• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie karpas

Jolanta V. iš Kauno rašo, kad jos mažam sūneliui iš kažkur ant piršto ėmė formuotis karpa. Medikai apžiūrėjo, išrašė homeopatinių vaistų. Tačiau vaistai nepadeda, karpa didėja. Ką daryti? Kas tai yra?

REKLAMA
REKLAMA

Karpos - tai odos liga, pasireiškianti smulkiais gerybiniais odos navikais, kurių sukėlėjas yra žmogaus papilomos virusas. Priklausomai nuo to, kur virusas sukelia pažeidimus, karpos skirstomos į:

REKLAMA

1) smailiagales kandilomas (kai pažeidžiama gleivinė lytinių organų srityje);

2) karpas veido srityje, ant rankų, kojų ir kitose vietose (paprastosios, plokščiosios ir padų karpos).

Iki 71 proc. visų karpų sudaro paprastosios karpos, kurias dažniausiai turi mokyklinio amžiaus vaikai (iki 20 proc.). Padų karpos dažniausiai būna vyresnio amžiaus žmonėms ir sudaro apie 34 proc. visų karpų. Plokščiosios karpos nėra labai dažnos (4 proc.) ir jomis serga dažniausiai vaikai. Užsikrečiama tiesioginio kontakto būdu, per pažeistą odą, nors galima užsikrėsti ir per daiktus. Sausa oda, sutrikusi kraujotaka, padidėjęs prakaitavimas - veiksniai, padedantys įsiskverbti virusui.

REKLAMA
REKLAMA

Karpų dažniau atsiranda imunologiškai nusilpusiems vaikučiams. Jiems karpos gali atsirasti po draugystės su katėmis, šunimis, žaidžiant smėlio dėžėse, pabandžius suaugusiųjų skutimosi priemones. Pagal karpos lokalizaciją galima spręsti ir apie jos atsiradimo priežastį. Iš pradžių atsiranda nelygiu paviršiumi mazgeliai. Jie būna kieti, šviesiai pilkos spalvos. Paviršių nuvalius matyti juodi taškeliai. Apie nagus karpos būna su speneliais ir gali būti skausmingos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydymas

Nėra tobulo būdo karpoms gydyti, nes visi gydymo metodai veikia simptomiškai, bet nepanaikina odoje esančio viruso. Vaikams karpos gali išnykti savaime per kelis mėnesius, metus. Tačiau jei karpos trukdo, yra skausmingos ar greitai dauginasi, reikėtų gydyti.

Karpoms šalinti gali būti naudojami vietinio veikimo vaistai ir destrukciniai metodai (elektrokoaguliacija, krioterapija - šaldymas azotu, lazeris, chirurginis išpjovimas). Jei yra daugiau nei 3 karpos, rekomeduojama paskirti imunostimuliatorių kursą. Būtina atpratinti vaikus nuo nagų kramtymo ir pasirūpinti, kad jų maiste netrūktų visų reikalingų maisto medžiagų. Reikia gydyti ir odos sausumą, dėl kurio taip pat gali atsirasti karpų. Karpos jokiu būdu negalima kirpti, nes nukirpus stipriai kraujuoja ir gali atsirasti žaizda, be to, ji tikrai ataugs, nes liko šaknys.

REKLAMA

Gydymas priklauso nuo vaiko amžiaus, tėvų pasirinkimo, karpų išplitimo, pažeidimų trukmės, vietos, imunologinės būklės. Daugelis įsivaizduoja, kad prideginus azotu, elektra arba lazeriu, lieka kosmetinių randų, tačiau čia tik mitas. Gydant kvadratinio centimetro pločio karpą naivu tikėtis, kad neliks nė menkiausio ženklo. Tačiau jei laiku kreipiamasi į medikus, jei vaikas yra mažas (iki 8-9 m.) arba stiprus ir sveikas, gydoma vaistais ir netaikoma elektrokoaguliacijos ar azoto terapijos.

REKLAMA

Pastarieji metodai gana skausmingi. Net ir nuskausminant vaikui įvaroma baimės. Stresą patyręs naktį nemiega, blaškosi. Azoto ar elektros terapijos prireikia, jei karpa labai trukdo ir kitais būdais neįmanoma pašalinti, jei pradeda daugintis.

Lazeriu gydyti brangu. Jo principas toks pats - darinys sutirpdomas aukšta temperatūra.

Tai, kas padeda nuo vienos karpos, nebūtinai padės nuo kitų. Jei vienam žmogui tiko kažkuris būdas, nebūtinai jis tiks kitam. Neretai tam pačiam žmogui keletas karpų naikinama skirtingais būdais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patarimai

* Karpas gydyti padeda šermukšnio uogos, uždedamos nakčiai, arba stipraus uogų nuoviro kompresai.

* Karpų galima atsikratyti naudojant stiprius aviečių nuoviro kompresus, sutrintas rugiagėlių sėklas, sumaišyta su nesūdytu sviestu, taip pat šviežias kiaulpienių sultis.

* Stiprus kiečių nuoviras (50 g į stiklinę vandens, virti 10 min.) vartojamas kaip pavilgas norint pašalinti karpas.

REKLAMA

* Susmulkinti česnaką, sumaišyti su lydytais kiaulės taukais. Patepti skudurėlį ir užrišti ant karpos. Keisti kasdien.

Profilaktika

Specifinės profilaktikos nėra. Svarbu vengti pervargimo, stresų, reikia subalansuoti mitybą, nes virusai dažniau atakuoja nusilpusius žmones. Reikia vengti odos sausėjimo (padeda tepalai, kremai).

Paruošė Sandra PUTRUNAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų