Peržengus Naujųjų metų slenkstį daugeliui mūsų atrodo: reikia ką nors gyvenime keisti. Tačiau kodėl vis tebestypčiojame vietoje, o viliojanti svajonė taip ir lieka tik svajonė?
Geri ketinimai liks tik ketinimai, jeigu sieksime nerealių dalykų. Tarkime, persikelti gyventi į Australiją. Kuo aukščiau skrajosime, tuo sunkiau bus nusileisti ant žemės, tuo skaudesnis bus nusivylimas. Viena po kitos užgriūvančios nesėkmės apskritai gali sunaikinti bet kokį permainų norą: „Vis tiek nieko neišeis!“
Nusiraminkite ir patikėkite: Naujųjų metų pradžia yra tinkamiausias laikas apmąstyti praeitį ir planuoti ateitį. Kaip išvengti klaidų ir paskirstyti savo laiką, kad netektų nuobodžiauti ir leisti jo vėjais? Akivaizdu viena: reikia išskirti tai, kas svarbiausia, numatyti savo tikslus ir ryžtingai jų siekti. Sukaupta patirtis padės nuspręsti, ko jums norėtųsi pasiekti artimiausią pusmetį ir per šiuos metus.
Tad išsivirkite puodelį kavos, paimkite švarų popieriaus lapą, išjunkite telefoną ir... galbūt 2009-ieji taps kur kas geresni nei praėjusieji!
Savianalizė
Išvardykite svarbiausius savo pasiekimus: gera šeima, žavūs vaikai, po motinystės atostogų pradėjote dirbti. Dabar prisiminkite, ką nuveikėte 2008-aisiais. Tegul tai bus visai nedideli laimėjimai, bet vis dėlto: atsikratėte penkių kilogramų, kuriuos priaugote po gimdymo, susiradote naujų draugų, išmokote pagaminti skanių patiekalų, pradėjote lankyti baseiną.
Dabar apie tai, ko nepavyko padaryti. Išsyk susitarkime, kad neimsite savęs kaltinti dėl klaidų ir nesėkmių. Tobulų žmonių nebūna! Jus turėtų dominti tik tai, ko galima pasimokyti iš negatyvios patirties. Ką dabar darytumėte kitaip, kokiomis praleistomis galimybėmis pasinaudotumėte? Gal nepakankamai dėmesio skiriate saviems interesams arba ignoruojate juos, visą laiką tenkindama kitų troškimus?
Susumavusios tai, kas išsakyta, iškelkite sau kelis tikslus, kurių sieksite 2009-aisiais. Užsirašykite juos. Pavyzdžiui: „Aš privalau išmokti pasakyti „ne“ tiems, kurie mane išnaudoja, atimdami mano laisvalaikį“; „pradėsiu mokytis anglų kalbos“; „susirūpinsiu savo figūra, vaikščiosiu į sporto salę arba pasistengsiu nusipirkti treniruoklį ir muzikos įrašų, kad galėčiau užsiimti aerobika namie“.
Nenusiminkite, jeigu programos punktai skamba labai proziškai. Tebūnie tai programa „minimum“.
Kas trukdo?
Labai svarbu, kad jums netrukdytų nepasitikėjimo savimi „likučiai“, susiformavę dar vaikystėje ir jaunystėje. Pasakykite sau: visa tai jau praeityje. Jeigu buvau tokia, tai nuo šios dienos viskas bus kitaip.
Galbūt jums sunku pasiekti tikslą, nes pernelyg didelę įtaką daro svetima nuomonė? O gal nemokate kovoti dėl savęs? Gal manote, kad visos aplinkybės prieš jus ir nieko jau neįmanoma pakeisti? Bet kuriuo atveju - nesėdėkite sudėjusi rankų!
Prisimenu savo draugę Viktoriją, ji ketino mesti mėgstamą pedagogės darbą, nes nesugebėjo garsiai kalbėti, tad vaikai ją prastai girdėjo ir neklausė. Kažkas jai patarė lankyti specialius balso lavinimo kursus. Ir tai nulėmė tolesnį moters likimą: dabar ir balso „derinti“ nereikia, ir klasėje tyla. Taigi prieš atsisakant savo svajonės, reiktų bent jau pabandyti dėl jos kovoti!
Tiesa, vertėtų atvirai savęs paklausti: ar ne todėl sužlugdau savo planus, kad kartais naudingiau pralaimėti? Gal nesąmoningai leidžiu kitiems spręsti už save, kad pasilikusi šešėlyje be reikalo nesivarginčiau? Jeigu tai suvoksite - pusė sėkmės. Kitas žingsnis - išardyti šį uždarą ratą.
Prioritetai
Analizuodamos įvairias savo gyvenimo sritis (darbo, finansinę, vaikų, santuokos, draugystės, poilsio), nustatykite, ar jus tenkina susiklosčiusi situacija. O gal norite kai ką pakeisti? Išskirkite tas, kurios šiuo metu jums atrodo svarbiausios. Ir sutelkite joms visą savo dėmesį. Kas jums dabar svarbiausia - karjera, šeima, kelionė ar mokslas?
Dabar pabandykite suformuluoti kriterijus, kuriais vadovaujatės gyvenime: šeimos interesai, pasiekimai darbe ar galimybė maloniai praleisti laiką, pasirūpinti sveikata.
Tai išanalizavusios, sudarykite konkrečių, aiškių ir realiai įgyvendinamų tikslų sąrašą. Užuot davusios sau neaiškius pažadus - „šiemet pabandysiu suliesėti“, „šiemet daugiau sportuosiu“ - pasakykite: pasistengsiu „atsikratyti“ pora kilogramų per du mėnesius. Rinkitės pozityvias formuluotes. Dabar iš visų tikslų atrinkite neatidėliotinus. Pagalvokite, kas padarytų jus laimingą ir be ko negalėtumėte artimiausiu metu apsieiti?
Sutelkiantis jėgas grafikas
Atėjo laikas kruopštesniam planui; ką darysite ir ko sieksite konkretų mėnesį ir savaitę. Suskaidžius didelio tikslo siekimą į smulkesnius etapus - bus kur kas lengviau. Pavyzdžiui, norint išmokti vairuoti automobilį, iš pradžių reikia sukaupti pinigų kursams apmokėti. Tad susikurkite konkretų planą.
Reguliariai žiūrėkite į jį. Per savaitę nors keletą minučių skirkite rezultatams įvertinti ir tolesniems žingsneliams numatyti. Nepulkite į paniką, jeigu „iškrisite“ iš grafiko. Būkite pasirengusios lanksčiai žvelgti į prioritetinius tikslus ir keisti juos pagal susiklosčiusią situaciją.
Svarbiausia - nepasiduoti. Pamatysite, koks naudingas dalykas yra ryžtingas tikslo siekimas. Ir kaip jis padeda sukaupti gerąsias jėgas. 2009-ieji jums tikrai atneš sėkmę! Netikite? Bent jau pamėginkite daryti tai, ką pasiūlėme!
Dovilė KLIMAITĖ