Vilniečiai mėgina suskaičiuoti, kiek ir kodėl brangsta darželiai

Sostinės savivaldybė paruošė naujametinę dovaną vilniečiams tėvams – nuo kitų metų brangsta darželiai. Taip pat kyla maitinimo ir ugdymo įkainiai. Tad už kiekvieną vaiką reikės mokėti keliolika eurų daugiau. Kol sostinės valdžia teisinasi, kad darželių kainos sostinėje nesikeitė kone dešimtmetį, tėvai niršta, kad apie išaugusius tarifus sužinojo likus kelioms savaitėms iki Naujųjų. 

Vilniaus lopšelio darželio „Lazdynėlis“ auklėtiniai prieš pietus laiką leidžia lauke. Kol vienos vaikų grupelės su auklėtojomis eina pasivaikščioti po darželio apylinkes, kitos leidžia laiką sporto ar žaidimų aikštelėje.

Sostinės darželius valdanti Vilniaus miesto savivaldybė tėveliams paruošė šventinę staigmeną. Nuo sausio darželiai brangs – kils ir vaiko maitinimo, ir ugdymo paslaugų įkainiai.

„Nuo sausio pirmos dienos kinta mokestis ikimokyklinėse įstaigose už vaikų maitinimą, taryba šiek tiek padidino tą mokestį iki 20 procentų“, – sako Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Kiek konkrečiai pabrangs viena maitinimo diena, priklausys nuo ugdymo grupės darbo trukmės ir paties vaiko amžiaus. Kaina gali šoktelti ir 34, ir 48 centais per dieną. Grupėse, kuriose vaikas ugdomas ne ilgiau kaip 4 valandas, vienos dienos maitinimas kainuos beveik 2 eurus. Maitinimas grupėse, kurios dirba nuo 10 iki 12 valandų, gali pabrangti ir iki 2,5 euro už dieną. O vaikų, kurie lanko pusę paros ar visą parą dirbančias grupes, maitinimas gali tapti brangesniu beveik 3 eurais dienai.

Na, o ugdymas brangs 20-30 centų. Dėl to diena darželio vaikui kainuos arba 1 eurą, arba 50 centų, jei vaikas bus iš socialiai remtinos šeimos.

Tad iš viso už 20 dienų darželyje nuo sausio papildomai reikės primokėti nuo 11-os iki 15-os eurų. Anot savivaldybės, tarifai keliami, nes reikia pagerinti paslaugų kokybę ir suapvalinti dar nuo euro įvedimo nekeltas kainas.

„Sąmoningumo ribose pakėlėme tą mokestį, kuris buvo nustatytas 2010 ir 2014 metais iš lito buvo tik konvertuojama į eurą. Todėl žinome, kad maisto produktai brangsta, mes perkame darželiams ekologiškus produktus, įdiegėme sveikuolišką maitinimą, meniu. Dėl to turėjome padidinti kainą“, – pasakoja E. Tamošiūnaitė.

REKLAMA

„Už kokybę reikia mokėti. Tas pokytis mums atneš geresnę ugdymo sėkmę, mes jo laukėme labai seniai, pokyčiai vyksta kitur, kainos kyla. Labai norime, kad ir žaidimo aikštelės, ir priemonės, ir žaislai, ir maisto produktai būtų geros kokybės. Ypatingai maisto produktai ekologiški“, – teigia Lopšelio-darželio „Lazdynėlis“ direktorė Elena Markevičienė.

Toks savivaldybės sprendimas gerokai supykdė tėvus vienijančias organizacijas. Lietuvos tėvų forumo tarybos narys Kęstutis Mikolajūnas aiškina, kad sostinės savivaldybė prieš priimdama šį sprendimą su tėvais nesitarė.

„Viskas, kas susiję su vaikais, yra labai jautru. Ir ypač toms šeimoms, kurios turi ne vieną vaiką, nes apskritai mieste gyventi yra brangiau, pajaus šeimos, norėtųsi, kad apie tuos sprendimus, jeigu jie yra būtini, kad sužinotume iš anksto, o ne prieš dvi ar tris savaites iki tol, kol atsiras nauji mokesčiai“, – kalbėjo Tėvų forumo atstovas Kęstutis Mikolajūnas.

Tėvų forumas nori aiškiai išgirsti, kas bus perkama už papildomus pinigus, o ne tik dangstytis kylančiomis kainomis:

„Maistas lygtais sveikesnis, bet vis konkursus laimi tie patys tiekėjai, kurie skersai žiūri į tiekiamų produktų kokybę ir dar turime su tuo bėdų. Kitas dalykas, už dvi dienas, jeigu vaikas susirgo, vis tiek tėvai mokės už maistą, ko iki šiol nebuvo, dar dėl to pabrangs, o maži vaikai vis tiek serga.“

Keisčiausia tai, kad dalis Vilniaus miesto tarybos narių, kurie kuruoja švietimo klausimus, aiškina nė nežinoję apie didinamas darželių kainas: manė, kad darželių tarifai tiesiog apvalinami, ir net neskaičiavo, kiek tokie sprendimai ištuštins tėvų kišenes.

„Lygtais mes lyginam tokius smulkius dalykus, o kad tai smogia per visus, staiga tiek kaina pakyla. Nėra nei vieno dokumento, nei vieno svarstymo, kur rodo, kiek pakils ar kiek pabrangs. Man tai toks pat siurprizas ir aš esu nusivylęs“, – sako tarybos narys Darius Radkevičius.

Vilniuje yra 137 darželiai, kuriuos lanko apie 28 tūkstančiai darželinukų.

 


Rašyti komentarą...
N
Nu
2019-12-23 12:00:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pas mus fiksuotas ugdymo mokestis už mėn 10€ ( buvo 0.75€ už lankytą dieną). Nesvarbu - lanko ar nelanko, reikia mokėti. Pvz. mėnesį serga/ sanatorija ar pan. paslaugos negauni, bet mokestį moki. O maitinimas seniai kainuoja 2,5€. Ir niekas neverkia
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų