais. Šiuolaikinė medicina turi pakankamai efektyvių gydymo priemonių, todėl laiku kreipusis į gydytojus ligonė paprastai išgydoma.

REKLAMA

Gėrybinė fibrocistinė krūtų liga gydoma įvairiais žoliniais, jūros dumblių, fermentiniais prostaglandinų gamybą slopinančiais vaistais. Dėl to sumažėja krūtų pabrinkimas, guzai.

Jei iš krūtų bėga skystis, pasikeitė odos spalva ar oda atrodo kaip apelsino žievelė, būtina konsultuotis su gydytoju.

Pieno bėgimas iš krūties ne žindymo metu rodo, jog organizme padaugėjo hormono prolaktino. Tai gali sukelti smegenų liaukos hipofizės audinio išvešėjimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei, ištyrus šiuolaikiškais metodais, nustatomas hipofizės padidėjimas, diagnozuojama hipofizės adenoma. Šią ligą gydo neurochirurgai. Jei hipofizės padidėjimas nekonstatuojamas, gydoma vaistais, slopinančiais prolaktino gamybą.

Labai svarbu ir skydliaukės hormonų balansas. Sergant autoimuniniu skydliaukės uždegimu dažnai konstatuojamas ir krūtų sustandėjimas.

Taigi krūtys jautriai reaguoja į organizmo vidinės pusiausvyros sutrikimus, todėl pastebėjus jose bet kokius pakitimus reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų