„Forensic Cleaning“ įmonės, užsiimančios netvarkos, paliktos po mirtimis pasibaigusių nusikaltimų, savižudybių ar natūralių mirčių, vadovaujantis direktorius teigia, kad vietą, kurioje gyvybės neteko asmuo, išvalyti yra sunkiau, jei žmogus ilgą laiką buvo nerastas.
„Skysčiai iš žmogaus organizmo pradeda tekėti iš visų galimų ertmių“, - sakė Joshas.
Žiauriausios žudynės greitai tampa žinomos policijos pareigūnams, tad ir nusikaltimo vietos valymo procesas yra paprastesnis.
„Reikia išvalyti tik kraują“, - teigė jis.
Tačiau kai žmogus miršta vienas ir kūnas ilgą laiką praguli toli vietoje, kurioje užgeso jo gyvybė, teismo medicinos ekspertų darbas yra sudėtingesnis, o matomi vaizdiniai – šlykštesni.
„Mačiau viską. Ir muses, ir lervas bei įvairias išmatas“, - pridūrė Joshas.
Joshui, apie tai, kokia mirtimi mirė asmuo, prieš atvykstant į nusikaltimo vietą, niekas nepraneša, tačiau iš praeitų situacijų vyras jau žino, ko gali tikėtis.
Jei mirusiojo kūnas ilgą laiką išbūna, pavyzdžiui, ant lovos, jis pradės irti, o visi skysčiai, išskyros gersis į čiužinį ar net grindis.
„Tai buvo pats bjauriausias mano matytas vaizdas“, - prisiminė vyras.
Kito iškvietimo metu, kūnas negyvas pragulėjo kelias savaites, kol buvo atrastas. Atvykus ekspertams jis jau pradėjo irti, o įrimo padariniai – įsiskverbė į kiliminę dangą.
„Tai irgi buvo labai nemalonu. Mirusysis buvo gan stambus, tad viskas įsigėrė ir į sienas“, - sakė Joshas.
Šiame darbe karštis – lyg prakeiksmas, laikas – priešas, musės ir kirmėlės – jau įprasta darbo dalis, o kvapas – sunkiausiai ištveriamas.
Kartais net grindų danga turi būti išimta. Skysčiai prasiskverbia net į medį ar cementą. Visos užterštos vietos privalo būti labai kruopščiai išvalytos ar pašalintos ir pakeistos naujomis, nes kažkada į tuos namus vėl kraustysis žmonės. Tokiems nešvarumams valyti Joshas naudoja aukšto slėgio karšto vandens aparatą, o specialiai užpilami chemikalai sureaguoja su krauju ir kitomis kūno medžiagomis ir viską išnaikina.
„Kartais susiduriame su tikrai kraupiomis situacijomis. Daugiausia problemų sukelia neprižiūrėtos mirtys, nes tuomet kūno neaptinkama savaites ar net mėnesius“, - teigė specialistas.
Joshui teko valyti nusikaltimo vietą, kurioje ant lovos, užklotas elektra šildoma antklode, kūnas išgulėjo net 4 mėnesius.
„Teko valyti ir savižudybių vietas, kuriose žmonės, prieš numirštant, palieka atsuktą vandenį“, - teigė jis ir pridūrė, kad tokiais atvejais, vanduo patalpas semia keletą dienų, o kraujo ir kūno audiniai, pradėjus irti mirusiojo kūnui, plaukioja po visus namus.
Naujienų portalui „Daily Mail Australia“ pateiktose nuotraukose aiškiai matomi yrančių ir kraujuojančių kūnų paliktos žymės. Vienoje jų matosi asmens, prieš mirtį norėjusio išlipti iš lovos, kraujuoti pėdsakai palikti ant kilimo.
„Žmogžudysčių scenų valymas mums yra ganėtinai lengvas, tačiau nuo durtinių žaizdų mirusio asmens namus išvalyti prireiks daugiau laiko, nei to, kuris mirė nuo kulkos. Policijos pareigūnai į vietą atvyksta greitai, o apie laukiantį darbą netrukus sužinome ir mes, tad lavonai nespėja pradėti irti“, - pasakojo Joshas.
Didžioji dalis mirčių, kaip teigia teismo medicinos specialistas, yra savižudybės, kurių skaičius tik auga.
„Tampa sunkiau, kai niekas nežino, jog asmuo įvykdė savižudybę, tad kol tai paaiškėja, asmens kūnas jau pradėjęs irti“, - sakė jis.
Vyrai linkę prieš save labiau smurtauti, o moterų ir vyrų savižudybių skaičius, pasak Josho, yra 1 su 20. Kai kuriais atvejais šie nemalonūs susitikimai įtraukia daugiau nei vieną tragediją. Kartą Joshui teko vykti į namus, kuriuose vyras rūpinosi prie patalo prikaustyta motina. Vyras mirė prie pagrindinių namo durų, o jo motina, be sūnaus priežiūros neištvėrė ilgiau nei poros dienų. Jie taip pat abu buvo linkę į daiktų kaupimą. Kaip teigia Joshas, jis turėjo trigubai daugiau darbo.
Labai dažnai namuose, kuriuose mirė vienišas senolis, kūno radimo dieną prie velionio randamas ir iš namų neišėjęs bei be maisto likęs šuns ar katės kūnelis.
Šį darbą dirbti Joshas pradėjo dar 2010-iais, tačiau pastebi, kad padidėjo mirčių, kurių priežastis – narkotikai ar vaistų padauginimai bei sužeidimai. Metylamfetaminas – kalčiausias dėl šių netekčių.
Visai neseniai Joshui teko valyti kraują vietoje, kurioje metylamfetamino vartotojas, apsvaigęs būtent nuo šio narkotiko, įsibrovęs į, kaip jis manė, savo tėvo namus, susižeidė ranką, išbėgo į gatvę ir ten nukraujavęs mirė.
„Mes jau prie to pripratę ir niekas mūsų nebestebina“, - teigė vyras.
Dažniausiai būstus reikia tvarkyti ten, kur, dideliuose miestuose, miršta vieniši žmonės. Didžioji dalis jų – senjorai, retai sulaukiantys svečių, susipykę su artimaisiais, turintys protinių sutrikimų ar problemų su alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimų asmenys.
Ne kartą Joshui, betvarkant vietą, teko šalin vyti asmenis, iš mirusiųjų norintys nusipirkti narkotikų.
„Randame daug alkoholio butelių ar didelius kiekius narkotikų bei receptinių vaistų, gydančių depresiją ar vėžį“, - sakė jis.
Didžioji dalis mirčių paaiškėja tuomet, kai atsiranda skolos už komunalinius mokesčius, kaimynai pastebi iš gretimo buto atskrendančias ir pas juos apsigyvenančias muses ar girdi dažnai lojančius šunis.
Kaip gi tvarkytis su tuo kvapu?
„Vos pravėrus duris jas vėl staigiai tenka uždaryti. Tuomet užsidedame respiratorius ir imamės darbo“, - užbaigė Joshas.