• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydytojo priimamasis

Tulžies koncentrato tabletės

"Kaimynė patarė nuo skrandžio erozijos ir opų vartoti tulžies koncentrato tabletes, - rašo mūsų skaitytoja, nenurodžiusi pavardės ir gyvenamosios vietos. - Gal galite papasakoti apie šias tabletes? Kokioms ligoms gydyti jos vartojamos? Kur galima įsigyti? Girdėjau, kad šias tabletes gamina "Sanitas".

REKLAMA
REKLAMA

"Sanito" atstovai paaiškino, jog tokių tablečių įmonė niekada negamino ir negamina. Vaistų informacijoje buvo atsakyta, jog tokio pavadinimo tabletės vaistinėse nėra pardavinėjamos. Farmakologai informavo, jog nuo skrandžio ligų gaminami vaistai, kurių sudėtyje yra tulžies fermentų, tačiau vien tik tulžies koncentrato tablečių preparatų vaistinėms esą netiekiama. Taigi gerbiamai skaitytojai patartume nepasikliauti nuogirdomis, o kreiptis į šeimos gydytoją - ji įvertins sveikatos būklę ir skirs reikiamą gydymą.

REKLAMA

Vitaminų preparatai gali sukelti alergiją

"Kadangi nuolat skilinėja lūpų kampučiai, draugei patarus, nusipirkau B grupės vitaminų, - rašo Linas V. iš Vilniaus. - Tačiau vos pradėjau juos vartoti, išbėrė veidą, skruostų oda paraudonavo, ėmė perštėti. Ar tokią reakciją galėjo sukelti vitaminai?"

Taip, galėjo. Jūs galbūt esate alergiškas B grupės vitaminams. Taigi šių vitaminų vartojimą nedelsiant nutraukite, o skilinėjančius lūpų kampučius bandykite išsigydyti pažeistas lūpų vietas ir visas lūpas patepdamas higieniniu gydomuoju pieštuku ar kitokiomis gydomosiomis priemonėmis, kurių vaistinėse yra gan platus pasirinkimas. Be abejo, šiuo laikotarpiu patartina pavartoti ir vitaminų bei mineralų kompleksus, tačiau juos rinkdamiesi atkreipkite dėmesį į sudėtį.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip gydyti nemigą nėštumo metu?

"Planuoju nėštumą, - rašo Monika iš Kauno rajono. - Šiuo metu nuo nemigos vartoju gydytojos paskirtus vaistus "Clonazepam". Noriu sužinoti, ar šie vaistai nepakenks vaisiui, jei artimiausiu metu pastočiau?"

Jūsų paminėtieji vaistai priklauso C kategorijos vaistų grupei, o tai reiškia, jog tokius vaistus reikėtų nustoti vartoti dar iki nėštumo. Nėštumo metu nemigą (miego sutrikimus) patartina gydytis žoliniais arba homeopatiniais preparatais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl šalpos kompensacijos

"Vaikystėje labai sirgau, vienerius metus turėjau antrąją invalidumo grupę, - rašo Dana iš Šiaulių rajono. - Vėliau pasijutau geriau, todėl invalidumo atsisakiau. Po dvylikos metų vaikystės ligos atsinaujino. Noriu paklausti, ar dabartiniu metu turiu teisę gauti pusantros bazinės pensijos dydžio šalpos pensiją, jei būdama nepilnametė invalidumo grupę turėjau".

REKLAMA

Iš tokios trumpos informacijos neįmanoma pasakyti, ar laiško autorei priklauso kurio nors lygio invalidumo grupė, ar ne. Šį klausimą galėtų padėti išsiaiškinti tik šeimos gydytoja, kuri puikiai žino savo pacientės sveikatos būklę. Šeimos gydytoja ligonę turėtų nukreipti į specialistų konsultacijas, o gavusi jų rekomendacijas, paruoštų atitinkamus dokumentus ir juos perduotų Medicininei socialinės ekspertizės komisijai (spręsti klausimą dėl invalidumo grupės nustatymo). Jei šios komisijos sprendimas pacientės netenkintų, ji galėtų skųstis Respublikinei socialinės medicininės ekspertizės komisijai. Šios komisijos adresas: Vyriausiajai ekspertei G. Vaičiūnienei, Švitrigailos g. 10, LT 03223, Vilnius.

REKLAMA

Kai vargina gausus prakaitavimas

"Nuo prakaito pažastys būna net šlapios, nors rankos - atšalusios, - rašo Laima I. iš Prienų. - Naktimis irgi gausiai prakaituoju - net sudrėksta pižama, patalynė. Gal tai kokios nors ligos simptomai? Esu girdėjusi, kad prakaitavimą efektyviai gydo lazerio procedūros, tačiau už jas turbūt reikia brangiai mokėti. Patarkite, kur kreiptis".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažastų prakaitavimą turėtų sustabdyti antiperspirantas, augaliniai gydomieji preparatai, organizmą stiprinančios žolelių arbatos, kurių galima įsigyti vaistinėse. Naktinis prakaitavimas gali varginti, kai patalpoje yra per šiltas oras, kai ji neišvėdinta arba kai per šiltai apsiklojate, prisirengiate (pabandykite miegoti be pižamos). Jei išvardintos priemonės nepadės, kreipkitės į šeimos gydytoją, prašykite, kad nukreiptų į specialisto konsultaciją (endokrinologą, ftiziatrą). Lazerio procedūromis per daug žavėtis nepatartume.

REKLAMA

Užsitęsusios menstruacijos

"Anksčiau man menstruacijos trukdavo 4-5 dienas, - rašo L. B. iš Trakų. - Paskutinį kartą jos užsitęsė iki 12 dienų. Ar tai tik koks atsitiktinumas, ar būklė, dėl kurios reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydytoją?"

Kad menstruacijos neužsitęstų ir nebūtų gausios, joms prasidėjus patartina vartoti vitaminą C ir dilgėlių arbatą. Jei šios priemonės nepadės, nedelskite, kreipkitės į akušerį-ginekologą. Užsitęsusio kraujavimo priežastis gali būti ir hormonų veiklos sutrikimas, ir gimdos gleivinės pokyčiai, ir kt. Tikslią negalavimų priežastį gali nustatyti tik gydytojas (po apžiūros ir atitinkamų tyrimų).

REKLAMA

Apie kompiuterinę tomografiją ir magnetinį rezonansą

Ne vienas mūsų skaitytojas teiraujasi apie kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso tyrimus - kas tai per tyrimai, kokiais atvejais jie skiriami, ar turi šalutinį poveikį ir panašiai.

Kompiuterinės tomografijos tyrimas gali būti skiriamas galvos smegenų, veidinės srities (sinusų), krūtinės ląstos organų (išskyrus širdies-kraujagyslių sistemą), pilvo srities organų (išskyrus tuščiavidurius organus, tokius kaip skrandį, žarnyną), dubens srities organų ir dubens kaulų, įvairių stuburo sričių bei galūnių (minkštųjų audinių ir kaulų) ištyrimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kompiuterinė tomografija - tai toks radiologinis tyrimas, kurio metu rentgeno spinduliais atkuriami tiriamos srities vaizdai ir taip galima nustatyti jų pažeidimus (pakitimus), ligas. Kitaip sakant, tai toks metodas, kurį taikant gaunamas kūno dalies ar organo bet kurio sluoksnio atvaizdas. Šios procedūros metu rentgeno spinduliai siauru pluoštu įvairiomis kryptimis prasiskverbia per visą tiriamosios kūno dalies plotį. Skirtingomis kryptimis perėję spinduliai yra vis kitokio intensyvumo, nes pakeliui esantys įvairūs audiniai nevienodai juos sugeria.

REKLAMA

Jei diagnozė nebūna pilnai aiški, gali būti panaudojama kontrastinė medžiaga, išryškinanti tiriamos srities (audinių, kaulų ar kt.) atskiras struktūras bei pakitimų ribas.

Šis tyrimas yra gana tikslus, tiesa, turi šalutinį poveikį. Moksliniai tyrimai parodė, jog reguliariai kompiuteriniu tomografu tiriant galvos smegenis gali sutrikti žmogaus (ypač vaikų) protinis vystymasis, sumažėti protiniai gebėjimai. Todėl šis tyrimas turėtų būti taikomas tik esant būtinam reikalui, o ne vien tenkinant paciento įgeidžius.

REKLAMA

O štai branduolinio magnetinio rezonanso tomografijos (BMRT) šalutinis poveikis moksliniais tyrimais nėra nustatytas. Lietuvoje šis tyrimas sėkmingai naudojamas jau apie 25 metus.

Branduolinio magnetinio rezonanso tomografas turi labai didelę diagnostinę skiriamąją gebą. Tiriant šiuo tomografu įvairaus amžiaus pacientams išaiškinamos sudėtingiausios patologijos: pirminiai galvos bei nugaros smegenų augliai ir metastazės, stuburo slankstelių ir tarpslankstelinių diskų pokyčiai, smegenų infarktai, įgimtos anomalijos, centrinės nervų sistemos ligos, trauminiai pažeidimai, degeneracinės galvos smegenų ligos, pooperacinės komplikacijos, sąnarių patologija, kraujagyslių pakitimai ir t. t.

REKLAMA
REKLAMA

Tai ypač tikslus tyrimas anksti diagnozuojant išsėtinę sklerozę, hidromieliją, siringomieliją bei kitas sunkiai diagnozuojamas ligas. Toks tyrimas yra jautresnis už kompiuterinę tomografiją norint nustatyti navikus ir jų išplitimo laipsnį (šio tyrimo metu pastebimi vos 3-5 mm dydžio navikai). Jis atliekamas, kai visi kiti tyrimo metodai yra nepakankamai informatyvūs, o diagnozę patikslinti būtina.

Branduolinio magnetinio rezonanso tyrimas gali būti skiriamas ir tuomet, kai pacientas yra jautrus jodo preparatams ir dėl to negalima atlikti kompiuterinės tomografijos tyrimo naudojant kontrastines medžiagas.

BMR tyrimas neatliekamas, jei organizme yra širdies stimuliatorius arba poodinis defibriliatorius, smegenų kraujagyslių kabutės ar metalinės plokštelės (po neurochirurginių operacijų), jei metalinės kabutės yra kitose kūno vietose. Šis tyrimas neatliekamas ir tuomet, jei yra dirbtiniai širdies vožtuvai ir kraujagyslių, akių bei ausų implantai; jei yra metaliniai implantai, naudojami kaulų lūžiams gydyti, po stuburo operacijų; jei yra intraeuterinės spiralės (tik moterims) ar pirmas nėštumo trimestras; jei pacientas sveria daugiau kaip 130 kilogramų.

REKLAMA

Nuo mastopatijos - vitaminai

"Gydytoja man diagnozavo mastopatiją, tačiau skyrė tik vitaminų, - rašo Loreta A. iš Kauno. - Sakė, kad krūtyje užčiuopiamas guzelis turėtų išnykti savaime. Ar taip gali būti? Ar neišsivystys piktybinis auglys?"

Mastopatija nėra ikivėžinis susirgimas - tai tik krūtų dishormoniniai pokyčiai. Iš tiesų tokia liga gydoma vitaminais, antioksidantais. Kai kurie gydytojai gali skirti žolelių preparatus ar homeopatinius vaistus. Tik sunkiausiais atvejais gali būti skirti hormonai ar rekomenduojamas chirurginis gydymas.

Kai nuolat užgulusi nosis

"Nuolat vargstu dėl užgulusios nosies, - rašo Rimvydas iš Telšių. - Neįmanoma jos išpūsti, todėl visas gleives tenka nuryti. Dėl to labai bjauriai jaučiuosi. Nakties metu, gulint ant nugaros, vos nepaspringstu nuo susikaupusių gleivių. Neseniai buvo atlikta nosies pertvaros operacija, tačiau būklė nė kiek nepagerėjo. Tyriausi dėl alergijos ir tuberkuliozės - esu sveikas. Padėkite".

Gali būti, kad jūs sergate vazomotoriniu rinitu. Tai ypač varginanti, gydymui sunkiai pasiduodanti liga. Vis dėlto nenusiminkite - medicina vietoje nestovi, kuriami efektyvūs preparatai tokioms ligoms gydyti. Patartume kreiptis į šeimos gydytoją ir paprašyti siuntimo į konsultaciją pas aukštesnio lygio otorinolaringologą (ausų-nosies-gerklės ligų specialistą).

REKLAMA

Dėl širdies vožtuvo keitimo

"Reikia keisti širdies vožtuvą, - rašo laikraščio skaitytoja J. iš Kauno. - Ar už šią operaciją man reikės mokėti? Ar ji bus atliekama iškart, ar tik atėjus eilei?"

Gaila, nežinome, ar jūs jau turite kardiologo siuntimą operuotis, ar dar ne. Matyt, neturite, nes priešingu atveju būtumėte apie visa tai informuota. Procedūra yra tokia: su šeimos gydytojo siuntimu atvykstate į Kauno medicinos universiteto Kardiologinės klinikos konsultacinę polikliniką ir užsiregistruojate kardiologo konsultacijai (šiuo metu registruojama gegužės mėnesio pabaigai). Konsultacijos metu kardiologas įvertins Jūsų sveikatos būklę ir nuspręs, ar Jums reikia keisti širdies vožtuvą (jei tai bus reikalinga, paskirs, kada reikės atvykti į operaciją). Nei už operaciją, nei už širdies vožtuvą pacientui mokėti nereikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų