Tarp įvairiausių psichoemocinių būsenų, kurios gali ištikti moterį, melagingas nėštumas išsiskiria savo realizmu, tik laimei yra gana retas susirgimas.
Pseudonėštumas – patologinė psichikos būsena, kai galima pastebėti visus tikro nėštumo simptomus, atsirandančius po nevaisingo lytinio akto. Kaip bebūtų keista, gyvūnai šią būseną jaučia žymiai dažniau, nei kad moterys. Moterims tai gali atsitikti vienąkart per gyvenimą.
Psichologinio nėštumo požymiai
Deja, psichologinio nėštumo simptomus labai sunku atskirti nuo tikrųjų nėštumo požymių:
• toksikozė;
• silpnumas;
• nuotaikų kaita;
• menstruacijų nebuvimas arba jų nereguliarumas;
• padidėjęs pilvas – gimdos padidėjimas arba poodinio audinio sustorėjimas;
• krūtų padidėjimas;
• priešpienio atsiradimas;
• stiprus tam tikrų maisto produktų noras;
• vaisiaus judesių jautimas;
• kartais suminkštėja gimdos kaklelis;
• labai retai jaučiami ir gimdymo sąrėmiai.
Užfiksuoti ir Cezario pjūviai moterims, kurios kreipėsi į ligoninę vėlyvame periode. Deja, po pjūvio paaiškėdavo, kad gimda yra tuščia. Tačiau dažniausiai psichologinis nėštumas trunka ne daugiau nei tris mėnesius.
Apsispręsti, ar moteris yra nėščia, kartais nepadeda ir nėštumo testas – kartais ir jis „padeda meluoti“ moteriai. Tačiau dažniausiai moteris pati nenori tikėti neigiamu testo atsakymu.
Tokiu atveju moteriai reikia ne tik ginekologinės apžiūros, bet ir ultragarso konsultacijos, imunologinės ir biologinės diagnostikos, taip pat pilvo srities rentgeno.
Psichologinio nėštumo priežastys
Aukščiau išvardintų simptomų atsiradimas siejamas su gausia hormonų gamyba. Toks hormonų padidėjimas būdingas esant tikram nėštumui. Tik šiuo atveju veikia ne apvaisinimas, bet stresinė būsena, nerimas, emociniai protrūkiai ir pan.
Būtent psichologiniai faktoriai, t.y. nervinės veiklos sutrikimas, iššaukia endokrinines ginekologines priežastis. Moteris taip stipriai nori pastoti ir tapti motina, kad tai labai paveikia jos psichoemocinę būseną. Tokiu atveju jos įsitikinimą nėštumu mažai kas gali pakeisti. O papildomu stimulu tampa dar ir nėščiosios – draugės, artimos giminaitės – atsiradimas aplinkoje. Endokrininės ir neurovegetacinės būsenos simptomai: stipriai išreikštos neurozės, isterijos, depresinės psichozės.
Kartais psichologinio nėštumo požymiai būna susiję su rimta liga – neoplazija.
Rizikos grupė
Patologinę būseną yra linkusios patirti šios moterų grupės:
• moterys, turėjusios persileidimą arba netekusios jau gimusio vaiko;
• moterys, turinčios jautrią nervinę sistemą ir nestabilią psichiką;
• moterys, kenčiančios nuo nevaisingumo, ypač tos, kurios vis nesėkmingai bando pastoti.
Pseudonėštumo gydymas
Netikro nėštumo simptomai kartais dingsta po apsilankymo pas ginekologą. Jei yra abejotini rezultatai arba atvirkščiai, jei nėra teigiamų nėštumo rezultatų, pacientė siunčiama pas endokrinologą, psichoterapeutą arba psichiatrą: išsiaiškinti dvasinę būklę, priežastis, kas skatina pseudonėštumo būseną. Tokios moterys yra linkusios į depresiją, tad psichoterapija yra būtina.
Vyriškas nėštumo sindromas
Keista, tačiau šiais laikas ir tarp vyrų yra sutinkamas netikras nėštumas. Toks sindromas pasireiškia pas vyrus, kurių moterys šiuo metu laukiasi. Ir jis pasireiškia psichosomatiniais sutrikimais. Vyrai šiais momentais labai išgyvena dėl savo moters padėties, ir ima patys jausti nėštumo simptomus. Rizikos grupėje atsiranda labai jautrūs vyrai, kurie turi ypatingai harmoningus santykius su savo moterimis. Dažniausiai tai vyrai nuo 20 iki 27 metų, besilaukiantys pirmojo mažylio. Iš psichologinės pusės žiūrinti, jie turi infantilumo ir isterijos apraiškų. Kaip taisyklė, tokie vyrai augo šeimose, kuriose vadovaudavo motina. Kartais vyrams sutrinka ir seksualinė funkcija (pavyzdžiui, priešlaikinė ejakuliacija).
Toks sindromas atsiranda, kai moteris laukiasi dvyliktą savaitę, ir gali pasibaigti po gimdymo. Vyriško nėštumo sindromo simptomai: sumažėjęs apetitas, tam tikrų produktų netoleravimas, pykinimas, rytinis silpnumas, pilvo skausmai, virškinimo problemos, miego sutrikimas, nuotaikų kaita, sudirgimas, depresinės nuotaikos.
Šios būsenos priežastys gali būti nerimas dėl savo žmonos ir vaiko, kaltės jausmas, kad viską „iškenčia“ tik moteris, o kartais noras išpirkti savo kaltę prieš motiną.
Labai svarbu žinoti, kad tokiems vyrams geriau nedalyvauti gimdyme. Kitaip palaikymas bus reikalingas pačiam vyrui, o ne gimdyvei.
Motinystės laimė gali būti reali. Jei teisingai jai pasiruošite ne tik fiziškai, bet ir psichoemociškai.