Žmogų pažinsi iš laiškų
Jam – 63-eji. Jai – liepos pradžioje bus 40. Pažintis su šia pora įkvepia kiekvieną. Pamatai tiek daug rūpesčio vienas kitu. Tiek daug žmogiškos šilumos ir subtilaus humoro, jog pats užsimanai tokio kasdien visaverčio gyvenimo. Praktiškai iš nieko – tik iš bendravimo su artimu žmogumi.
„Laimingi mes, nepaisant to, kad prieš kokius šešerius metus retas tikėjo, kad ilgai būsim kartu“, – sako Ina Pauliukonienė, Šiaulių dramos teatro aktoriaus Sauliaus Eduardo Pauliukonio žmona.
Šiuos du žmones skiria 23 metai, tačiau juos jungia tikri jausmai, kasdienis dėmesys ir mažytė atžala.
O kaip gi viskas prasidėjo?
„Pajuokaujame, kad jis man geriausias iš mano dviejų, o aš jam – iš jo trijų. Buvo taip. Gerbiamas Pauliukonis paskambino pasiteirauti apie mano brolio jam paliktas vaistažoles. Pažadėjau visą informaciją nusiųsti elektroniniu paštu. Nusiunčiau. Jis kažko paklausė. Taip ir prasidėjo. Laiškų kasdien buvo po keliolika. Smagių, artimų, jaukių, kuriuos norisi skaityti keliskart. Be jokių pašalinių minčių. Kur jau bus pašalinės mintys, kai gerbiamas aktorius su mano tėčiu vienmetis“, – smagiai prisimena artimesnės pažinties pradžią I. Pauliukonienė.
Dabar moteris pataria vienišoms – internetas yra puiki galimybė atsijoti vyrus. Sako, jog iš žmogaus rašto, klaidų, sakinių struktūros bei minčių eigos lengva perprasti jo mąstyseną, apytiksliai nustatyti išprusimo laipsnį, patikrinti humoro jausmą. Paprastai pakanka pirmų penkių sakinių.
Susirašinėjo, susitiko. Paskui pastebėjo, kad leidžia visus vakarus kartu: „Jei iš pradžių springdavome laiškais, tai dabar jau springstame ir pokalbiais. Kai supratome, kad jau žvelgiame vienas į kitą ne kaip į pašnekovą, o kaip į priešingos lyties atstovą – išsigandome. Saulius labiau. Įtariu, bijojo mano tėčio. Jo palaiminimą gavau. Juk ir jo tėvų gimimo datas skyrė 25 metai“, – prisimena I. Pauliukonienė.
Ieškojo žvejo su barzda
Vieno šios poros pokalbiu metu S. Pauliukonis, dar nežinodamas, kad jo mylimoji yra „apsėsta“ minčių materialumo teorijos, paklausė: gal Ina jį susikūrė?
Tada moteriai toptelėjo, kad būtent taip ir yra: „Man galvon tik šast – taip! Juk visos mes svajojam apie savuosius princus. Po to, kai iširo pirmoji šeima, vyresnėlė pareiškė, jog mano būsimas draugas turėtų būti su barzda. Tėtis pareiškė norą, kad žentas būtų žvejys. Man buvo svarbu, kad žmogus būtų meniškos sielos, mokėtų skaniai gaminti valgį. Norėjau, kad su juo būtų gera tylėti ir būtų už mane storesnis. Tada nereikia vaikščioti įtraukus pilvą. Kelis vienišavimo metus niekaip visų savybių į krūvą nesurinkdavau. Kai jis paklausė, ar jį susikūriau, atsakiau klausimu: „O tu žvejys?“. „Taip!“, – išrėkė jis, ir aš – atsipūčiau.“
Dėl pagyvenusio širdies draugo niekas nepriekaištavo. Tik dėdė, tačiau ir šis nurimo, kai pamatė abu kartu. Ina jaučiasi mylima, vertinama, gerbiama, rami ir saugi.
„Bijau tik vieno – netekti savo artimo. Kartais paniškai ir paranojiškai. Vos praeina kelios valandos be jo, mane tarsi visą susuka. Man skauda jo nejausti šalia. Dabar būti kartu per atstumą ir mėgautis tik pokalbiais bei laiškais aš jau nebegalėčiau“, – atvirai sako moteris.
Rūpėjo savi reikalai
„Kas mus suvedė. Man atrodo, kad vis dėlto buvome vieniši. Abu išsiskyrę. Man žiauriai patiko jos mąstymas, humoras“, – sako aktorius ir laimingas vyras S. Pauliukonis.
Jo giminė dėl jaunos žmonos nieko nesakė ir santykių neaptarinėjo. „Mano giminės ir artimi draugai yra gal kiek kitokio auklėjimo ir turi visai kitokį gyvenimo supratimą. Jiems svarbiau yra tai, kad man gerai. Ir po to, kai mes sukūrėme šeimą, jie taip pat nepradėjo su manimi aiškintis situacijos. Kai susipažino su mano žmona, buvo labai patenkinti ir tuo patvirtino, kad aš neapsirikau. O jau mano giminės yra tikrai labai reiklūs“, – rūsčiai užtvirtino S. Pauliukonis.
Paskutinis sakinys buvo naujiena jo žmonai. O gal tiesiog kasdienis flirtas ir sugebėjimas artimui parodyti, kaip jį myli ir koks jis yra svarbus. Moteris mielai bendrauja su savo vyro artimaisiais. Sako, gal net daugiau nei vyras.
S. Pauliukonis niekada nesiskundė nei pirmąja, nei antrąja. Tiesiog taip gyvenimas susiklostė. „Su mano dabartine žmona, matyt, „patenkintos“ ir smegenys, ir siela. Ir širdis, ir kūnas“, – sako aktorius, keliais žodžiais tarsi palaimindamas savo ir žmonos buvimą kartu.
Asmenybės svarbiau negu amžiaus skirtumas
Viktoras Šapurovas, Individualiosios psichologijos (Adlerio) analitikas, seksologas, sako, jog visai nesvarbu, kas poras skiria. Svarbiau, kas jas jungia.
– Kokie pliusai ir minusai, kai moteris arba vyras būna vyresnis už savo partnerį 15 ir daugiau metų?
– Kai vyras už moterį vyresnis penkeriais metais, jie jaučiasi panašiai subrendę, lyg vieno amžiaus. Tai palanku artumui. 10-15 metų vyresnis vyras atlieka tėvo vaidmenį. Gerbiamas žmogus. Jo sveikata saugoma. Toks skirtumas palankus seksualiniam gyvenimui, kol nepakerta sveikata. Vyresnė už vyrą moteris jaunina save, ypatingai kruopščiai save prižiūri. Tai matyt atitinka vyro poreikį turėti šalia „mamą“, o moters – turėti „sūnų“.
– Sakoma, kad poros tarsi susilygina. Jaunesnis labiau subręsta. Vyresnis jaunatviškėja. Ar taip?
– Taip, gyvenant kartu ilgesnį laiką žmonės supanašėja. Tai matoma iš veidų, gestų, kalbos. Tai vyksta nepriklausomai nuo amžiaus skirtumo. Tiesiog žmonės prisitaiko vienas prie kito, perima manieras. Ypač, kai jie jaučiasi artimi ir idealizuoja partnerį.
– Ar yra moksliškai pagrįstas idealus vyro ir moters amžiaus skirtumas ir ribos, kai buvimas kartu nebeįmanomas?
– Devynioliktame amžiuje ištekėti už 20-25 metais vyresnio vyro buvo normalu, bet tada santuokas organizuodavo tėvai. Dabar visuomenėje yra tendencija metų skirtumą vertinti neigiamai. Dešimties metų skirtumas neretai vertinamas kaip per didelis.
Idealaus skirtumo nėra. Visuomet reikia sugebėti kurti ir palaikyti artumą, nesvarbu, kiek skiriasi amžius. Asmenybių ypatumai čia gerokai svarbesni už amžių.
– Ar kūniškas suderinamumas yra būtinas?
– Sena išmintis: meilė susideda iš jausminio, dvasinio ir fizinio artumo. Visos šios dalys vienodai svarbios ir būtinos. Lytinis gyvenimas kuria vaikus iš bendros meilės. Tai teikia malonumą abiem. Tai bendras sutuoktinių džiaugsmo šaltinis ir svarbus šeimos stabilumo garantas.
– Vadinasi, amžiaus skirtumas neturi nieko bendro su vidiniais žmogaus kompleksais?
– Manau, kad didelis amžiaus skirtumas visada tarnauja kompleksams kompensuoti, tačiau nereiškia, kad tai blogai. Koks skirtumas, kodėl, kokiais būdais ir kokiomis priemonėmis žmonės yra laimingi.
– Gal netradicinio amžiaus skirtumo poros ištikimesnės?
– Ištikimybė nežymia dalimi priklauso nuo amžiaus skirtumo. Čia labiau svarbus yra tėvų elgesys, jų ištikimybė. Augdamas vaikas perima tai, ką matė tarp tėvų.
Kitas svarbus veiksnys yra sugebėjimas ieškoti kompromisų. Visiems žmonėms būdingas protarpinis menkavertiškumo jausmas ir pranašumo siekimas. Šeimoje svarbu, kad tas pranašumo siekimas netraumuotų ir vestų į artumo paieškas. Normalu, kad sutuoktiniai būna tai artimesni, tai nutolsta. Svarbu, kad nenutoltų per daug.
– „Alfonsai“ ir „barakudos“ – tokie kaltinimai pasipila žmonėms, kurių partnerių amžiaus labai skiriasi. Kaip tokius tipažus atpažinti?
– Skirtingų žmonių – skirtingi motyvai. Vieniems sutuoktinis sukelia pasididžiavimą. Jo demonstravimas suteikia pranašumą prieš kitus visuomenės atstovus. Manau, laimi tie, kurie jaučiasi laimingi būdami kartu, o ne ieškodami „patvirtinimo“ iš šalies. Tokie žmonės tiesiog dalijasi savo laime. Tada ir didžiavimasis savo gyvenimo draugu, sutuoktinio „iškėlimas į viešumą“ atrodo visai natūralūs, kelia teigiamas emocijas.
Alvydas JANUŠEVIČIUS