„Stilius glūdi širdyje“
Paklausta, nuo ko prasidėjo jos kūryba, Vaida šypsosi:
– Skonio ir teptuko valdymo išmokti neįmanoma. Mano nuomone, polinkis į meną tiesiog įgimtas. Stilius glūdi širdyje. Tai reikia jausti. Aš tikriausiai tai paveldėjau iš tėčio. Jis visada tapė nuostabius kūrinius, vėliau susidomėjo ir juvelyrika. Tėtis ir mane supažindino su meno pasauliu. Pradėjau po truputį vis ką nors bandyti, nepuoliau iškart tapyti ant šilko – kūriau paveikslus. Pirmieji piešiniai gimė Dailės klasėse, Moksleivių kūrybos centre. Mokytojos Zita Medelienė ir Jurga Navickienė visuomet mane „stūmė“ ir skatino dirbti ir eiti vis pirmyn. Vėliau buvo palikta daug erdvės saviraiškai ir savarankiškam piešimui. Esu sukūrusi nemažai tapytų darbų, gaminau toršerus, jų gaubtus.
Už nuolatinį palaikymą, skatinimą mergina dėkinga ir mamai.
Įkvėpė vasaros lengvumas
Šilko tapyba Vaida pasakoja susidomėjusi neseniai, jau studijuodama interjero dizainą. Turbūt vasarą, kai pamatė plazdančius spalvingus audinius. Kilo mintis ištapyti, pavyzdžiui, šilko šalį. Pasak jos, tik vasara kupina to lengvumo, gamtos spindesio.
– Pamaniau, reikia ir man ką nors savita sukurti. O šilkas – plazdantis audinys, prabangos simbolis. Jis tik atrodo labai trapus, pažeidžiamas, tačiau iš tiesų taip nėra – tai palyginti patvarus audinys, tiesiog reikia jį prižiūrėti. Tapyba ant šilko nenuspėjama, tu negali iš anksto žinoti rezultato, nes niekada nežinai, kas išeis tapymo metu. Šiame audinyje spalvos liejasi visiškai kitaip. Kita vertus, vis tiek kiekvienas šalis prasideda nuo idėjos, įkvėpimo, – sakė ji.
O kaip ateina įkvėpimas?
– Tai gražiausias ir įdomiausias mano kasdienybės potyris – ta įkvėpimo banga. Vadinu šį jausmą banga, nes jo nesustabdysi, neatidėsi. Tai sunkiausiai apibūdinama būsena, kuri, manau, apima po didžiulių teigiamų ar neigiamų emocijų pliūpsnio. Aišku, niekas nenuneigs: visos kūrybos esmė yra meilė. Tad ir didžiausias įkvėpimas užplūsta meilės akivaizdoje... – atvirauja Vaida.
Ji prisipažįsta esanti „įklimpusi į meną ligi ausų“. Kiekvieną dieną ji stengiasi įgyvendinti kuo daugiau savo idėjų ir parodyti jas kitiems. Šią vasarą ją apėmusį susidomėjimą šilku Vaida drąsiai vadina manija.
– Įkvėpimo bangos užklupta, čiupau teptukus, dažus, molbertą, įsitempiau šilką ir pradėjau tapyti ant 100% natūralaus šilko pluošto. Mintys ir visi išgyvenimai rodė teptukui kelią. Nelaukiau, neturėjau net vizijos apie galutinį rezultatą, tiesiog mėgavausi akimirka. Šilko tapyboje dažų srauto valdyti nevalia, jie liejasi ir teka laisvai, natūralios šilko gijos neatkartojamai sugeria dažus, tad galutinis rezultatas kaskart maloniai pribloškia, – pasakoja jaunoji dizainerė.
Be proto įsimylėjusi šilką
Paprašyta papasakoti apie sako kolekcijas, Vaida sako, kad po aistringų pirmųjų kūrinių šilkas tapo neatsiejama jos kasdienybės dalimi:
– Pamačiusi auksinius rudenio lapus, o dabar net ir pirmąsias sidabrines žiemos snaiges, supratau, jog mano rudens–žiemos šilko aksesuarų kolekcija greit išvys dienos šviesą. Taip ir nutiko. Žiemos kolekcija – šilkinių aksesuarų kolekcija, įkvėpta aplinkui tvyrančių gerų emocijų ir meilės jausmo. Ji sukurta artėjančių švenčių džiaugsmui perteikti, džiugesiui ir gražioms akimirkoms kurti. Kolekciją sudaro šilko šaliai ir įvairių dydžių šilko segės. Šilko aksesuarai puošti įvairiais raštais, kurie, mano nuomone, atspindi žiemos, švenčių keliamas emocijas. Žiemos kolekcija vis pildoma. Prieš šventes gavau daug užsakymų būtent Kalėdų dovanoms. Žmonės šilko aksesuarus dažnai dovanoja artimiesiems. Šiuos užsakymus dariau su didžiuliu džiaugsmu. Smagiausia, kad didžioji dalis užsakovų – vyrai. Tikiuosi, kad moteris, dovanų gavusi šilko aksesuarą, bus laiminga.
Ne kiekvienai moteriai
Kokioms moterims skirti V.Žemaitytės sukurti šalikai, segės? Vaida įsitikinusi, kad pirmiausia jos turėtų išmanyti apie meną – ne kiekvienam žmogui juk patinka kas nors tapyta. Ji sako kurianti tikrai ne kiekvienai, ne paprastai moteriai.
O kiek tokie šalikėliai kainuoja, jei ne paslaptis?
– Jeigu žmogus supranta, už ką moka, kaina jam atrodys normali. Šilkas – audinys ne iš pigiųjų, be to, šalikėliai, segės juk yra rankų darbo, vienetiniai, – sako Vaida.
„Darau, kas patinka“
Paklausta apie ateities planus, V.Žemaitytė sako:
– Vadovaujuosi tokia mintimi: reikia daryti tai, ką mėgsti, ir tada neteks dirbti. Tiesiog darau tai, kas dabar patinka. Gal po metų man patiks siūti. Dabar mane žavi šilkas, bet galbūt po poros metų susižavėsiu kita meno sritimi. Kurti aksesuarus, tapyti paveikslus, kurti interjero detales man malonumas. Vadovaujuosi tokia taisykle: daryk tai, ką mėgsti, ir tau neteks dirbti. Kadangi meno pasaulis teikia man didžiulį džiaugsmą, jo tikrai nepaliksiu.