REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos karališkųjų šeimų gerbėjams šie metai yra kupini įvykių: mėlynakraujų asmenų jausmų peripetijos jaudina labiau nei pigių meilės romanų herojų išgyvenimai.

REKLAMA
REKLAMA

Metai prasidėjo džiaugsmingu pasakiškų vestuvių Švedijoje laukimu. Gražioji ir sportiškoji Viktorija šaliai padovanojo princą – savo trenerį. Balta vestuvine suknia pasipuošusios princesės žavesys privertė švytėti net jos jaunesnę seserį Madleną (Madeleine), nors pačios sužadėtinis Jonas Bergstriomas (Jonas Bergstroem) pasiruošimo Viktorijos vestuvėms įkarštyje iškeitė ją į jaunesnę ir nekilmingą blondinę. Švedijos monarchija pasidžiaugė keliomis gražiomis savaitėmis, o lapkričio pradžioje pasirodžiusi skandalinga knyga „Monarchas prieš savo valią“ metė šešėlį ant karaliaus Karolio XVI Gustafo. Tėviškos išvaizdos monarchas – užkietėjęs svetimautojas, ir dar susijęs su mafija? Apgaudinėjęs žmoną, karalienę Silviją, su trečiarūše dainininke?

REKLAMA

Pasakiškos vestuvės vietoj košmariškos santuokos

Švedams dar neatsitokėjus po vis naujų skandalingų prisipažinimų, Europa sulaukė žinios apie dar vienas pasakiškas vestuves. Šįkart džiugios naujienos atskriejo iš Anglijos karališkosios šeimos. Princas Čarlzas (Charles), amžinasis sosto įpėdinis, išdidžiai paskelbė: jo sūnus Viljamas (William), toks panašus į mirusią mamą, princesę Dianą, veda. Princo sūnaus širdį po aštuonerių kartais kankinamo laukimo metų užkariavo nekilminga mergina Keitė Midlton (Kate Middleton). „Laukiančioji Keit“, kaip lakūno ir stiuardesės dukterį praminė bulvarinė spauda, kada nors gali tapti karaliene Kotryna VI! Istorija apie Pelenę ir princą, kaip tik atitinka spaudos skonį. Šios teigiamos naujienos Vindzorus (Windsor) katapultuoja į Europos karalių ir kunigaikščių reitingo pirmąją vietą. Pamiršti visi skandalai ir liūdnos naujienos iš Bakingamo rūmų ir jų aplinkos – nelaiminga princo Čarlzo ir Dianos Spenser (Diana Spencer) santuoka, jos tragiška žūtis, kritiškai vertintos vedybos su Kamila Parker Boulz (Camilla Parker Bowles),  didžiulės skolos, nepadorus jaunesniojo princo Hario (Harry) elgesys... Dabar svarbu viena – karališkosios vedybos, kurių ištikimi monarchijos gerbėjai laukia daug metų. Anglijos suvenyrų gamintojams skubiai tiražuojant Viljamo ir Keitės veidus ant pigių porceliano lėkščių iš Taivano, Čarlzas pagaliau gali ramiai atsikvėpti, užuojautos kupiną žvilgsnį nukreipti į Švediją ir iš aukšto žiūrėti į Monaką – ką dabar domina kunigaikščio Albero (Albert) ir Šarlin Vitstok (Charlene Wittstock), šviesiaplaukės buvusios plaukikės iš Pietų Afrikos, sužadėtuvės? Įvykiai Londone prislopino susidomėjimą ir visais kitais karalių vaikais. Norvegijos pora Hakonas (Haakon) ir Metė Marit (Mette Marit) atkreipia dėmesį nebent intensyviomis kelionėmis, linksmuoliai Vilemas Aleksandras (Willem Alexander) ir jo Maksima (Maxima) galbūt bandys pagausinti šeimą, Belgijos karūnos princas yra nuobodus kaip ES įstaiga Briuselyje, Ispanijos princesė Leticija (Letizia) kovoja su bulimija, o Danijos karalienės Margretės (Margrethe) marti laukiasi dvynukų. Britai užtemdė visus ir davė laiko atsipūsti šiek tiek susikompromitavusiai aukštuomenei.

REKLAMA
REKLAMA

Karalių populiarumas auga

Britų spauda ir monarchijos priešininkai pagal išgales bando prislopinti džiaugsmą dėl karališkųjų vestuvių, tačiau nelabai sėkmingai. Kairieji pirmiausia piktinasi didelėmis vestuvių išlaidomis, užgriūsiančiomis mokesčių mokėtojų pečius. Tačiau liberalusis „Guardian“ antimonarchistus ragina neaimanuoti. Esą reikėtų veikiau džiūgauti: Viljamo pasiryžimas vesti nekilmingą merginą bus „atstumiančios Vindzorų dinastijos“ žlugimo pradžia. Tačiau viltis, kad „firma“ susinaikins pati, tikriausiai ir liks svajone. Sulaužęs nerašytą įstatymą dėl žmonos pasirinkimo, Viljamas tik sustiprins monarchiją. Jo sužadėtuvės yra sėkminga ryšių su visuomene akcija. Nuotaka iš aukštuomenės šiais sunkiais laikais tikriausiai tik pakurstytų antirojalistines nuotaikas Parlamente ir žiniasklaidoje. Britų monarchija žingsnis po žingsnio atsisakiusi politinės valdžios dėl grynai simboliško reprezentacinio vaidmens vėl demonstruoja gebėjimą lanksčiai reaguoti į pasikeitimus visuomenėje. Praėjusiais dešimtmečiais Didžioji Britanija, kurią Džordžas Orvelas (George Orwell) jau 5–ąjį dešimtmetį vadino „karūnuota respublika“, sparčiai mutavo į šurmulingą, lengvai sujaudinamą ir nepagarbią žiniasklaidos demokratiją, kurioje dominuoja platus vidurinysis sluoksnis. Vindzorai, kartais labai nenoromis, atverdavo savo rūmus, labdaringais tikslais prisidėdavo prie roko ir popmuzikos žvaigždžių, pasirodydavo per televiziją, samdė ryšių su visuomene specialistus ir bandė patys išnaudoti žiniasklaidą, kaip tai meistriškai darė buvusi princo Čarlzo žmona Diana. Po jos mirties 1997 m. karalienė Elžbieta, spiriama pasipiktinusios liaudies prie rūmų vartų, buvo priversta sulaužyti šimtmečių tradicijas. Audra buvo atlaikyta, šiandien monarchija yra tvirtesnė nei anksčiau, nepaisant nesikeičiančios žiniasklaidos ir kultūros elito antipatijos, jo vertinama kaip anachronizmas, kurio vieta – istorijos šiukšlyne. Tuo labiau jiems turėtų nepatikti tai, kad karaliai ir aristokratai, nuo Švedijos iki Ispanijos, džiaugiasi augančiu populiarumu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susidaro įspūdis, tarsi monarchijos būtų sudariusios sutartį su viduriniuoju sluoksniu, be kurio palaikymo negalėtų išlikti. Savo ruožtu iš monarchijų tikimasi didesnio demokratiškumo. Tai pasakytina ir apie itin ritualų varžomą, tradicijų besilaikančią britų monarchiją. Matyt, princas Viljamas suvokė reformų „iš viršaus“ svarbą ir parodė esąs pasirengęs monarchiją dar labiau keisti. Būsimosios Anglijos princesės, o gal ir karalienės šeima yra tipiška viduriniosios klasės atstovė, pati susikrovusi turtą, o ne paveldėjusi jį iš kartos į kartą, žodžiu, tikrai ne mėlynojo kraujo atstovai. Pro žiniasklaidos akis neprasprūdo net tokia smulkmena, kad ponia Midlton per iškilmingą ceremoniją Viljamui baigus Karo akademiją kramtė gumą! Taip pat su pasigardžiavimu pastebėta, kad pirmą kartą pristatoma karalienei vietoj malonaus „Sveiki, kaip gyvuojate?“ išgirdo šaltą: „Malonu susipažinti“. Bet dabar visa pasikeitė: Viljamo sužadėtinės tėvus karališkieji rūmai kviečiasi į medžioklę, kitus privačius renginius, o tai reiškia viena – rūmuose jie yra jau savi. Beje, ledi Dianos tėvai, nepaisant jų aukštos kilmės, malonaus priėmimo Bakingamo rūmuose kadaise taip ir nesulaukė.

REKLAMA

Pelenė tampa princese

Beveik visi Keitės giminės yra kilę iš darbininkų klasės, o vienas iš jos protėvių net buvo paprastas kiemsargis. Tiesa, juoda avis tarp nepriekaištingai padorių giminaičių yra Keitės dėdė iš motinos pusės. Šis labai spalvingas personažas prekiauja nekilnojamuoju turtu, su drauge striptizo šokėja gyvena Ibisoje viloje, pavadintoje „Sekso namai“, ir, kaip atkapstė britų žurnalistai, nevengia narkotikų ir pažinčių su sąvadautojais. Bet keisčiausia, kad su dėdule princas Viljamas jau spėjo susipažinti. Pasakojama, kad per susitikimą Ibisoje geraširdis giminaitis nesikuklino vartodamas itin vaizdingus anglų kalbos posakius ir sosto paveldėtojo sūnui išaiškino, koks kvailas yra jo tėvelis, pasirinkęs košmarišką Kamilą, o ne princesę Dianą. Suprantama, kad dabar kvietimo arbatos į Bakingamo rūmus jam nėra ko tikėtis. Užtat pačios Keitės reputacija matuojant šiuolaikiniais masteliais yra tiesiog nepriekaištinga, būsimoji princesė yra neįtikėtinai nesensacinga. Nuolatos stebima tūkstančių akių, ji nė karto nesuklupo. Mobilusis telefonas prie ausies vairuojant ir bauda už ne vietoje pastatytą automobilį – va ir visi skandalai. Kas nesiskųsdamas laukė 8 metus, devintaisiais netampa ekscentriškas... Gal šia prasme Keitė yra kiek nuobodi, užtat nuspėjama, o tai karališkųjų rūmų požiūriu yra labai daug. Faktas lieka faktu: Ketrina Elizabeta Midlton (Catherine Elizabeth Middleton), nekilminga mergina, išteka už būsimojo karaliaus! Didžiojoje Britanijoje to nebuvo jau 350 metų!

REKLAMA

Karališkos kilmės asmenų ir paprastų mirtingųjų vedybos

1937 m., Anglija: Vindzoro hercogas, karūnuotas Edvardu VIII, vedė dukart išsiskyrusią Volis Simpson (Wallis Simpson) ir dėl meilės atsisakė sosto.

1956 m., Monakas: kunigaikštis Renjė (Rainier) vedė Greisę Keli (Grace Kelly). Tiesa, ji tuo metu buvo visame pasaulyje garsi kino aktorė, bet vis dėlto nekilminga.

1968 m., Norvegija: karalius Haraldas V susituokė su Sonia Haraldsen (Sonja Haraldsen), drabužių parduotuvės savininko dukra.

1976 m., Švedija: karalius Karolis XVI Gustafas vedė paprastą vokietę Silviją Zomerlat (Silvia Sommerlath).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1993 m., Jordanija: princas Abdula (Abdullah) vedė nekilmingą palestinietę Raniją (Rania). Beje, vėliau Ranija buvo pripažinta gražiausia pasaulyje pirmąja ponia.

1997 m., Ispanija: Kristina (Cristina), jaunesnioji karaliaus Chuano Karloso dukra, ištekėjo už basko Inakio Urdangarino (Inaki Urdangarin), profesionalaus rankininko. Dabar jie – Palma de Majorkos hercogas ir hercogienė.

1999 m., Didžioji Britanija: jaunesnysis Elžbietos II sūnus princas Edvardas (Edward) vedė Sofi Rys Džons (Sofie Rhys Jones), prekiautojo padangomis dukrą. Tiesa, ji tuo metu užėmė aukštą postą reklamos bendrovėje.

REKLAMA

2001 m., Norvegija: karūnos princas Hakonas (Haakon) susituokė su mergina „iš liaudies“ Mete Marit Tjesem (Mette Marit Tjessem). Po metų jo sesuo Marta Luiza (Martha Louise) ištekėjo už rašytojo Ari Beno (Ari Behn).

2002 m., Olandija: princas Vilemas Aleksandras (Willem Alexander) vedė argentinietę Maksimą Zoregietą (Maxima Zorreguietta).

2004 m., Danija: princas Frederikas (Frederik) susituokė su australe Meri Donaldson (Mary Donaldson).

2004 m., Ispanija: princo Felipės (Felipe) žmona tapo buvusi žurnalistė Leticija Ortis (Letizia Ortiz).

REKLAMA

2005 m., Brunėjus: sultonas Hasanalas Bolkija (Hassanal Bolkiah) vedė žurnalistę Azrinaz Mažar Hakim (Azrinaz Mazhar Hakim). Tiesa, pora šiemet išsiskyrė. Jo buvusi antroji žmona Haja Mariam (Hajah Mariam) prieš vedybas dirbo stiuardese. Sultono vyriausiojo sūnaus, sosto paveldėtojo, žmona taip pat taip pat yra nekilminga.

2005 m., Japonija: princesė Sajako (Sayako), vienintelė imperatoriaus Akihito dukra, ištekėjo už projektuotojo Josikio Kurodos (Yoshiki Kuroda).

2010 m., Švedija: sosto įpėdinė Viktorija (Victoria) ištekėjo už savo trenerio Danielio Vestlingo (Daniel Westling).

Parengė Milda KUNSKAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų