• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Britų „ne“ sudavė skaudų smūgį JAV prestižui

Britų įstatymų leidėjams atmetus savo vyriausybės raginimą suduoti karinius smūgius Sirijos režimui, Vašingtonas ieško kitų tarptautinių partnerių, nors ir pasilieka teisę vienam veikti prieš Damaską.

Britų įstatymų leidėjams atmetus savo vyriausybės raginimą suduoti karinius smūgius Sirijos režimui, Vašingtonas ieško kitų tarptautinių partnerių, nors ir pasilieka teisę vienam veikti prieš Damaską.

REKLAMA

Jungtinės Karalystės Bendruomenių Rūmai ketvirtadienį atmetė ministro pirmininko Davido Camerono (Deivido Kamerono) bandymą užsitikrinti paramą karinei intervencijai dėl Sirijos režimo įtariamo cheminių ginklų naudojimo prieš savo paties žmones.

Penktadienį kalbėdamas Maniloje, JAV gynybos sekretorius Chuckas Hagelis (Čakas Heigelis) tvirtino, kad Vašingtonas toliau siekia "tarptautinės koalicijos" veiksmams prieš Sirijos režimą.

"Mūsų pareiga yra toliau siekti tarptautinės koalicijos, kuri veiktų drauge", - sakė Ch.Hagelis spaudos konferencijoje.

Pasak jo, Vašingtonas gerbia Didžiosios Britanijos parlamento poziciją nedalyvauti jokiuose baudžiamuosiuose smūgiuose Sirijos režimui.

REKLAMA
REKLAMA

"Kiekviena šalis turi atsakomybę priimti savo pačios sprendimus, - sakė Ch.Hagelis. – Mes toliau konsultuojamės su britais, kaip ir su visais savo sąjungininkais. Tos konsultacijos apima būdus drauge eiti į priekį dėl atsako į šią cheminių ginklų ataką Sirijoje".

REKLAMA

Britų parlamento sprendimas buvo priimtas ir po nesėkmingų britų diplomatų paskutinės minutės pastangų laimėti Jungtinių Tautų (JT) paramą veiksmams prieš Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimą per JT Saugumo Tarybos nuolatinių narių susitikimą.

"Man aišku, kad Britanijos parlamentas, atspindintis Britanijos žmonių požiūrį, nenori matyti Britanijos karinių veiksmų", - praėjus kelioms minutėms po to, kai buvo paskelbti šie sukrečiantys balsavimo rezultatai, įstatymų leidėjams pareiškė D.Cameronas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo vyriausybė, siekusi „stipraus humanitarinio atsako“ į Sirijos režimo įtariamą cheminių ginklų panaudojimą, balsavimą pralaimėjo vos 13 balsų.

Tai, drauge su aklaviete Jungtinėse Tautose, regis, reiškia laidotuvių varpus plačios Vakarų karinės koalicijos idėjai, nors kiti Amerikos sąjungininkai dar gali joje dalyvauti.

JAV nacionalinio saugumo tarybos atstovė Caitlin Hayden (Keitlin Heiden) sakė, kad prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) „sprendimai bus grindžiami tuo, kas geriausiai atitinka Jungtinių Valstijų interesus“. „Jis įsitikinęs, kad ant kortos pastatyti esminiai Jungtinių Valstijų interesai ir kad šalys, kurios pažeidžia tarptautines normas dėl cheminių ginklų, turi būti traukiamos atsakomybėn“, - sakė C.Hayden.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau penkių nuolatinių Saugumo Tarybos narių - Britanijos, Kinijos, Prancūzijos, Rusijos ir JAV – pasiuntiniai buvo susitikę JT būstinėje Niujorke.

Tas 45 minutes trukęs susitikimas buvo antras nuo to laiko, kai Britanija pasiūlė rezoliucijos projektą, pagal kurį būtų leidžiamos "visos būtinos priemonės" Sirijos civiliams gyventojams apsaugoti po įtariamos cheminės atakos praėjusią savaitę.

Tačiau nė vienas pasiuntinys, išeidamas iš susitikimo, nieko nekomentavo.

Anksčiau šią savaitę pasirodė pranešimų, kad Vakarų smūgis gali būti suduotas jau visai netrukus, tačiau iškilo klausimų apie žvalgybinės informacijos, susiejančios B.al Assadą su ta ataka, kokybę.

REKLAMA

Baltieji rūmai kreipėsi į JAV Kongresą, kurio lyderius prezidento padėjėjai informavo per pusantros valandos trukusią telekonferenciją.

Kai kurie Kongreso nariai reiškė paramą riboto masto, preciziškai tiksliems smūgiams, tuo pačiu ragindami administraciją ir toliau detaliai konsultuotis su Kongresu.

Atstovų Rūmų mažumos lyderė Nancy Pelosi (Nensi Pelosi) sakė, jog sutinka su Rūmų pirmininku Johnu Boehneriu (Džonu Beneriu), kad reikia daugiau konsultacijų su visais Kongreso nariais, papildomo skaidrumo dėl sprendimų priėmimo proceso bei laiko pasirinkimo, ir kad Amerikos žmonėms turi būti pateiktas paaiškinimas.

REKLAMA

"Aišku, kad Amerikos žmonės yra pavargę nuo karo. Tačiau (tai, kad B.al) Assadas dujomis nuodija savo paties žmones, yra mūsų nacionalinio saugumo, regiono stabilumo ir pasaulinio saugumo klausimas.

Privalome aiškiai parodyti, kad Jungtinės Valstijos atmeta Assado ar bet kurio kito režimo cheminių ginklų naudojimą", - sakė ji.

Sparnuotosiomis raketomis ginkluoti JAV karo laivai renkasi rytinėje Viduržemio jūros dalyje, o JAV kariškiai sakė, kad yra pasirengę surengti galingą režimo taikinių Sirijoje apšaudymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B.al Assado sąjungininkė Rusija blokavo visus bandymus griežtinti tarptautines sankcijas Damaskui ar duoti leidimą jėgos iš išorės panaudojimui siekiant nubausti ar nuversti Sirijos režimą.

Tuo tarpu Sirijos pilietinis karas trunka jau dvejus metus ir keturis mėnesius. Patikimais duomenimis, jis jau pareikalavo daugiau kaip 100 tūkst. gyvybių.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų