Prekybos tinklo projektas „Duok ruoniukui penkis“ suteikia galimybę pirkėjams prisidėti prie Lietuvos jūrų muziejaus reabilitacijos centre sveikstančių ruoniukų slaugymo. Pasak „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovės Monikos Anilionės, jau ketverius metus vykstanti iniciatyva leidžia prisidėti prie dar daugiau ruoniukų išgelbėjimo, rašoma pranešime spaudai.




„Kiekvienas „Lidl“ parduotuvėse nupirktas „Duok ruoniukui penkis“ projekto daugkartinis maišelis tampa 0,05 eurų parama Lietuvos jūros gyvūnų reabilitacijos veiklai. Per visą iniciatyvos laikotarpį pirkėjų dėka reabilitacijos centrui buvo perduota daugiau nei 231 tūkst. eurų. Ši parama padėjo atgal į Baltijos jūrą sugrąžinti 82 ruoniukus. Lėšos skiriamos ruoniukų reabilitacijai bei specialiems siųstuvams įsigyti, kurie leidžia stebėti mažylių elgesį jūroje“, – sako M. Anilionė.
Ne tik gydo, bet ir moko maitintis
Šiemet Lietuvos jūrų muziejaus reabilitacijos centre slaugoma 12 ruoniukų, kuriems, tradiciškai, vardus išrinko Lietuvos gyventojai ir konkurso komisija „Lidl Lietuva“ bei Lietuvos jūrų muziejaus inicijuotame konkurse. Šįmet jie – dzūkiški: Šiuškė, Spalgena, Grucė, Pučkelis, Kukucis, Tancius, Laška, Untojus, Dziubas, Pancis, Zbitkas ir Dzyvas.
Pasak A. Grušo, per šį laikotarpį teko susidurti su įvairiais iššūkiais.
„Pirmasis ruoniukas šiemet reabilitacijos centrą pasiekė kovo 22 dieną. Tiek jis, tiek atvykę vėliau ruoniukai buvo išsekę, sukandžioti plėšrūnų, svėrė vos 12-13 kg, viduriavo bei turėjo virusinių ligų simptomų. Reabilitacijos metu mažyliai buvo gydomi antibiotikais ir stiprinami vitaminų komplektais. Pirmosiomis dienomis buvo maitinami per zondą specialia tyrele, į kurios sudėtį įeina įvairūs mikroelementai, žuvų taukai ir nedidelis kiekis žuvies“, – sako Lietuvos jūrų muziejaus jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas.
Jis priduria, kad ruoniukai ruošiami paleidimui į jūrą atsižvelgiant į jų būklę, todėl svarbiausia, kad jie svertų bent 40 kg ir gebėtų savarankiškai maitintis jūroje.
„Nors visi ruoniukai į reabilitacijos centrą atkeliavo panašios būklės ir elgėsi vienodai, su kai kuriais teko padirbėti rimčiau, ypač antrajame etape, kuomet pradėjome ruoniukus maitinti žuvimi. Mažyliai nenoriai valgė šviežią žuvį, todėl jiems buvo sunku priaugti reikiamo svorio. Tokiais atvejais mėgstame sakyti, jog ponams reikia peilio ir šakutės. Nors dabar ruoniukų svoris pakankamas, pora ruoniukų gavę žuvį jos neryja, o pirmiausia patikrina, kokio ji skonio, perplėšia per pusę ir tik tuomet suvalgo“, – pasakoja A. Grušas.
Populiacijai kyla grėsmė
Baltijos pilkieji ruoniai – itin svarbi Baltijos jūros ekosistemos dalis. Medžiodami ir maitindamiesi žuvimi, jie ne tik reguliuoja žuvies populiaciją jūroje, bet ir aprūpina maistinėmis medžiagomis smulkesnius organizmus ar skaidytojus.
Deja, pastaraisiais dešimtmečiais fiksuojamas itin spartus pilkųjų ruonių nykimas. Lietuvos jūrų muziejaus mokslininkų teigimu, Lietuvoje dažniausiai sutinkamų pilkųjų ruonių populiacija 1900 metais siekė apie 100 tūkst., o 1970 metais
buvo sumažėjusi iki kritinės ribos – vos 3 tūkstančių. Šiandien Baltijos jūroje gyvena apie 40 tūkst. pilkųjų ruonių, tačiau dėl besikeičiančios Baltijos jūros ekologinės situacijos jie yra įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą.
„Dėl klimato kaitos jūroje nebesusidaro ledas, todėl ruonės jauniklius veda mažose, žmogaus nepaliestose salelėse. Dėl vietos trūkumo ten kaupiasi daug ruoniukų – kyla konfliktai, plinta ligos, trūksta maisto. Pavasarį motinos palieka jauniklius, o silpnesnius srovės dažnai atneša iki mūsų krantų. Šiemet Lietuvos pajūrio krantuose iš viso buvo rasta 15 sužeistų ruonių jauniklių, deja, dėl sunkių sužalojimų bei ligų trijų išgelbėti nepavyko“, – pasakoja A. Grušas.
Prisidėti prie Baltijos pilkųjų ruonių slaugymo ir įsigyti akcijos „Duok ruoniukui penkis“ maišelius galite įsigyti 81 „Lidl“ parduotuvėje 29 šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje, Vilkaviškyje, Druskininkuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse, Nemenčinėje, Gargžduose, Molėtuose ir Jurbarke.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!