• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Tėvų darželis“ ir naujienų portalas tv3.lt kartu pristato jau 22-ąjį tinklalaidės „Tėvai paprastai“ epizodą.

„Tėvų darželis“ ir naujienų portalas tv3.lt kartu pristato jau 22-ąjį tinklalaidės „Tėvai paprastai“ epizodą.

REKLAMA

Šį kartą kviečiame diskutuoti žiauria, viena baisiausių temų, su kuria susidūrė labai daug Lietuvos tėvų, ir, ko gero, ateityje susidurs dar daugiau. Priklausomybės narkotikams, alkoholiui ir kitoms medžiagoms.

Tinklalaidės svečiai: tėtis, treneris, lektorius, sveikos gyvensenos šalininkas Ignas Bakėjus ir Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų intensyviosios terapijos gydytoja Veslava Žukovskaja.

Nuo ko viskas prasideda? Kaip padėti vaikui? Ar įmanoma jį apsaugoti nuo priklausomybių?

Atskleidė, ką vartoja paaugliai

Gydytoja Veslava Žukovskaja atskleidžia liūdną statistiką: beveik 90 proc. šešiolikmečių jau yra bandę vienus ar kitus narkotikus, ir 33 proc. jų – paragavę nesulaukę nė 12 metų. Liūdniausia, sako gydytoja, kad mūsų paaugliai pirmauja ES pagal elektroninių cigarečių (veipų) pabandymo mastą.

„Veipas – nėra tik nikotininis reikalas, vaikai į juos susipila viską, kas tik šauna į galvą: kanapės, neaiški chemija, sintetiniai narkotikai“, – sako gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Šį rudenį netgi buvo mada į elektronines cigaretes įsimaišyti žiurkių nuodų. Ir šie žiurkių nuodai tiesiog sutrikdydavo kraujo krešėjimo sistemos veiklą.

REKLAMA

Net paprasčiausiai parūkius vaikui poveikis – nenuspėjamas

Laidoje iškeltas klausimas, ar vaikai vartoja žinodami, ką jie vartoja? Kokie vaikų pasiteisinimai? Ar jie slepia tai nuo tėvų? Tyrimai atskleidžia, kad kas penktas vaikas žino, kur gauti narkotikų.

Narkotikus tiekia draugai

Anot gydytojos V. Žukovskajos, vaikai paprastai žino, ką vartoja, tačiau narkotikai dažniausiai atkeliauja iš draugų. Draugai spaudžia, tyčiodamiesi ir klausdami „tai ką, tu čia silpnas, negali“. Tada prasideda vaiko įrodymas: „taip, aišku, kad galiu“. Kaip visa tai baigsis, neaišku nei vaikui, nei gydytojui.

REKLAMA
REKLAMA

Net paprasčiausio veipo turinys, kurį pavartoja vaikas, iki galo neištirtas, tad simptomatika gali būti labai įvairi. Vaiką gali tekti gaivinti ir parą, o kartais haliucinogeninis poveikis trunka ir iki mėnesio.Kaip pastebėti vartojantį vaiką?

Labai dažnai tėvai gali ignoruoti vartojimo faktą: ar gali vartoti mano vaikas? Ar jis tikrai vartoja?! Ar tiesa, kad tėvai „nežino“, nes vaikams tiesiog trūksta dėmesio ir tėvų buvimo šalia? Dažnai vaikai vartoti pradeda norėdami užmiršti kasdienybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ragina kreiptis pagalbos

Ignas Bakėjus sako, kad sužinojus, jog vaikas vartoja, visada yra pagalba: psichoterapija, kiti tėvai, forumai.

Vaiko negalima palikti „savaiminiam augimui“. Tėvai, sužinoję apie vaiko priklausomybę, ima keisti savo gyvenimą: būna šalia, dalyvauja, užsiima su vaiku. Kai vaikui tėvai skiria pakankamai dėmesio, procentas, kad jis papuls į priklausomybės spąstus – gerokai mažesnis.

Tėvai meluoja, o vaikai jaučia melą

Tėtis, sveikos gyvensenos šalininkas I. Bakėjus sako, kad blogiausia, kai tėvai nesikreipia į specialistą, o pradeda aiškinti patys: „nedaryk, tai – blogai“.

REKLAMA

Vaikai sutinka su tėvų žodžiais, nuleisdami galvą, tačiau tai nepadeda: jie ir vėl sugrįžta prie narkotikų.

Kodėl taip yra? Vaikai jaučia tėvų melą. Vartojantys tėvai – vaikų atspindžiai. Tėvai vaikui – paprastai autoritetas, ir jei vartoja vaiko „autoritetas“, gali būti, to neišvengs ir vaikas. Išvada – paprasta: tėvai negali pasakyti vaikui, kas yra blogai, patys nebūdami pavyzdžiu.

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

REKLAMA

Tinklalaidę žiūrėkite straipsnio pradžioje arba „Tėvų darželio“ YouTube kanale:

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:21 – pašnekovių ir temos pristatymas

01:47 – Igno Bakėjaus istorija

11:29 – svaigalų vartojimo mastas tarp vaikų

15:06 – kaip atsilaikyti prieš narkotikus

18:09 – ką sako vaikai, kodėl vaikai vartoja

22:09 – kaip pastebėti vartojantį vaiką

33:16 – kaip pradėti aiškinti vaikams apie narkotikus

38:55 – gydytojų pagalba vartojančių vaikų tėvams

41:05 – narkotikai vaikui – išeitis užsimiršti

44:14 – cigaretė – pirmas narkotikas?

52:40 – ar pasakoti vaikams apie tėvų patirtis?

56:19 – kas yra narkotikai: aiškinimas vaikui

59:09 – narkotikų legalizavimas ir realybė

01:03 – nuolatinis vartojimas: kaip neprarasti vaiko?

 

Aš vaikystėje tai nežinojau kas tas žodis narkotikai. Čia reikia laikytis aukštos moralės ir problemų tikrai nebus. Stebiuosi kad moksleiviai nebijo savo tėvų,baisi betvarkė. Aš bijojau savo tėvų. Tuoj pastatydavo į vietą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų