Jau antrą kartą žurnalas „Foreign Policy“ pateikia 65 globalių miestų sąrašą, kurie buvo vertinami atsižvelgiant į miesto įtaką, integraciją su globaliomis rinkomis, kultūrą, pažangumą ir t.t. Studiją parengti padėjo konsultacijų bendrovė „A.T. Kearney" ir Čikagos miesto tarptautinių reikalų tarnyba.
Balsas.lt skaitytojams pateikiame pirmąjį dešimtuką ir paskutinias penkias vietas užėmusių miestų sąrašą.
1. Niujorkas
Pastaraisiais mėnesiais kilo nemenkas sujudimas, kai miesto valdžia pranešė apie planus statyti mečetę šalia Pasaulio prekybos centro griuvėsių. Miesto meras rugpjūčio pradžioje, gindamas šį sprendimą, pasakė aistringą kalbą apie miesto daugiakultūriškumą.
Vieta, kur stovėjo Pasaulio prekybos centras (SCANPIX nuotr.)
2. Londonas
Dar nuo Romos imperijos laikų Londonas buvo komercijos centru. Šiandien mieste įpusėtas kitas didelis statybų projektas – ruošiamasi 2012m. vasaros Olimpinėms žaidynėms, kuriose laukiama maždaug pusės milijono lankytojų.
Aikštė prie Big Ben laikrodžio (SCANPIX. nuotr.)
3. Tokijas
Tokijas – daugiausiai gyventojų turintis miestas, namais jį vadina maždaug 36.7 milijono žmonių. Tačiau šiandien daugiau nei penktadalis jo gyventojų yra vyresni nei 65 metų amžiaus, tai prisideda prie didėjančių problemų sveikatos apsaugos sektoriuje ir kitose susijusiose srityse.
Tokijo viešasis transportas (SCANPIX nuotr.)
4. Paryžius
Paryžius vertinamas dėl menų ir architektūros, tačiau miesto įvaizdžiui ir turizmo pramonei grąsina eismo kamščiai ir užterštumas. Šiuo metu Paryžiuje bandoma įgyvendintą didžiausią elektromobilių nuomos projektą pasaulyje, projektas startuos 2011m. rugsėjį.
Eifelio bokštas (SCANPIX nuotr.)
5. Honkongas
Buvusi britų kolonija (iki 1997m.) išlaiko savo vakarietišką charakterį, nepaisant Kinijos kontrolės, šis susitarimas žinomas „viena šalis – dvi sistemos“ pavadinimu.
Honkongo miesto centras (SCANPIX nuotr.)
6. Čikaga
Čakaga – tai tarptautinis miestas Amerikos viduryje. Daugiau nei trečdalis miesto gyventojų namuose kalba kita nei anglų kalba, viena iš oficialių miesto švenčių yra skirta lenkų generolui.
Čikagos centrinė aikštė (SCANPIX nuotr.)
7. Los Andželas
Miestą garsininantis Holivudas praėjusiais metais skaičiavo beveik 30 milijardų dolerių pelną, tai suma prilygstanti beveik visam Kenijos BVP.
Los Andžele esanti Holivudo filmavimo aikštė (SCANPIX. nuotr.)
8. Singapūras
Penktadalis pasaulio krovinių pereina per Singapūro uostą, kas paverčia miestą strateginiu koridoriumi regione.
Singapūro centras (SCANPIX nuotr.)
9. Sidnėjus
Trečdalį Sidnėjaus gyventojų sudaro emigrantai, po britų didžiausią miesto gyventojų dalį sudaro kinų kilmės atvykėliai, už jų kalbos mokėjimą komplimentų buvo sulaukęs ir buvęs šalies ministras pirmininkas Kevinas Rudas.
Garsieji Sidnėjaus Operos rūmai (SCANPIX nuotr.)
10. Seulas
Pietų Korėja pirmauja pasaulyje pagal plačiajuosčio interneto skverbtį. Šiuo metu planuojama aprūpinti visus gyventojus internetiniu ryšiu, kuris leistų parsisiųsti filmą per 12 sekundžių, o tai 200 kartų greičiau nei vidutinis interneto greitis JAV.
Miesto gyventojai stebi Pasaulio futbolo čempionato rungtynes (SCANPIX nuotr.)
60. Karačis
Į miestą atvykstantys puštunų migrantai, dažnai siejami su Afganistano talibanu, šiame mieste dažnai susiduria su vietos etnine grupe mohadžiriais.
Karačio gyvenvietė (SCANPIX nuotr.)
61. Hošimino miestas
Tarptautniai investuotojai vertina šį miestą: vien per paskutinius septynius mėnesius miesto valdžiai pavyko prisivilioti 1.2 milijardo dolerių užsienio investicijų. Tai 15 procentų daugiau nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Hočimino miesto centras (SCANPIX nuotr.)
62.Šendženas
Tai didelis fabrikų miestas į šiaurę nuo Honkongo. Miestas pagarsėjo, kai šiais metais bent dešimt žmonių mirtinai užsimušė nukritę nuo Taivanio bendrovei „Foxconn“ priklausančio fabriko.
Šventė Šendženo mieste (SCANPIX nuotr.)
63. Kolkata
Kolkata, esanti į vakarus nuo Kalkutos, yra motinos Teresės gimtinė ir britų imperijos laikais buvo jų galios centras šalyje. Dabar tai rytų Indijos komercijos centras.
Ryžių laukuose dirbančios moterys (SCANPIX nuotr.)
64. Daka
Daugiau nei milijonas darbininkų siūna drabužius ir gamina kitus produktus vakariečiams, vykdydami tokių prekybos milžinų kaip „Walmart", „JCPenney“ ar H&M užsakymus. Šią vasarą mieste kilo smarkių protestų banga, kai nepakankamu minimalios algos padidinimu nepatenkinti darbininkai įšėjo į gatves.
Vietos gyventojų susisiekimo priemonė - laiveliai (SCANPIX nuotr.)
65. Čongčingas
Pietvakarių Kinijos kalnuose esantis miestas Antrojo Pasaulinio karo metu buvo nacionalistų sostinė, vėliau miestui sunkiai sekėsi pavyti savo konkurentus. Dabar jis atsigriebia už prarastą laiką – miesto BVP auga beveik dvigubai greičiau nei vidutiniškai Kinijoje.
Automobilių spūstis mieste (SCANPIX nuotr.)