Kaip nebijoti ryškių atspalvių, kaip juos derinti ir išnaudoti kuriant jaukią, suasmenintą erdvę – patarimais dalijasi dailininkė, kūrybinių meninės terapijos praktikų vedėja Nomeda Marčėnaitė ir vieno didžiausių Lietuvos dažų gamintojo, bendrovės „Topcolor“ pardavimų vadovas Antanas Žukauskas.
Ryškesnės spalvos interjere: kodėl nereikia jų bijoti?
Neutralaus kolorito interjerai jau ilgą laiką vyrauja daugelio namuose, tačiau vis daugiau kūrėjų ir dizaino mylėtojų kviečia nebijoti spalvų – ypač, kai svarbu išreikšti savo individualumą ir suteikti savo erdvėms gyvybės, rašoma pranešime spaudai.
Kaip pastebi N. Marčėnaitė, drąsios spalvos visų pirma liudija apie drąsią asmenybę, bet drąsi spalva nebūtinai turi būti ryški.
„Esminis skirtumas tarp sodraus ir ryškaus atspalvio: sodri spalva gali būti intensyvi, bet neerzinanti, o ryškios spalvos, pavyzdžiui, dominuojanti oranžinė gyvenamajame kambaryje, ilgainiui gali varginti. Kadangi ryškūs tonai vizualiai labai išsiskiria, jų kiekis turėtų būti apgalvotas ypač atsakingai“, – pataria menininkė.
Lietuvos dažų gamintojo, bendrovės „Topcolor“, pardavimų vadovas A. Žukauskas tikina, kad šių metų spalvų paletę ryškiai formuoja gamtos įkvėpti tonai – nuo šiltų smėlio, terakotos ir molio atspalvių iki švelnių žalių, tokių kaip alyvuogių ar šalavijų.
„Šios spalvos suteikia interjerui ramybės, šilumos ir natūralumo pojūtį, todėl puikiai tinka svetainėms ar miegamiesiems. Grįžta ir saulėta geltona, kuri į erdvę įneša šviesos bei gyvybingumo, o subtilūs mėlyni atspalviai padeda kurti elegantišką ir harmoningą aplinką. Pastebime augantį susidomėjimą ir sodriais bordo bei metaliniais tonais, kurie interjerui suteikia prabangos ir išskirtinumo“, – pasakoja A. Žukauskas.
Kur ir kaip drąsiai naudoti spalvas interjere?
Renkantis spalvas, svarbu atsižvelgti į erdvės paskirtį. Gyvenamosioms patalpoms rekomenduojama rinktis neryškias, tačiau sodrias spalvas. Pavyzdžiui, miegamuosiuose puikiai tinka šalta alyvuogių žalia ar gili pilka – tonai, kurie kuria ramybės jausmą ir harmoningai dera su natūraliais vaizdais už lango.
Erdvėse, skirtose susikaupimui ir darbui, patariama vengti pernelyg „triukšmingų“ – ryškių ar margų sienų, kurios gali blaškyti dėmesį. Tinkamai parinktos ramesnės spalvos padeda lengviau susikaupti ir išlaikyti darbingą atmosferą. Kitaip žvilgsnis nuolat klajos, sunkindamas koncentraciją. Todėl verta iš anksto įvertinti, kokiam tikslui bus naudojama erdvė, ir kaip spalvos gali padėti sukurti norimą nuotaiką.
N. Marčėnaitė pateikia pavyzdį: „Patalpoje, kurioje oro temperatūra siekia 18 laipsnių, šiltų tonų – geltonų, rusvų, oranžinių – sienos sukurs įspūdį, kad yra šilčiau. Tuo tarpu šaltų, melsvų atspalvių sienos gali sudaryti iliuziją, kad patalpoje keliais laipsniais šalčiau. Įsivaizduojate, kokią stiprią įtaką mums daro spalvos?“
Trumpam buvimui skirtose erdvėse, tokiose kaip laiptinės, koridoriai ar vonios kambariai, galima drąsiai eksperimentuoti su ryškesnėmis spalvomis. „Pavyzdžiui, esu raudonai nusidažiusi laiptinę – vietą, kurioje neužsibūni ilgai. Raudona spalva blokuoja kitas spalvas, bet tokiose praeinamose erdvėse ji puikiai tinka“, – dalijasi patirtimi menininkė. Dabar kuriamų savo naujų namų vonios kambariui ji parinko turkio spalvos plyteles ir juodas sienas – drąsų, bet harmoningą derinį, kuris sukuria įspūdingą atmosferą.
„Topcolor“ pardavimų vadovas sako, kad išbandant ryškesnes spalvas, nebūtina iškart perdažyti viso kambario: „Pradėkite nuo vienos sienos ar nedidelės sienos dalies. Tokie akcentai padeda pajausti spalvos poveikį ir suprasti, ar ji tinka jums ir jūsų erdvei“.
Baimė suklysti – didžiausia kliūtis
Renkantis spalvas namams, dažnai susiduriame su giliai įsišaknijusiais stereotipais. N. Marčėnaitė ragina juos mesti į šalį ir kurti erdves, kurios iš tikrųjų atspindi asmeninį skonį ir gyvenimo būdą.
„Tikrai nemėgstu jokių klišių“, – sako menininkė. Ji pabrėžia, kad juoda spalva nebūtinai yra netinkama darbo erdvei, nors dažnai taip teigiama. Ir kitose patalpose, pavyzdžiui, vonios kambaryje su dideliu stoglangiu, kai pakankama natūrali šviesa, juoda gali atrodyti ypač stilingai ir įspūdingai.
Pasak menininkės, žmonės dažniau vengia ryškesnių spalvų ne todėl, kad jų nemėgtų, o dėl baimės suklysti, ir todėl renkasi atsargiai, „saugius“ variantus. „Kaip kai kurie bijo rašyti, manydami, kad nemoka – nors jei kalbėti moka, gali išmokti ir rašyti. Panašiai ir su spalvomis: baimė suklysti dažnai užkerta kelią išdrįsti rinktis“, – teigia N. Marčėnaitė.
Ji sutinka, kad žmonėms gali nuoširdžiai patikti šviesūs atspalviai, bet vis dėlto kviečia išdrįsti pabandyti ir kitokius.
„Drąsios spalvos interjere – tai kvietimas gyventi su daugiau džiaugsmo, kūrybos ir asmeniškumo. Kartais vienas drąsesnis pasirinkimas gali pakeisti visą erdvės jauseną“, – pabrėžia menininkė.
Todėl, anot N. Marčėnaitės, verta prisiminti ir vaikystės džiaugsmus: „Jei paprašytume vaikų nupiešti svajonių namus, ten rastume visas spalvas – raudoną, geltoną, žalią, juodą, baltą. Suaugę dažnai pasiduodame baimei ir renkamės atsargius, pilkus ar neryškius tonus“.
Ji įsitikinusi, kad spalvos padeda susigrąžinti nuslopintas emocijas ir leidžia išreikšti save. „Svarbiausia – nebijoti namus paversti asmenine oaze, kurioje atsispindi mūsų tikrasis pasaulis, – ragina N. Marčėnaitė. – Net nedideli ryškūs akcentai gali suteikti džiaugsmo ir pakeisti nuotaiką ne tik mums patiems, bet ir aplinkiniams. Spalvos – tai ne tik interjero detalės, bet ir drąsos gyventi išraiška.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!