• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bachata (bačata) - Dominikos Respublikos muzikinis stilius ir šokis, plačiai paplitęs Lotynų Amerikos ir Karibų baseino šalyse, taip pat tose JAV lotynų amerikiečių bendruomenėse, kuriose dominuoja išeiviai iš šių šalių. Muzika pasižymi vidutiniu tempu, dainų tekstai pasakoja apie meilės be atsako kančias ir apie gyvenimo negandas. Tačiau gyvenimas kupinas paradoksų – meilės be atsako šokis dažnai padeda dviems žmonėms atrasti tikrą meilę.

REKLAMA
REKLAMA

Bachata atsiradimas

Bachata atsiradimas siejamas su įtempta socialine padėtimi, kuri susidarė Dominikos Respublikoje 6-tojo XX amžiaus dešimtmečio pradžioje, nuvertus diktatorių Rafaelį Leonidą Truchiljo Moliną (Rafael Leónidas Trujillo Molina). Tačiau atskiri tyrinėtojai tvirtina, kad egzistuoja šaltiniai, minintys bachata ir anksčiau - 1922 ir 1927 metais.

REKLAMA

Anuo metu bačata arba kumbančata (isp. bachata, cumbanchata) vadino triukšmingus varguomenės vakarėlius. Šie neturtingųjų susiėjimai buvo rengiami kur pakliuvo - vidiniuose namų kiemeliuose arba medžių pavėsyje tiesiog gatvėse. Tokių sueigų-bačatų muzika buvo laikoma vulgaria žemutinių sluoksnių išdava, vargingųjų kvartalų dainomis, pasakojančiomis apie varguolių problemas, nelaimingą meilę ir kitas gyvenimo negandas. Būtent dėl to bachata vadina música de amargue - skausmo (vargo) muzika.

REKLAMA
REKLAMA

Ilgą laiką Dominikos Respublikoje egzistavo nerašytas bachata, kaip "žemo žanro" draudimas: šio stiliaus muzika nebuvo grojama diskotekose ir nebuvo transliuojama per radiją, įrašai nebuvo pardavinėjami muzikos įrašų parduotuvėse.

Persilaužimu bachata istorijoje tapo aštuntas XX amžiaus dešimtmetis. Iki tol bachata grodavo tik vadinamosios "alternatyviosios muzikos" atlikėjai, kurie dainavo šias liūdnas dainas kaip savotišką emocinės iškrovos priemonę naktinėse vakaronėse.  Laikui bėgant muzikantai suprato, kad bachata puikiai tinka tokių jausmų, kaip nostalgija, melancholija ir ilgesys perteikimui ir ėmė plačiau naudoti šią jos ekspresyviąją pusę.

Paprasta choreografija – nepaprastas jausmingumas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bachata šokio choreografija palyginti paprasta: keturi žingsniai iš kairės į dešinę ir atvirkščiai arba pirmyn-atgal, akcentuojant paskutinį. Šiuo momentu koja šiek tiek ištiesiama pirmyn ir statoma ant pirštų arba kulno. Partneriai šoka labai artimoje pozicijoje, sukabintomis rankomis darydami lengvus judesius ratu. Pagrindinis šokio tikslas - artimas kontaktas su partneriu, todėl posūkių itin mažai, bet gana dažnai naudojami šoniniai perėjimai ir damos "permetimas" iš vienos pusės į kitą.

REKLAMA

Afrikietiškos šaknys

Bačatoje pagrindinį vaidmenį atlieka akustinė gitara, arba jos artimiausia "giminaitė" karibų gitara rekinto, kuri išsiskiria aštriu metaliniu skambesiu. Grojimo su rekinto technika pasižymi kur kas energingesniu stygų perrinkinėjimu, negu grojant su įprasta gitara. Panaši grojimo gitara maniera yra daugelyje afrikietiškos muzikos žanrų, kas netiesiogiai liudija apie bendras šaknis. Mušamųjų instrumentų vietą bačatoje užima bongoes. Maracas kartais naudojamas kaip antrasis mušamasis instrumentas, nors paskutiniu metu vietoje jų dažniau naudojamas guiro.

REKLAMA

Bachata Lietuvoje

Šokių studijos „Bachata Souls“ įkūrėjai Giedrė Šipailaitė - Kondratė ir Šarūnas Kondratas taip pat susitiko šokdami bachatą. Jie, geriau nei kas kitas pajuto šio šokio galią, kuria nori pasidalinti ir su portalo www.balsas.lt skaitytojais.



- Ką Bachata reiškia jums?

 - Visi mes mėgstam svajoti. O dar labiau – jaustis laimingais, mylinčiais, mylimais... Kartais mus aplanko gerumo akimirkos, kuomet mintyse pradedi šokti - tarsi skrajotum danguje, prie krūtinės spausdamas brangiausią, mylimą… Tarp širdies ir sielos plevena šis jausmas – branginti nuostabiausią akimirką, išgyventi ją iki galo... Tai yra bachata...  

Bachata Souls – tai dvi Viena tapusios sielos. Dalinamės šiuo jausmu ir savo šokių studijoje tuo pačiu vardu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Galbūt šokio studijoje užsimezgė ir daugiau tokių gražių meilės istorijų?

 - O taip, šis šokis yra ir kiek “pavojingas” – turim bent 5 susiporavusias poras... Ir patys pamilom vienas kitą bachata ritmu ... Tereikia pabandyti bent mėnesį – o tada jau negali liautis. Ne tik dėlto, kad be galo graži muzika - tiesiog norisi to artumo, šilumos, intymumo, nuoširdumo... Jei tai nepavirsta į ką nors daugiau – visuomet bachata – pats šilčiausias bendravimas, gerai praleistas laikas (beje, tai tiesioginis žodžio bachata vertimas).

REKLAMA

- Kiek laiko reikia mokytis šio šokio, kad pajustum šokio dvasią?

 - Po mėnesio jau įmanoma sušokti vieną kitą ne „basic“ žingsnį. Štai tada ir „užsikabini“... Per pusę metų galima jau visai laisvai jaustis aikštelėje, o jei norisi gilintis – žinoma – niekuomet ribų nėra. Kuo daugiau žinai – tuo labiau supranti, kad nežinai nieko...

REKLAMA

 - Kuriam partneriui tenka didesnė atsakomybė?

 - Beje, kas liečia žinojimą: merginoms žinoti nieko nereikia. Mokosi vesti vaikinai – jie atlieka tikrai labai nelengvą darbą – jei merginai nesiseka, ar ji nesušoka to, ko vaikinas tikisi – kaltas vaikinas. Vienintelis dalykas, privalomas merginai – „atsiduoti“ – ta prasme – klausyti, ką kūno kalba jai sako jos partneris. Ir tiesiog būti gražia. O jau vaikinai tikrai nuves! Kažkur... Gal net ir prie altoriaus... Kaip nuvedė mus...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ką galite pasakyti apie lietuvaičius?

 - Beje, lietuvaičiai šaunūs vedliai – merginoms reiktų daugiau jais pasitikėti!

- Ką patartumėte žmonėms, kurie norėtų šokti, bet nedrįsta pradėti mokytis, manydami, jog tam reikia išskirtinių sugebėjimų?

 - Jei turite svajonę – jau turite išskirtinį sugebėjimą. Ne visi drįsta svajoti, ne visi ryžtasi savo svajų vytis... O svaja yra ypatinga tuo, kad suteikia sparnus – tereikia juos išskleisti ir skristi! Kad būtų dar drąsiau: bachata, salsa, merengue, reggeaton, argentinietiškas tango, bolero, chacha... – tiesa, ne lietuvių liaudies, bet liaudies šokiai, o ne mums visiems gerai žinomi „pramoginiai“, kuriuos „įkasti“ nėra taip jau paprasta... Svarbiausia yra rasti, kur siela linksta labiausiai – tą šokį suprasti – o tada – tiesiog mėgautis. Nes liaudies šokis yra ne kas kita kaip atsipalaidavimo, bendravimo, vidinio džiaugsmo išraiška.

REKLAMA

 - Turite ne tik savo šokių studiją, bet jau kelintus metus organizuojate Lietuvoje Bachata šokio festivalį, į kurį suvažiuoja šokėjai iš viso pasaulio.

 - Gimus šokių studijai per metus išmokėme iki 200 šokėjų. 2009 metų rudenį Lietuvoje paskleidėme pasaulinį Bachata virusą. Tūkstantmetį šventusios Lietuvos ir Europos kultūros sostinėje Vilniuje vyko Pirmasis Tarptautinis Bachata Festivalis, kuriame sulaukėme apie 150 svečių iš viso pasaulio! Šiais metais, tuoj po Joninių, birželio 25- 27, 2010 ir vėl organizuojame Antrąjį Tarptautinį Bachatą Festivalį Lietuvoje. Pernai išsiskirstę svečiai teigė įsimylėję Lietuvą, tad ir jų nuvilti tiesiog negalime. Bus jų daug daugiau: ne tik iš JAV, bet ir iš Dominikos Respublikos, Kosta Rikos, Venesuelos, Indijos, Ispanijos, Italijos, Portugalijos, Danijos, Švedijos, Suomijos, Belgijos, Latvijos, Estijos, Ukrainos, Olandijos, Vokietijos... Lietuvos - taip pat!

Daugiau informacijos:

www.bachata.lt

www.bachatasouls.lt



Organizatorių nuotr.



REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų