REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelio lietuvių daržuose karaliauja cukinijos ir kiti moliūginiai augalai. Nors jų nauda organizmui nenuginčijama, svarbu žinoti, kad cukinijose ir kituose moliūginių šeimos augalų vaisiuose gali kauptis sveikatai pavojinga medžiaga. 

Daugelio lietuvių daržuose karaliauja cukinijos ir kiti moliūginiai augalai. Nors jų nauda organizmui nenuginčijama, svarbu žinoti, kad cukinijose ir kituose moliūginių šeimos augalų vaisiuose gali kauptis sveikatai pavojinga medžiaga. 

REKLAMA

Holsitinės medicinos terapeutė, fitoterapeutė Kristina Juškienė pasakoja, kad šių augalų vaisiuose gali kauptis kukurbitacinas, kuriuo galima net apsinuodyti. 

Kukurbitacinas – alkaloidas, dažniausiai aptinkamas cukinijose, melionuose, taip pat jo gali susidaryti ir agurkuose, būtent šią medžiagą galima kaltinti dėl pastarųjų kartumo. Kukurbitacino gali susidaryti net arbūzuose, tačiau tokie atvejai reti. 

„Kukurbitacinas pagrinde susidaro augaluose, kurie auga laukinėje gamtoje. Tuose, kurie yra izoliuotai auginami pas ūkininkus, ypatingai ten, kur yra komerciniai ūkiai ir kada augalai auga nepatirdami streso ir neturi galimybės kryžmintis, šios medžiagos susidaro daug mažiau arba jos visiškai nesusidaro“, – aiškino K. Juškienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Išskiriama medžiaga padeda apsisaugoti

Lauke cukinijos dažnai auginamos šalia kitų moliūginių šeimai priklausančių augalų, todėl susidaro sąlygos įvykti kryžminiam apdulkinimui, kuris nulemia genų mutacijas: 

REKLAMA

„Yra tarp 9-10 genų, kurie yra atsakingi už kukurbitacinų biosintezę. Augalai, išskirdami šį alkaloidą, saugo save nuo kenkėjų, išorinių faktorių, kurie galėtų juos pažeisti.“ 

Pavyzdžiui, įdrėskus lapus, juos apkramčius ar kitaip pažeidus augalą, jis pradeda gaminti daugiau kukurbitacino – tai jų būdas apsisaugoti. Fitoterapeutė pasakoja, kad pažeisto augalo sėklas sėjant kitą sezoną, jis jau turės mutacinį geną, dėl ko daržovėse kukurbitacino bus žymiai daugiau nei motininiame augale, iš kurio paimtos sėklos.

„Kukurbitacinas taip pat išsiskiria ir tada, kai augalas patiria stresą, pavyzdžiui, dėl didelio karščio ar didelės sausros arba priešingai – nuo per didelės drėgmės ir šalčio“, – pridūrė pašnekovė. 

REKLAMA
REKLAMA

Suprasti, ar cukinijose ar kituose moliūginių šeimos augaluose yra kukurbitacino, nesunku – ši medžiaga suteikia specifinį kartų skonį. 

Gali pasireikšti apsinuodijimas

K. Juškienė pastebi, kad parduotuvėje parduodamose cukinijose kukurbitacino dažniausiai nėra, nes komerciškai auginamos daržovės yra izoliuotos, apsaugotos nuo jo gamybą skatinančių veiksnių. Tačiau turguje ar tiesiai iš ūkininkų galite įsigyti cukiniją, kurioje yra kukurbitacino. 

Dėl šios priežasties holistinės medicinos terapeutė pataria dar prieš gaminant patiekalus su cukinijomis jų atsikąsti ir paragauti, ar šios neturi kartumo. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu pajuntame, kad yra kartumas, kuris yra labai specifiškas, tikrai geriau tokių daržovių nevalgyti. Jeigu kartumas yra juntamas tik šiek tiek, tada galima pasūdyti druska, ji ištraukia dalį kukurbitacino“, – patarė K. Juškienė. 

Vis dėlto, jei daržovės itin karčios, verčiau su jomis atsisveikinti ir nevartoti jų – apdorojant karčias daržoves, prikaupusias kukurbitacino, nei virimo, nei kepimo ar garinimo metu ši medžiaga nėra neutralizuojama ar pašalinama. 

„Jeigu mes suvalgysime daug karčios daržovės, kurioje yra kukurbitacino, gali pasireikšti šalutiniai poveikiai, apsinuodijimo simptomai, pavyzdžiui, vėmimas.  

REKLAMA

Gali būti suviduriavimas, kadangi kukurbitacinas sudirgina virškinamąjį traktą, gali pasireikšti pykinimas, galvos skausmas, jėgų nebuvimas“, – apie neigiamą kukurbitacino poveikį sveikatai pasakojo fitoterapeutė. 

Suvartojus didelį kiekį daržovių, kuriose yra ypač daug kukurbitacino, gali pasireikšti ir cheminio nudegimo požymiai – kraujavimas iš virškinamojo trakto, gali įvykti ir kepenų pažeidimai. 

Pavojinga net sveikiems

Didesnė rizika apsinuodyti, anot K. Juškienės, kyla mažiems vaikams, kurie dar tik pradedami primaitinti, taip pat žindomiems kūdikiams – kukurbitacinas gali būti perduodamas per mamos pieną.

REKLAMA

Į didesnės rizikos grupę patenka ir vyresni asmenys, taip pat turintys lėtinių ligų, imunodeficitines būkles arba turintys problemų su virškinamuoju traktu.

Tačiau fitoterapeutė pabrėžia, kad net sveiki žmonės gali patirti apsinuodijimus. Žinoma, kad jei suvartojamas nedidelis kiekis, o žmogus yra sveikas, kepenys funkcionuoja tinkamai, laikomasi sveikos mitybos, nevartojama alkoholio ir virškinimo sistema yra stipri, organizmas gali pats apsivalyti: 

„Tačiau vis tiek gali pajusti nežymius simptomus – tai gali būti viduriavimas, pilvo sukimas, virškinamojo trakto, pilvo skausmas, pykinimas, bet nebūtinai vėmimas. Kiti žmonės, kurie yra visiškai sveiki, gali nepajusti ir visiškai jokio poveikio.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įdomu tai, kad nors kukurbitacinas, randamas daržovėse, gali sukelti apsinuodijimą, tačiau yra ir potencialus išsigelbėjimas sergantiems onkologinėmis ligomis.  

K. Juškienė pasakoja, kad per paskutinį dešimtmetį aktyviai tyrinėjamas kukurbitacinas B ir kukurbitacinas D – mokslininkai mano, kad tai medžiaga, iš kurios potencialiai būtų galima sukurti priešvėžinius vaistus. 

„Atliekami įvairiausi moksliniai tyrimai kasos vėžio atvejais, kuris yra traktuojamas kaip vienas pavojingiausių ir sunkiausiai gydomų vėžio formų.  

Tam tikri plataus spektro tyrimai yra parodę, kad kukurbitacinas padeda apsisaugoti nuo kasos vėžio, potencialiai ir nuo kitų vėžio formų, bet taip pat padeda sunaikinti vėžines ląsteles ir taip pat padėti išvengti vėžio metastazių ir vėžio ląstelių dauginimosi mūsų kūne“, – įdomų faktą pateikė holistinės medicinos terapeutė K. Juškienė. 

REKLAMA .
Patys neauginkit cukinijų, moliūgų ir agurkų : pirkit tik prekybos centruose, o ne iš bobučių turguje ! Tik prekybcentriuose pačios saugiausios ir skaniausios daržovės !
pseudimokslininkai pučia arabus, kurių tikslas - pirkit viską iš Maximų ten viskas be streso ir saugu, tik nesiauginkit patys
Aha, pirkite tik iš prekybcentrių, ten "švariausias ir sveikiausias maistas" ir "pigiausias ir tik lietuviškas". Čia tiek pat teisybės, kaip Šimonkos pasakoje apie švietimo ministrės "dorumą ir sąžiningumą" . Privalome visi tuo tikėti, kitaip galime baudą gauti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų