„Kabakėlis 13 kėdžių“ – tai humoristinė laida, kurią 15 metų (nuo 1966 iki 1980 metų) rodė sovietinė televizija. Jau beveik nebeliko laidų, kurios gyvuotų kelerius metus, kurių nuolat lauktų žiūrovai, o iš TV ekrano žvelgiantys aktoriai taptų kone šeimos nariais. Pirmojo Baltijos kanalo eteryje pasirodysiantys „Kabakėlis 13 kėdžių“ buvo būtent toks, žiūrovai su didžiausiu nekantrumu laukė kiekvienos naujos laidos. Laidos veiksmas vyko viename lenkiškame restorane, o žiūrovas turėjo išskirtinę galimybę iš arčiau pamatyti restorano gyvenimą, pasiklausyti, ką tarpusavyje kuždasi darbuotojai, apie ką kalba svečiai.
Idėjos autorius yra aktorius Aleksandras Beliavskis, kuris tuo metu kaip tik filmavosi lenkų daugiaserijiniame filme „Keturi tankistai ir šou“, o humoristinę laidą režisuoti sutiko Gregorijus Zelinskis. Pagrindiniai ir nuolatiniai Kabakėlio svečiai – Satyros Teatro aktoriai. Tuo metu, kai buvo rodoma laida, ponios Monikos skrybėlaitės kėlė didžiausią susidomėjimą, ponios Zosios šukuosenos buvo nuolat aptarinėjamos, o ponios Katarinos sijonai iškart tapdavo madingi. Ponas Direktorius visus linksmindavo, ponas Profesorius žavbėdavo pašnekovus savo inteligencija, o ponas Ziuzia visuomet turėjo paruošęs kokį įdomų anekdotą.
Teigiama, kad laidos idėja gimė tuometinės Sovietų valdžios Centriniame biure. Tai turėjo būti linksma laida su juokeliais „pagal užsakymą“. Tačiau sunkiai sekėsi rasti režisierių ir aktorius. Vienintelis Zielinskis, kuris dirbo režisieriaus padėjėju, perskaitęs scenarijų, pasakė: „Aš apie tai nieko neišmanau, bet padirbėkime“. Idėjai reikėjo įdomaus pavadinimo, pasiūlymai buvo įvairūs. Valdžia reikalavo laidą pavadinti „Gero vakaro“, o žiūrovai siūlė savo versijas: „Restoranėlis“ „Kavinukė“ „Kabakas“. Tik vėliau, aktoriui A. Beliavskiui grįžus iš Lenkijos ir papasakojus apie kabareto stiliaus spektaklius, laidą nutarta pavadinti „Kabakėlis“. Tada kažkas pastebėjo, kad salėje, kur buvo tariamasi, yra 13 kėdžių. Taip atsirado visas laidos pavadinimas „Kabakėlis 13 kėdžių“.
Centrinis biuras, perskaitęs atnaujintą scenarijų, liko nepatenkintas. Iš kur atsirado tie juokeliai, kodėl veiksmas vyksta lenkiškame restoranėlyje? Tuometinė sovietų valdžia tikrai nenorėjo suteikti tos laisvės Sąjungos gyventojams, kuri jau tvyrojo Lenkijoje. Pasirodžius laidai, propagandiniai sovietų laikraščiai rašė, kad laidoje nėra jokio turinio, o „tie lenkiški juokeliai“ tiesiog nuobodūs. Laidos kūrėjai kiekvieną laidą filmavo taip, tarsi ji būtų paskutinė.
Vis dėlto „Kabakėlis 13 kėdžių“ gyvavo 15 metų. Per tą laiką buvo nufilmuota daugiau negu 133 laidos. 1976 metais Lenkijos valdžia įteikė laidos kūrėjams apdovanojimus už indėlį į Lenkijos kultūrą. 1980 metais laida buvo uždaryta už pernelyg aštrią tuometinės Sovietų valdžios kritiką.
„Kabakėlis 13 kėdžių“ – kovo 2d, šeštadienį, per Pirmąjį Baltijos kanalą: 11.20 Premjera. „Kabakėlis 13 kėdžių“. „Legendos atsiradimas“ 12.30 Premjera. „Kabakėlis 13 kėdžių“. „Rašinėlių rinkinys“
Užs. nr. 1083R