REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdantieji užsimojo pakeisti prieš ketverius metus valstiečių įvestus alkoholio ribojimus. Vienas jų – amžiaus jauninimas, tačiau buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad taip tik pripratinsime jaunus asmenis prie alkoholio. 

Valdantieji užsimojo pakeisti prieš ketverius metus valstiečių įvestus alkoholio ribojimus. Vienas jų – amžiaus jauninimas, tačiau buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad taip tik pripratinsime jaunus asmenis prie alkoholio. 

REKLAMA

Tokią mintį jis išsakė tv3.lt naujienų portalo laidoje „Dienos pjūvis“, kur su juo diskutavo ir Seimo narys Eugenijus Gentvilas.

Pone Gentvilai, ar nėra taip, kad įvedę tokį draudimą sekmadienį prekiauti tik pusę dienos, skatiname šešėlinę prekybą?

E. Gentvilas: Visiškai sutinku, mes matėme ir kažkokius paštomatus, kurie pripažinti teisėtais, ir turbūt pavėžėjai ir, kaip sakoma, babulkos užsidirba papildomai. Bet čia sakyčiau yra policijos reikalas žiūrėti tuos dalykus, nes bet kuriuo atveju naktį ar paryčiais ir ankščiau, ir dabar kas nors pas pavėžėjus nusipirkdavo.

Bet aš siūlau neskirti daug dėmesio sekmadienio pavakario prekybos diskusijai, <...> o dėl nelegalios prekybos – politikai turi visada suprasti, kad kažkoks apribojimas norinčius vartoti, nesvarbu, apie ką kalbėtume, veda prie nusižengimų, kuriais turi užsiimti teisėsauga. 

REKLAMA
REKLAMA

Bet aštuoniolikmečiams kol kas neleidžiama įsigyti. Planų yra, kad vis dėlto būtų vėl grąžinta senoji tvarka, kad alkoholį būtų galima įsigyti nuo 18 metų. Pone Gentvilai, jūs palaikysite šitą siūlymą?

REKLAMA

E. Gentvilas: Neturėkime iliuzijų, kad jie neįsigyja. Suprantu, kad tai yra įstatymo pažeidimas, kuris vienais ar kitais būdais apeinamas. Visi tie būdai yra nelegalūs. Tai kodėl mes turime didinti galimai nusikalstančių asmenų skaičių tarp 18 ir 20 metų? Mes dalį jų paverčiame nusižengėliais. 

Gal jų niekas niekada ir nepagavo, bet kai žmogus priverstas apeidinėti įstatymą ar legalius nurodymus, jis, tikiuosi, nelabai gerai jaučiasi. Kodėl mes turime tą diskomfortą žmonėms užkrauti, jei žmogus turi visas atsakomybes, visas prievoles ir visas teises turėdamas 18 metų. Pabrėžiu, visas teise išskyrus dvi – kandidatuoti į Seimą ir nusipirkti alaus skardinę.

REKLAMA
REKLAMA

Ponas Veryga, gal iš tikrųjų reikėtų peržiūrėti šį draudimą, nes kaip pirko tie 15–mečiai alų ar kitokius alkoholinius gėrimus, taip ir tebeperka, ir randa būtų įsigyti, o mes dar labiau pakeliame kartelę. Gal ji iš tikrųjų per aukšta?

A. Veryga: Ne, nesutikčiau ir nesakyčiau, kad kaip pirko, taip ir perka, nes tyrimai rodo, kad po truputį vaikų alkoholinių gėrimų vartojimas mažėja. Tą rodo abu Lietuvoje daromi didieji tyrimai, kurie yra atliekami reguliariai kas kelis metus. Tai reiškia, kad turime teigiamą dinamiką ir tos priemonės po truputį duoda savo efektą.

O dėl pažeidinėjimo, tai parodykite man teisės normą, kuri absoliučiai, 100 proc. veikia. Yra vaikų, kurie pradinėse klasėse parūkyti pabando, ar tai reiškia, kad tabako gaminius reikėtų pardavinėti vaikams nuo kokių 10 metų? Tai turbūt ne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čia mes kalbame ne apie kažkokias pilietines teises, kalbame apie amžių. Mes naudojame absoliučiai skirtingą argumentaciją, kuri tarpusavyje neturėtų konfliktuoti. Mano pagrindinis argumentas – dėl priklausomybės atsiradimo rizikos. 

Tikslas nėra absoliučiai atimti alkoholį, nes tai yra žmogaus apsisprendimas, bet pavėlinti vartojimo pradžios amžių. Jei vartojimo pradžios amžius yra 18 metų, tai pradedama vartoti, pažeidinėti nuo, sakykime, 16 metų.

Galima pasižiūrėti duomenis, kada Lietuvoje pradedama vartoti, kada yra tas pagrindinis, startinis amžius. Kai amžiaus kartelė kyla, pažeidinėjančių be abejo būna, bet pati socialinė norma keičiasi ir amžius po truputį vėlėja, atsideda.

REKLAMA

Tai reiškia, kad mes tiesiog mažiau žmonių padarome priklausomais. Tai yra biologija, tai nesusiję nei su dalyvavimu rinkimuose, nei su vedybomis, nei su ėjimu į kariuomenę, nei su kažkokiais kitais dalykais.

Bet pone Veryga, ar nereikia tada 18–mečių pripažinti nepilnamečiais? Jei biologija tokia, tai gal pilnamečiais tada reikia laikyti 20–mečius ir bus aiškiau. 

A. Veryga: Tikrai nereikia. Aš manau, kad kai kuriuose dalykuose net ir ankščiau žmonėms galėtume leisti, jei kalbame apie kandidatavimus ar balsavimus. Gal žmonės netgi labiau galėtų įsitraukti į tam tikrus procesus, kurie tiesiog yra susiję su pilietiškumu ir pilietine atsakomybe, bet yra nesusiję su biologija.

Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų