• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Koks partijų vaidmuo kovojant su korupcija, jei savo partiečius jos įstengia įvertinti tik po teismo sprendimo?

REKLAMA
REKLAMA

JAV respublikonų partijos simbolis, dar XIX a. jiems prilipintas karikatūristų, yra dramblys. Demokratų - asilas. Abu gyvūnai romūs ir neypatingai išmintingi. Įdomu, kokiais gyvūnais pritiktų vaizduoti Lietuvos partijas? Šia proga vaizduotėje iškyla vinguriuojantis žaltys, iškalbingoji papūga, taip pat kojotas, hiena...

REKLAMA

Partijų nariai - įklimpę

Partinio gyvenimo naujienos, pasiekiančios mus iš žiniasklaidos pranešimų, nuteikia ne itin džiugiai. Nusikalstamų struktūrų veikėjai, kaip spėjama, turėjo didžiulę įtaką Trakų savivaldybės darbui, priimami sprendimai buvo koordinuojami su nusikalstamo pasaulio atstovais. Teisėsaugininkų akiratyje - Trakų meras, mero pavaduotojas, administracijos direktorius, priklausę Naujajai sąjungai bei Liberalų ir centro sąjungai. Įtariama, kad pareigūnai dalį kyšio skirdavo savo politinėms partijoms: analizuojama, kokiomis aplinkybėmis į Naujosios sąjungos sąskaitą pateko 20 tūkst. litų, į Liberalų ir centro partijos - 10 tūkst. litų. Partijos sustabdė pareigūnų narystę.

REKLAMA
REKLAMA

Kas šioje nemalonioje istorijoje partijos - nusikaltimų bendrininkės ar aukos? Tenka konstatuoti, kad ši istorija greičiau pažymi dėsningumą, o ne išimtį. Pavyzdžiui, sulaikytasis Trakų administracijos vadovas liberalcentristas Leonardas Karnila dar praėjusių metų gruodį buvo tapęs žiniasklaidos žvaigžde, kai dalyvavo du pasikėsinimus išgyvenusio Trakų rajono nusikalstamo pasaulio įžymybės Narkušos gimimo dienoje. Taip, pasveikinti žmogų su gimimo diena, net jei jo praeitis tamsi, nėra nusikaltimas tiesiogine šio žodžio prasme. Kita vertus, tai buvo rimtas signalas partijai ir didelis pagrindas svarstyti, ar verta pasitikėti aukštas pareigas užimančiu pareigūnu. Juk vienas iš svarbių principų, kodėl rinkimai vyksta partiniu pagrindu, yra tai, kad partijos turi sudaryti papildomą barjerą patekti į valdžią įtartinos reputacijos asmenims. Paprastais žodžiais tariant, partijų pareiga išgaudyti tuos, kuriems teisėsaugos pareigūnų tinklai per reti. Tačiau partijos to net nemano daryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žiniasklaidoje taip pat apstu signalų apie keistoką kai kurių Naujosios sąjungos narių ar jų giminių veiklą Trakų rajone, tačiau partija jiems - kurčia ir akla. Todėl dabar partijos vadovo Artūro Paulausko dievagojimaisi, kad partija smarkiai kovoja su korupcija ir pasmerks buvusius partiečius, jei jie bus nuteisti, skamba nenuoširdžiai.

REKLAMA

Partijos išmoko kartoti, kad „teisingumą vykdo teismai“ ir prieš pasmerkdamos prasižengusius savo narius laukia teismo sprendimo. Tačiau koks tada partijų vaidmuo kovojant su korupcija? Juk mes siekiame  visuomenės, kuri tvarkoma ne teismų kardo kirčiais - tai turi likti kraštutinis atvejis - o sutarimo, pasitikėjimo, sveiko proto pagrindu. Tam, kad partijos keltų skaidrumo reikalavimus savo nariams, visai nereikia laukti jokio teismo sprendimo - tokia būtų partinės demokratijos esmė. Tačiau partijos ne tik nesudaro barjero patekti valdžion įtartinos reputacijos asmenims, padėtis - priešinga: partijos tampa priedanga visokio plauko perėjūnams. Partinis kelias tampa tiesiausiu keliu prie valdžios aruodų, o jei teisėsauga ima lipti ant uodegos, visada galima tai pagrįsti „politiniu susidorojimu”.

REKLAMA

Sulaukėme ir sprendimo Darbo partijos byloje. Šioje byloje melagingai liudijęs Mažeikių rajono savivaldybės narys turės sumokėti 6,5 tūkst. litų baudą.  Pranešama apie įtarimus, kad iš viso daugiau nei 10 darbiečių ikiteisminio tyrimo metu davė neteisingus parodymus. „Sąžiningiausios iš sąžiningiausių“ Darbo partijos pusėje apie tai - spengianti tyla, nėra net to paulauskinio pasiryžimo smerkti post factum.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar sulauksime partijų finansavimo skaidrumo?

Su nemalonia situacija susidūrė Tėvynės sąjunga. Pagal žiniasklaidos pranešimus, šios partijos atstovo Vilniaus savivaldybėje Viliaus Navicko vadovaujama bendrovė įžūliai vykdė statybas Vilniaus Žvėryno rajone. V. Navicko narystė partijoje sustabdyta. Konservatoriai pranešė, kad Tėvynės sąjungos Priežiūros komiteto pirmininkas Alfonsas Andriuškevičius, vykdydamas Tėvynės sąjungos Sąžiningos politikos pakto įgyvendinimo nuostatas, pradėjo tyrimą. Tačiau nuo to laiko praėjo jau mėnesis, o apie patikrinimo rezultatus - tyla. Neatrodo, kad Sąžiningos politikos paktą būtų stengiamasi įgyvendinti skubiai, efektyviai, principingai, juo labiau, kad padėtis su šiomis nelegaliomis statybomis nėra jau tokia paini.

REKLAMA

Dar vienas klausimėlis. Nelegalios statybos Palangoje yra garsi šios dienos tema. Aplink jas bėgioja prokurorai, žurnalistai, antai, net pats aplinkos ministras, rodos, dėl jų atsistatydino. Tačiau kur yra žmonių išrinktų atstovų, Palangos tarybos narių, atsakomybė? Užtektų to, kad jie pro pirštus žiūrėjo, kai ant tualetų pamatų kopų zonoje kilo dideli gyvenamieji pastatai. Neįtikėtina, kad vietiniai tarybos nariai, kasdien vaikščiojantys po miestą, nematė akis badančių akivaizdžių pažeidimų. Dar daugiau, esama duomenų, kad Taryba ne kartą tvirtino abejotinus leidimus. Beje, praėjusios kadencijos Palangos taryboje daugiausia narių turėjo konservatoriai, 2001-2006 m. konservatorius buvo Palangos meras. Jei čia nėra politikų, partinės atsakomybės, tai tikrai nebesuprantu, kas yra tas Sąžiningos politikos paktas.

REKLAMA

Šiuo metus Seime žaidžiama įdomi pokerio partija - mėginama tobulinti Rinkimų įstatymą. Dėl įvairių pasiūlymų galima diskutuoti iki užkimimo, tačiau verta pažymėti, kad daugelis siūlomų naujovių yra arba neefektyvios, arba net žalingos. Kažkaip niekas nepasako, kad vietoj jų užtektų įgyvendinti vieną paprastą principą, kuriam net nereikia  įstatymo pataisų - užtikrinti partijų finansų skaidrumą, ir Lietuvos politinis gyvenimas iškart prašviesėtų. Visi partiečiai supranta, apie ką kalbama, tačiau skleidžia dūmų uždangą, kad esmė būtų paslėpta. Tarsi būtų žaidžiamas pokeris skaičiuojami galimi kitų partijų ėjimai: mūsų partija negali būti skaidri, nes kitos partijos būdamos neskaidrios surinks daugiau pinigų ir laimės rinkimus. Taigi vyksta lenktynės, kas daugiau surinks į „juodąją kasą“, o monitoringo, partijų finansų kontrolės sistemos sukūrimas blokuojamas. Politikai mėgsta pamokslauti, tačiau kas sutramdys jų pačių apetitą nešvariems pinigams?

Tėvynės sąjungos atsiliepimas apie šį komentarą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų