REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį, gruodžio 13 d.  Tarptautinio Vilniaus oro uosto lankytojai – išvykstantieji ir parvykstantieji – tapo artėjančios Lietuvos nacionalinio dramos teatro premjeros „Išvarymas“ pagal Mariaus Ivaškevičiaus pjesę, pristatymo dalyviais. Išvykimo salėje susibūrę spektaklio kūrybinės komandos nariai: dramaturgas Marius Ivaškevičius, režisierius Oskaras Koršunovas, spektaklio muzikos kūrėjas Saulius Prūsaitis ir LNDT meno vadovas Audronis Liuga pristatė naująjį spektaklį.

REKLAMA
REKLAMA

„Neatsitiktinai šiandien esame oro uoste – ši vieta tampa prieangiu ir į naujus namus, ir į išvykimo nežinią – aiškindamas premjeros, kuri įvyks gruodžio 22 dieną LNDT didžiojoje salėje, pristatymo vietą kalbėjo LNDT meno vadovas Audronis Liuga. „Šis spektaklis pralaužė tylos, kuri kaustė emigracijos temą, ledus. Atrodo, kad ateinančiais metais ši problema tik gilės, todėl apie ją reikia kalbėti garsiai, drąsiai, aštriai, nevengiant kažkam užminti ant kojos, bet kartu ir jautriai“, – pasakojo A. Liuga.

REKLAMA

Pasak jo, pjesės „Išvarymas“ gimimas yra išskirtinis reiškinys Lietuvos teatro istorijoje, kadangi pjesę beveik dvejus metus kūręs dramaturgas ne vieną mėnesį praleido Londone, kur bendravo su emigrantais ir rinko tikras jų istorijas. „Tiek pjesės kalba, tiek žmonių likimai kai ką šokiruos – bet tai yra tikrovė, tokia, kokia ji yra ten ir čia“, – pabrėžė A. Liuga.

Pasak dramaturgo Mariaus Ivaškevičiaus, gavęs pasiūlymą parašyti pjesę, jis planavo sukurti lengvesnio pobūdžio pjesę ar net komediją, tačiau sutikti žmonės ir jų istorijos visiškai pakeitė jo nuomonę.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar galiu drąsiai teigti visiems gyvenantiems čia, kad mes net neįsivaizduojame, koks gyvenimas vyksta ten“ – pasakojo M. Ivaškevičius. „Kalbėjausi su žmonėmis, kurių likimai buvo iš tiesų tragiški, nors klausant iš šalies atrodė neįtikėtini ar net juokingi. Tuo tarpu vietiniai britai, perskaitę pjesę, atrado visiškai kitą gimtojo Londono veidą, net teko išgirsti, jog pjesė juos paskatino kitomis akimis pažvelgti į atvykėlių iš rytų Europos veidus gatvėse“, – kalbėjo dramaturgas (šių metų liepą M. Ivaškevičius pjesę tobulino rezidentūroje Londono Royal Court teatre).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šis spektaklis kalba apie tai, jog už gąsdinančios emigracijos statistikos slypi labai asmeniški  ir skaudūs žmonių likimai. „Išvarymu“ siekiame garsiai pasakyti, kad mes nesame tie statistiniai trys milijonai“, – kalbėjo „Išvarymo“ režisierius Oskaras Koršunovas. „Dirbdami aktoriai labai daug sugebėjo patys papasakoti šia tema – daugelis jų ilgiau ar trumpiau buvo išvykę, buvo tapę tais „išvariusiais“,  todėl visiems mums tai – aštri situacija, – tikino režisierius, išskirdamas ir kitas spektaklio temas. „Kaip mes bekurtume naują visuomenę, Rytų ir Vakarų skirtumai yra per dideli. Tai ne karas, ne invazija, bet dvi Europos pusės skaudžiai jungiasi žmonių likimais, mėgina sulipti. Čia kyla savęs identifikacijos problema. Kas aš? Lietuvis? Europietis? Anglas? Nepritapėlis?“, – kalbėjo O.Koršunovas.

REKLAMA

Tuo tarpu spektaklio muziką kūręs ir parinkęs muzikantas, grupės “Happyendless" lyderis  Saulius Prūsaitis atskleidė, jog būsima premjera turės tam tikrų miuziklo bruožų. „Tai, kas vyksta pjesėje, man labai artima ir aš tai gerai jaučiu. Pats buvau 3,5 metų emigravęs, žinau, kaip kvepia Viktorijos stiliaus namas, žinau, kaip girgžda laiptai, pažįstu vietinius, bet niekada nemaniau, kad tai reikės vaizduoti garsu", – pasakojo muzikantas. „Esu maloniai nustebintas aktorių muzikalumu – širdis trykšta iš džiaugsmo, kad galime daryti tokius nuostabius dalykus! Iš tiesų, jau dabar spektaklio muzikinė dalis turi nemažai miuzikliškumo, čia daug gyvo dainavimo. Tačiau nesinori visko atskleisti, turite būtinai patys išgirsti“, – neatviravo S. Prūsaitis.

REKLAMA

„Išvarymo“ scenografijos ir vaizdo projekcijų autoriaus Gintaro Makarevičiaus sukurtą spektaklio erdvę režisierius O.Koršunovas pavadino metaforiška skaistykla. „Scenos centru tapo baras, kuris yra tam tikra skaistyklos erdvė. Bare mes esame nei namuose, nei lauke, nei grįžę, nei atėję – esame tik pakeleiviai. Baras yra kelionės vieta, tokią idėją ir įgyvendino G. Makarevičius, sukūręs įspūdingų matmenų metalo konstrukcijų scenovaizdį“, – teigė režisierius.

Spektaklio herojai, įkūnyti 29 aktorių, vilkės kostiumų dailininkės Agnės Jagelavičiūtės parinktais drabužiais, kurių esminis poveikis yra išreikšti socialinius žmonių charakterius.  „Išvažiavę ten,  žmonės tampa socialiai atpažįstami, suskirstomi, matomi. Ten emigrantai susiduria su ta apgaulinga vakarietiška lygybe, o socialiniai kostiumų kodai tampa vienu reikšmingiausių aspektų“, – pabrėžė O. Koršunovas, pridūręs, jog siekiant autentikos, kaip įmanoma daugiau kostiumų stengiamasi ieškoti net ir padėvėtų rūbų parduotuvėse.

Primename, jog O.Koršunovo „Išvarymo“ premjera LNDT vyks jau š.m. gruodžio 22 dieną. Specialus „Išvarymo“ rodymas teatre taip pat numatytas Naujųjų metų vakarą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų