Valandėlę vaikas bus paklusnus, meilus, o kitą jis jau klyks per visą rajoną, kai bandysite pasodinti į vežimėlį. Gali būti sunku tai ištverti, tačiau nesinervinkite – nereikia iš savo mažylio per daug reikalauti. Turi praeiti šiek tiek laiko, kol jis išmoks valdyti savo jausmus.
Šis straipsnis yra paremtas neseniai išleista knyga „Vaikas auga. Mėnuo po mėnesio“, kurią parašė pediatrė Su Laurent kartu su šeimos gydytoju Peter Reader. Ją išleido „Alma Littera“ leidykla.
Emociniai kraštutinumai
Šis raidos etapas (16, 17, 18 mėnesiai) gali būti kupinas nusivylimų ir jūsų vaikui, ir jums. Jis tiksliai žino, ką mėgsta, ko nemėgsta ir ko nori, tačiau nemoka to aiškiai pasakyti, dar dažniau būna, kad siekia to, ko negalima.
Pvz., jis galbūt visą laiką žaistų mašinytėmis, tačiau kad ir kiek spiegtų, vis tiek neleiskite to daryti gatvėje. Tačiau vaikas šito nesupranta, todėl bandys tol, kol suvoks, kad jam niekuomet to nebus leista daryti.
Labai svarbu nustatyti vaikui leistinas ribas, antraip jis jausis nesaugus, jeigu aiškiai jų nežinos. Tačiau retkarčiais būkite lankstesni dėl nereikšmingų dalykų, tarkim, vaikas blogai jaučiasi ar yra pavargęs ir ilgiau negu paprastai nori pažiūrėti televizorių, tad nieko neatsitiks, jeigu tai leisite.
Galbūt močiutė iškepė nuostabų šokoladinį tortą, jo gabaliukas mažyliui nepadarys jokios žalos, nors paprastai jam neduodate tortų ir pyragaičių.
Šio amžiaus vaikas labiau pasitikės savimi, jeigu kai kada galės pats ką nors pasirinkti. Tik pasirinkimas turi būti nesunkus, sakykim, ką valgytų pusryčiams – sumuštinį ar košės, arba kokius marškinėlius norėtų apsivilkti – mėlynus ar raudonus.
Vaikas kaip asmenybė
Šio amžiaus vaikai jau būna tikros asmenybės, todėl ir jūsiškis parodys įvairų savo būdą. Jo nuotaika gali gerokai keistis, tačiau neklijuokite jam tokių etikečių kaip „drovus“, „nenuorama“ ar „užsispyręs“, nes paaugęs gali taip save ir vertinti. Vieną dieną vaikas dažnai būna vienokios nuotaikos, o kitą jau kitokios.
Drovus: daugelis vaikų vis dar labai prisirišę prie jį prižiūrinčio žmogaus, taigi jūsiškis gali ir toliau bijoti nepažįstamųjų. Neverskite jo bendrauti su svetimais žmonėmis parduotuvėse, su nematytais giminaičiais. Pagirkite, kai išmoks jiems pasakyti „labas“.
Mylintis: vaikas tėvus dievina ir gali dažnai juos myluoti. Jeigu to nedaro, nelįskite su apkabinimais ir bučiniais. Tiesiog stebėkite jo nuotaiką ir glėbesčiuokitės tik tada, kai jis pats norės, tuomet jausis mylimas ir saugomas.
Trokštantis dėmesio: vaikas siekia tėvų dėmesio ir nori, kad jie reaguotų teigiamai. Jeigu to dėmesio jam truks, pvz., kai žais, kalbins ar apkabins, tai kaip nors kitaip bandys tėvus patraukti, net jeigu juos ir suerzins.
Žaismingas: vaikas mokosi pažinti pasaulį žaisdamas ir išdykaudamas. Kai bus geresni jo socialiniai įgūdžiai, jam patiks daryti ką nors kvailai, kad jūs juoktumėtės. Pažiūrėkite, kaip žaismingai blyksi mažylio akys, kai daro tai, kas, žino, jums nepatinka.
Priešgyna: visi vaikai kai kada mėgsta pareikšti savo norus, tačiau vieni būna labiau užsispyrę, atkaklesni ir į visus pasiūlymus atsako „ne“, nusivylę spiegia. Tada stenkitės likti ramūs ir kuo nors patraukite mažylio dėmesį. Nesivelkite į ginčus ir patys nespiekite, nerėkite. Galų gale jis tai išaugs.
Užsiėmęs: vaikai iš prigimties yra smalsūs ir nuolat kur nors eis, bandys ką tik įmanoma pačiupti. Gali net pirštuką kyštelėti į karštą vandenį, nes troškimas tyrinėti yra stipresnis už būtinumą elgtis taip, kaip jam sakote, todėl duokite pačiupinėti įvairių daiktų, kad patenkintumėte įgimtą smalsumą.
Triukšmingas: vaikai daug triukšmauja: šaukia, dainuoja, mėto ar daužo daiktus. Kartais galite kartu su saviškiu padainuoti arba padaužyti puodo dangtį. Bet mažyliui kartkartėmis patiks pabūti ir tyliai, ramiai.
Kūdikiškas: vaikutis vis dar yra mažas ir dažnai elgsis tarsi kūdikis, pvz., sirgdamas ar būdamas blogos nuotaikos norės atsigerti iš buteliuko. Tai visiškai normalu, todėl leiskite jam pabūti kūdikiu, kai to nori.
Nenorintis naujovių: dažniausiai vaikai nemėgsta, kai tam tikri dalykai kinta, dėl to jums bus lengviau viską kontroliuoti. Deja, mažylis tris savaites kasdien gali norėti valgyti tik košę ir vilktis vis tuos pačius marškinėlius.
Varginantis: praleidusi kiaurą dieną su vaiku tikriausiai labai lauksite grįžtančio vyro ir jausitės nusipelniusi taurės vyno.
Šis straipsnių ciklas yra paremtas Su Laurent ir Peter Reader knyga „Vaikas auga. Mėnuo po mėnesio“, kurią išleido „Alma Littera“ leidykla.
Akvilina Vaičiūnienė