Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro dokumentų tyrimo skyriaus viršininkas Žilvinas Ragauskas pastebi, kad Lietuvoje dažniausiai padirbinėjami yra litai: netikri eurai atkeliauja iš užsienio, nes juos sunkiai suklastoti. Tuo tarpu litams padirbti pakanka vos paprastos biuro kompiuterinės technikos ir šiek tiek žinių.
„Jeigu kalbame apie pačius paprasčiausius padirbinėjimo atvejus, tai yra imamas paprastas kopijavimo aparatas ir jeigu žmogus yra pakankamai išsilavinęs, turi šiek tiek žinių apie kompiuterius, jie pabandys spalvas atitaikyti, susikalibruoti. Jam liks tik dvi problemos: švytėjimas ir vandens ženklai. O kas jie yra? Vandens ženklus galima padaryti paprasto šviečiančio flomasterio pagalba. Profesionalas iškart supras, kaip buvo padaryta, bet turguje ar kioske prekeivius apgauna“, – pasakojo Ž.Ragauskas.
Dalis padirbtų pinigų būna tik paprastos paveiksliukų kopijos, o kituose bandoma imituoti ir specifines pinigų apsaugos priemones: vandens ženklus, siūlelius, ant banknoto besikeičiančias spalvas. Nors pinigų padirbinėjimo problema Lietuvoje nėra masinė, visgi, kartais pareigūnams tenka fiksuoti tokius atvejus. Pavyzdžiui, Kaune buvo likviduota eurus laisvalaikiu spausdinusi legali spaustuvė.
BTV laidoje „Auksarankiai“ taip pat bus tęsiama tema skirta šildymo kainoms Lietuvoje. Gyventojų bandymai atsijungti nuo centrinės šildymo sistemos, šilumininkų spaudimas ir nesibaigiantys teismų maratonai – tokią kainą tenka sumokėti norintiems pakovoti už savo teisybę.
„Auksarankiai“ – šeštadienį 19 val per BTV