Įkvėptas tikrais režisieriaus G.Osatinskio išgyvenimais, filmas „Obraza“ nukelia į maždaug 1990-ųjų Sovietų Ukrainą, kur jaunuolis Jaša, slegiamas jį supančios opresijos, atsiduria tarp laisvės troškimo ir šeimos realybės. Augant jo nusivylimui, paauglio impulsyvūs veiksmai jį priveda prie nepataisomos žalos, rašoma pranešime spaudai.
„Apmaudas yra kaip gaidukas, kuris gali sukelti pavojingus veiksmus“, – sako scenaristas ir režisierius G. Osatinski. – „Aš norėjau, kad žiūrovai per mano vaikystės istoriją susitapatintų su mūsų šių dienų pasauliu, jog jie šį filmą pamatytų kaip įspėjamąją pasaką, aktualią kiekvienai kartai.
Galbūt juostoje „Obraza“ veiksmas ir vyksta prieš 30 metų, bet tai lygiai taip pat galėtų būti ir šių dienų istorija.“
Juosta kartu su kitais 8-iais trumpametražiais filmais iš Indijos, Kolumbijos, Ispanijos ir kitų šalių varžosi jaunimui skirtoje konkursinėje programoje „Generation 14plus“. Tarptautinę žiuri šiais metais sudaro režisierius iš Sudano Amjad Abu Alala, aktorė Banafshe Hourmazdi (Iranas/ Vokietija) ir amerikiečių režisierius Ira Sachs.
Pastarojo filmas „Passages“ (2023) buvo atrinktas į Sandanso ir Berlyno kino festivalius. Geriausią filmą konkursinėje programoje taip rinks ir žiuri sudaryta iš penkių jaunuolių.
„Patekti į vieną prestižiškiausių festivalių – milžiniška garbė mūsų kompanijai „Smart Casual“. Filmo „Obraza“, kurio didžioji pagrindinės komandos dalis yra lietuviai, o taip pat ir nemaža dalis aktorių, yra įrodymas kokį potencialą turi ir demonstruoja Lietuvos kinas.
Dar svarbiau, kad toks aktualus šiuo tragišku laikotarpiu filmas, turint omeny karą Ukrainoje, bus rodomas didelei tarptautinei auditorijai. Šiame kontekste nagrinėjama tema įgauna naujų poteksčių“, – sakė viena iš filmo prodiuserių Rūta Petronytė.
Scenaristas ir režisierius G.Osatinski per savo karjerą sukūrė kelis apdovanojimus pelniusius filmus, kurie buvo rodomi tarptautiniuose kino festivaliuose visame pasaulyje. 2020 m. filmo „Obraza“ kūrimui jam buvo suteikta Katherinos Otto-Bernstein stipendija bei „Fiscal“ Gothamo kino instituto parama. 2022 m. režisierius baigė menų studijas Kolumbijos universitete Niujorke.
Juostoje pagrindinius vaidmenis atlieka ukrainiečiai ir baltarusiai aktoriai, tačiau antraplaniuose vaidmenyse taip pat galima išvysti Vaidotą Martinaitį bei Reginą Arbačiauskaitę.
Prie šio filmo gamybos dirbo amerikiečių ir lietuvių kūrėjai: prodiuserinė įmonė „Smart Casual“, gamybos dizaino darbus atliko Greta Vileikytė, už kostiumus buvo atsakinga Fausta Naujalė, juostą filmavo Vytautas Katkus.
Tai vienas retesnių atvejų Lietuvoje, kuomet filmas kuriamas kartu su JAV kino kūrėjais, dėl kurių užsimezgusių ryšių džiaugiasi prodiuseriai.
„Mes ilgai ieškojome kitų kūrėjų, kurie dalintųsi mūsų kūrybine vizija, todėl labai džiaugiamės galėdami dirbti su „Smart Casual“ prodiuserine įmone. Kiekviename žingsnyje jie buvo kūrybingi, palaikantys ir pasišventę išlaikyti filmo autentiškumą“, – sakė filmo prodiuseris J. Dixon Byrne.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!