• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įdomiausi ir vertingiausi moterų išradimai

Skaidrus šampanas, diskinis pjūklas ir automobilio duslintuvas

Moteris – tai emocijos ir jausmai. Vyras – tai šaltas protas ir logika. Kaip tik šie teiginiai įbruka išvadą, kad moteris tiesiog negali išrasti, sugalvoti ko nors progresyvaus ir naudingo, esą ji gali būti tik tylia stipraus vyro mūza. Ar tikrai taip?

Moteris – tai emocijos ir jausmai. Vyras – tai šaltas protas ir logika. Kaip tik šie teiginiai įbruka išvadą, kad moteris tiesiog negali išrasti, sugalvoti ko nors progresyvaus ir naudingo, esą ji gali būti tik tylia stipraus vyro mūza. Ar tikrai taip?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo seno moteris laikyta namų židinio sergėtoja, todėl mokslas ir kita visuomeninė veikla būdavo vadinama vyriška zona. Tačiau istorijoje buvo ir iškilių moterų, kurios ne tik kariavo, vadovavo, bet ir sukūrė unikalių išradimų, tarp kurių apstu ir „vyriškų“ daiktų – tų, kuriuos daugiausia naudoja būtent stiprioji lytis. Pamėginkime išsklaidyti stereotipus, kad už visuomenės progresą atsakingi tik vyrai – žvilgtelėkime, kokių nepaprastų išradimų yra sukūrusios moterys!

REKLAMA

1. Astroliabija. Tai senovinis prietaisas, skirtas matuoti dangaus kūno aukščiui virš horizonto ir kitiems sferinės astronomijos objektams. Jo atradėja – filosofė, astronomė ir matematikė Hipatija Aleksandrietė, savo idėją pavertusi kūnu 370 metais prieš mūsų erą.

2. Skaidrus šampanas. Nikolė Barbjė Kliko 1808 metais sukūrė remiuažo technologiją. Remiuažas – tai nuosėdų surinkimas butelio kaklelyje. Tam buteliai horizontaliai sudedami ant V formos lentynėlių, kakleliu į priekį. Kiekvieną dieną jie sukinėjami aplink savo ašį, o kakleliai šiek tiek palenkiami žemyn, taip pasiekiamas norimas rezultatas – mielių nuosėdos susirenka butelio kaklelyje.

REKLAMA
REKLAMA

3. Diskinis pjūklas. Tabita Bebit ilgai stebėjo vyrus, pjaustančius lentas: tam jie naudojo pjūklą su dviem rankenom, kurį tai stumdavo pirmyn, tai traukdavo atgal, todėl visada reikėjo dviejų vyrų. Ir nors krūvis pasiskirstydavo abiem vienodai, medis būdavo pjaunamas tik stumiant pjūklą pirmyn, o traukiant atgal pjūvis negilėdavo. T. Bebit pamanė, kad taip tuščiai eikvojama energija, taigi 1810 metais sukūrė diskinio pjūklo prototipą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Periskopas. Šis prietaisas, kurį 1845 metais užpatentavo Saea Meter, leido iš povandeninio laivo patikimai nustatyti atstumą iki stebimo objekto.

5. Mėsos konservai. 1873 metais Vienoje vykusioje pasaulinėje parodoje rusė Nadežda Kožina pademonstravo, kaip galima pasigaminti mėsos konservų. Už tai jai buvo skirtas parodos medalis, o dabar turėtų tarti „ačiū“ ir turistai, ir kariškiai, ir paprasti žmonės, kurie mėgsta šaldytuve turėti mėsos konservų atsargų.

REKLAMA

6. Indaplovė. Kam gi nepasitaikė plaunant indus sukulti keletą lėkščių? Taip nutiko ir Džozefinai Krein. Tiesa, jai nepasisekė sukulti keletą porcelianinių lėkščių iš mėgstamo servizo. Gudri moteris 1886 metais sukūrė pirmą mašiną, automatiškai plaunančią indus. Tačiau tik po 40 metų šis išradimas ėmė populiarėti kaip buitinius darbus lengvinantis prietaisas.

REKLAMA

7. Liemenėlė. Ši moteriško garderobo detalė – užpatentuotas Erminos Kadol išradimas. Liemenėlės gimimo data – 1889 metai. Korsetų dirbtuvėlėje ponia E. Kadol pasiūlė klientėms gaminį „lr Bien-Entre“ (gerovė). Liemenėlės kaušelius prilaikė dvi satino juostelės, o nugaroje jos buvo tvirtinamos prie korseto.

8. Sniego valymo mašina. Švaru turėtų būti netik namuose, bet ir gatvėje, – nusprendė paprasta sekretorė Sintija Vestover, ir surinko šiuolaikinės sniego valymo mašinos prosenelę. Tai nutiko 1892 metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

9. Valytuvai. Pirmuosius automobilio valytuvus 1903 metais sukūrė Merė Anderson. Moteriai pagailo vairuotojo, kuris per pūgą turėjo nuolat stabdyti automobilį, išlipti ir nuvalyti nuo lango sniegą.

10. Kavos filtras. Kavą dievinanti Merlitė Benc sugalvojo, kaip patogiau nukošti kavą gaminant keletą porcijų. Pirmasis kūgio formos kavos filtras pagamintas 1909 metais, iš lapo, kurį Merlitė išplėšė iš mokyklinio sąsiuvinio.

REKLAMA

11. Automobilio duslintuvas. Šį akustinį filtrą 1917-aisiais išrado Elė Doloresa Džons. Nuo tada judrios gatvės gerokai pritilo. Galima tik įsivaizduoti, kokį triukšmą girdėtume šiandien, jei ši moteris taip ir nebūtų įgyvendinusi savo sumanymo!

12. Sauskelnės. Pavargusi mama ir namų šeimininkė Marion Donovanv 1917 metais sėdo prie siuvimo mašinos ir iš dušo užuolaidėlių pasiuvo neperšlampamą pagrindą pirmosioms sauskelnėms. Beje, tuo metu jau buvo išrasti guminiai šliaužtinukai. Sauskelnės šiuo atveju buvo naudingesnis išradimas, mat nedirgino kūdikio odos ir nesukeldavo iššutimo.

REKLAMA

13. Šokoladiniai sausainiai. Sunku patikėti, kad šis skanėstas atsirado tik 1930 metais! Ruošdama paprastus sausainius Ruth Wakefield paeksperimentavo ištirpinusi šokoladą ir įpylusi jo į tešlą. Iškepė pirmieji neįtikėtinai gardūs šokoladiniai sausainiai. Jau visai netrukus šis gudrios šeimininkės sumanymas pritaikytas gaminant masinę produkciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

14. Bevielis ryšys. Hedy Lamarr pasaulyje pirmiausiai išgarsėjo nusifilmavusi filme, kuriame buvo atvirų erotinių scenų, už tai ją pasmerkė ne tik popiežius ir padorioji visuomenės dalis – pats Adolfas Hitleris ją pavadino Trečiojo reicho priešu. Tačiau H. Lamarr domėjosi ne tik vaidyba. 1941 metais ji užpatentavo slapto ryšio priemonę, kuri dinamiškai keisdavo pranešimo dažnį – taip priešams tapo sunkiau perimti perduodamas žinias. Nuo 1962 metų šis prietaisas pradėtas naudoti amerikiečių torpedose, o dabar pritaikytas mobiliajam ir Wi-Fi ryšiui.

REKLAMA

15. Neperšaunamoji liemenė. 1965 metais daktarė Stefani Kvolek išrado kevlarą – sintetinį audinį, kuris buvo penkis kartus stipresnis už plieną. Jos išradimas išgelbėjo tūkstančius policininkų, gaisrininkų, karių: iš kevlaro imta siūti neperšaunamas liemenes.

16. Silikonas. Skulptorė Patricija Billings pasišovė sukurti cemento priedą, kuris apsaugotų meno kūrinius nuo irimo. Po kelerių eksperimentavimo metų, 1970-aisiais, ji pagaliau pasiekė savo tikslą ir išrado elastingą apsauginę apdailą. Netrukus pastebėta, kad ši medžiaga taip pat atspari ugniai. Dabar silikonas plačiai naudojamas ne tik skulptūroms apsaugoti, bet ir pačiose įvairiausiose gyvenimo srityse, nuo medicinos iki kulinarijos.

Parengė Laura Mureikaitė

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų