• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasdien daugybė žmonių vartoja energinius gėrimus kitą kartą nė nenutuokdami, kas gresia jo padauginus ar dar blogiau – maišant kartu su alkoholiu. Gydytojai perspėja, kad po to tokio „kokteilio“ žmogui gresia net atsidurti reanimacijoje, o ypač žalinga energinius gėrimus vartoti paaugliams ir vaikams. 

Kasdien daugybė žmonių vartoja energinius gėrimus kitą kartą nė nenutuokdami, kas gresia jo padauginus ar dar blogiau – maišant kartu su alkoholiu. Gydytojai perspėja, kad po to tokio „kokteilio“ žmogui gresia net atsidurti reanimacijoje, o ypač žalinga energinius gėrimus vartoti paaugliams ir vaikams. 

REKLAMA

Nors 2014 m. nepilnamečiams asmenims yra uždrausta parduoti ar kitaip perduoti energinius gėrimus, daug paauglių bando laimę mėgindami jų įsigyti. 

Vis tik Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūminių apsinuodijimų skyriaus ir Toksikologijos RITS vedėja, klinikinės toksikologijos gydytoja, gydytoja anesteziologė-reanimatologė Gabija Laubner-Sakalauskienė džiaugėsi savo akimis matanti teigiamus įstatymo rezultatus – kantrias pardavėjas, kurios uoliai prašo parodyti pilnametystę įrodančius dokumentus.

Kofeinas – taip pat psichoaktyvi medžiaga 

Nepaisant įstatymo raidės, realybė tokia, kad uždraustas vaisius traukia dar labiau, tad ir nepilnamečiai įsigudrina rasti būdų, kaip gauti šių gėrimų. Gydytoja gi ragina į tai žiūrėti labai rimtai.

REKLAMA
REKLAMA

Energinis gėrimas šiaip apibrėžiamas kaip nealkoholinis gėrimas, kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino, nesvarbu, iš kokio šaltinio. Tačiau tokiame gėrime gali būti ir viena ar kelios kitos centrinę nervų sistemą stimuliuojančios medžiagos, pavyzdžiui, gliukuronas, laktonas, inozitolinas, guaraninas, ginsenozidai, ginkmedžių ekstraktas, taurinas ar kt.

REKLAMA

„Jei kalbame apie energinį gėrimą ir žiūrime į jo sudedamąsias dalis bei tai, kaip jos veikia centrinę nervų sistemą, turėtume pabrėžti, kad kofeinas yra psichoaktyvi medžiaga. Galbūt ji nedaro tokios žalos suaugusiam žmogui, kai vartojama saikingai. 

Bet kai kalbame apie nepilnamečius asmenis, jaunus žmones, kurių smegenys, jų struktūros dar vystosi, bet kokia psichoaktyvi medžiaga šiuos procesus vienokiu ar kitokiu būdu paveikia. Neatsitiktinai nepilnamečiams taip pat nerekomenduojama gerti ir kavos. Taigi toks draudimo tikslas ir buvo – leisti smegenims subręsti, nes vartojant šiuo gėrimus vyresniame amžiuje žala nebus tokia didelė“, – įstatyminės bazės pakeitimų reikalingumą argumentavo.

REKLAMA
REKLAMA

Stipriai paveikia širdį, gali sukelti net haliucinacijas

Kalbėdama apie galimą energinių gėrimų žalą pašnekovė išskyrė du svarbiausius dalykus – kokia yra jo dozė ir vartojančio žmogaus amžius.

„Jei kalbame apie nepilnamečius asmenis, energinio gėrimo žala priklauso nuo to, kiek jo yra suvartojama. Dozė gali būti minimali, prilyginama 1 ar 3 kavos puodeliams, tačiau ji gali būti labai didelė, kai energiniame gėrime yra iki 5–6 kavos puodelių kofeino kiekis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pats kofeino poveikis šiaip yra trumpalaikis, bet per tą trumpą laiką jis sugeba sukelti tam tikrus ilgiau liekančius pokyčius organizme. Kofeinas turi stimuliuojantį poveikį – padidina adrenalino, dopamino kiekį, žmogaus aktyvumą“, – pasakojo G. Laubner-Sakalauskienė.

Jei suvartojama didesnė dozė, vaikui, kuris yra mažesnio svorio, tai sukelia nerimą. Gydytojos aiškinimu, dėl to žmogus gali būti labai susijaudinęs. Jei nerimas yra didesnio laipsnio, gali kilti ir panikos atakos.

REKLAMA

„Kai yra paveikiamas stimuliuojančiai, vaikas gali imti nesiorientuoti aplinkoje, dėl pakilusio adrenalino ir dopamino, padidėjusio kraujo spaudimo pradėti drebėti. Jei vartojami dideli kiekiai, gali atsirasti ir haliucinacijos. Taip pat yra paveikiama širdis, padidėja pulsas, kraujo spaudimas. Nesinori gąsdinti, bet gali dėl to kilti labai rimtų problemų su širdimi, juo labiau kad ir yra aprašyti atvejai, kai išgėręs energinio gėrimo jaunas ir sportuojantis žmogus mirė – viskas baigėsi širdies sustojimu.

REKLAMA

Taip pat energinis gėrimas veikia ir į virškinamąjį traktą, kadangi tai yra karbonizuotas gėrimas, gali sukelti ir pilvo skausmą, padidėjusį žarnyno aktyvumą. Pats kofeinas turi šlapimą stimuliuojantį poveikį, taigi žmogus daugiau šlapinasi, dėl to gresia dehidratacija. Iš esmės tai atsiliepia visoms organizmo sistemoms“, – komentavo gydytoja. 

Skatina agresiją

Energinių gėrimų pavojus – ne tik fiziologinis poveikis. Pasak gydytojos, esama nemažai studijų, parodančių, kaip tai veikia vaikų ir paauglių psichinę sveikatą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai – stimuliuojančios medžiagos, kurios ne tik padidina ir taip jau nemažą vaiko ar paauglio aktyvumą, bet ir sukelia agresiją, galimi smurto protrūkiai. Buvo atlikti tyrimai Amerikoje, kurie parodė, kad žmonės, kurie vartoja energinius gėrimus, yra labiau linkę smurtauti, rizikuoti, elgiasi agresyviau.

Ir jei vaiką lydi nerimas, nemiga, vaikas normaliai neišsimiega, kitą dieną jis snūduriuoja, tai reiškia, kad jam mokykloje blogiau sekasi, jis negali įsisavinti dėstomos medžiagos, automatiškai nukenčia mokymasis. Tada jis visą dieną nori miego, jei pamiega, tada vėl nemiega naktį, sutrikdomas cirkadinis ritmas“, – apie užsisukantį ydingą ratą įspėjo ji. 

REKLAMA

Tiesus kelias į reanimaciją

Kalbėdama apie energinių gėrimų vartojimo pasekmes suaugusiesiems, gydytoja pastebėjo, kad jiems taip pat neigiamai atsiliepia per didelis gėrimo kiekis, tačiau dažniau pasitaikantis didelis pavojus, kai jis yra sumaišomas su alkoholiu. 

Tuo metu sumaišomos dvi visiškai skirtingą poveikį turinčios medžiagos, o tai gali turėti labai liūdnų pasekmių sveikatai.

REKLAMA

„Vartoti stimuliatorių su slopintoju vienu metu yra daug pavojingiau nei gerti vien alkoholį, nes tuomet yra paslepiamas jo poveikis. Kofeinas tada kaip ir leidžia išvengti mieguistumo, sumažėja alkoholio poveikis, žmogui atrodo, kad jis mažiau išgeria, taigi alkoholio suvartojimas didėja. Tada auga ir apsinuodijimo, seksualinio smurto, traumų rizika, toks derinys labai paskatina šlapinimąsi ir dehidrataciją. Nejaučiant, kiek išgerta alkoholio, viskas gali baigtis labai liūdnai ir net privesti iki komos“, – įspėjo G. Laubner-Sakalauskienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvo atlikti tyrimai Amerikoje, kurie parodė, kad žmonės, kurie vartoja energinius gėrimus, yra labiau linkę smurtauti, rizikuoti, elgiasi agresyviau.

Gydytojos teigimu, daugiau energinio gėrimo padauginusių pacientų ligoninėje ir tenka išvysti tuo metu, kai jie yra sumaišomi su alkoholiu.

„Vieni atvejai būna, kai energinis gėrimas maišomas su alkoholiu. Bet yra ir tokių atvejų, kai vakare vartojamas energinis gėrimas su alkoholiu, tada alkoholio poveikis pasireiškia labai stipriai, žmogus labai stipriai intoksikuojamas alkoholiu.

REKLAMA

Tada ryte reikia eiti į darbą, geriamas energinis gėrimas, po darbo žmogus negali užmigti, tada geriami benzodiazepinai ar kažkokie kitokie raminamieji ir užsiveda ratas, kai nuo ryto iki vakaro kažkokios medžiagos yra vartojamos tam, kad būtų galima normaliai funkcionuoti. Iš to įmanoma išeiti, bet kitą kartą neapsieinama ir be medikų pagalbos“, – pasakojo medikė.

Ar išvis verta vartoti energinius gėrimus?

Paklausta, ar apskritai energiniai gėrimai turi teisę egzistuoti, ar juos vartoti turėtų vengti ir suaugusieji, gydytoja priminė seną gerą posakį, kurį dar prieš šimtą metų kartojo Paracelsas: 

REKLAMA

„Vaistą nuo nuodo skiria dozė. Tą patį galima pasakyti apie bet kurią medžiagą, net vanduo, vartojamas be saiko, gali tapti nuodu. Bet kalbant apie suaugusius žmones yra situacijos, kai energinis gėrimas išties padeda, pavyzdžiui, reikia žmogui vairuoti pavargus, kažkokią užduotį įvykdyti. Bet visos problemos prasideda, kai nėra saiko, piktnaudžiaujama.“

Gydytoja atkreipė dėmesį, kad pats energinis gėrimas neprideda energijos iš šalies, o tos medžiagos, kurios yra skystyje, mobilizuoja paties organizmo mechanizmus.

REKLAMA
REKLAMA

„Tuomet padidėja dopamino, adrenalino, nėra taip, kad išgeriama kažkokios medžiagos, kurios pridės energijos, viskas yra imama iš organizmo rezervų. Šiuose procesuose dalyvaujančios organizmo medžiagos labai greitai sudega, organizmas išnaudoja vidinius resursus ir tada pradeda jų trūkti. Tada galvojama, kaip jų pasipildyti – kodėl dar neišgerti energinio gėrimo? Taip vėl užsisuka ratas“, – komentavo G. Laubner-Sakalauskienė. 

Medžiaga legali, tačiau sukelia priklausomybę 

Pasiteiravus, ar kofeinas sukelia priklausomybę, toksikologė patvirtino, kad toks efektas yra, tačiau priminė, kad tai yra legali medžiaga: „Juk galima pastebėti, kad žmonės, kurie nutraukia kavos vartojimą, blogai jaučiasi kokią savaitę, skauda galvą, miegoti norisi. Taigi faktas – pats kofeinas sukelia priklausomybę, tik ji yra tokia kontroliuojama ir priskiriama prie legalių medžiagų, nes kažkokios akivaizdžios žalos suaugusiam žmogui ir visuomenei nepadaro, galima sakyti, net atvirkščiai – sugretina.“

Paklausta, kaip patartų neįkliūti į uždarą ratą ir netapti priklausomam nuo stimuliuojančių medžiagų, gydytoja davė labai paprastą patarimą – duoti organizmui užtektinai poilsio.

„Organizmas yra labai protingas, jis viską gali padaryti, bet reikia jo negadinti, nenuodyti, nesukurti dirbtinos situacijos. Jei organizmas pakankamai pailsi, pamiega, laikomasi bazinių dalykų kaip fizinio aktyvumo, maistas teisingas, tai nieko nereikia papildomai, žmogus pats turi pakankamai energijos. Puodelis kavos – vienas dalykas, bet ar rasime, kurie geria 4–5 puodelius vienu ypu“, – kofeino kiekius palygino G. Laubenr-Sakalauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų