Pilni žmonių Lietuvos pajūrio paplūdimiai net ir lapkritį priverčia prisiminti vasarą ir mažumėlę apie ją pasvajoti. Vieno klaipėdiečio skundas privertė vasarą prisiminti ir Lygių galimybių kontrolierius. Uostamiesčio gyventojas pasipiktino, kad į vienintelį vyrų paplūdimį, kur šie gali degintis nuogi, priverstas vykti keltu per Kuršių marias. Už jį pėstysis ar dviratininkas turi sumokėti kone pusantro euro, o keliantis su automobiliu – beveik 20 eurų. Alternatyvos nėra, mat toks paplūdimys tik Smiltynėje. Kai moterų pliažai įsikūrę ir ten, ir žemyninėje dalyje.
„Pareiškėjas teigia, kad atsižvelgiant į tai, vyrai, norintys pasinaudoti vyru paplūdimiu, turi keltis į Smiltynę ir tai papildomai kainuoja. O moterys gali nuvykti į Melnragės, Girulių paplūdimius nepatirdamos papildomų išlaidų“, – aiškina Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.
O tai esą tikrus vyrus diskriminuoja. Tad Lygių galimybių kontrolieriai pradėjo tyrimą ir nustatė, kad Klaipėdos savivaldybės valdininkai taip išdėliodami paplūdimius neužtikrino vyrams ir moterims lygių galimybių naudotis tokiomis pat paslaugomis panašiomis sąlygomis.
„Yra moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo pažeidimų, tiesiog rekomenduota savivaldybei kitais metais dėliojant paplūdimius įvertinti poreikį ir sudaryti lygias galimybes asmenims“, – teigia B. Sabatauskaitė.
Jei valdininkai ateinančią vasarą neįkurs vyrų paplūdimio žemyninėje dalyje, skundo autorius gali vėl kreiptis į Lygių galimybių kontrolierius ar net į teismą. Savivaldybės atstovai žada, kad to neprireiks. Jie svarstys, kur galima įkurti vyrų pliažą. Tiesa, dėl to nukentės visi kiti poilsiautojai.
„Kadangi pliažas pas mus turi ribas – keturi kilometrai, 420 metrų, tai faktas, kad kažkieno sąskaita turėtų mažėti, o kažkur atsirasti vyrų pliažas. Gal yra ir poreikis keisti tas paplūdimių ribas“, – sako Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Inga Kubilienė.
O visus nuogalius ir apsirengėlius akylai vasaromis stebintys gelbėtojai sako, kad vyrų paplūdimys kasmet sulaukia vis mažiau lankytojų. Tiesa, ar dėl diskriminacijos, ar dėl augančių bilietų už keltus kainų, pasakyti negali.
„Vyrų paplūdimys mažiausiai lankomas, nors ten ateina vyrų, jų nedaug. O pats populiariausias tai moterų paplūdimys“, – kalba Klaipėdos gelbėtojų vadovas Aleksandras Siakki.
Beje, gelbėtojai išduoda, kad vyrų pliažo lankytojai įnirtingai gina savo teritoriją. Neduok Dieve, juo praeina ar netyčia atklysta kokia moteris – sako, tuomet iš vyrų ir keiksmų būna, ir skundų gelbėtojams. Tuo tarpu dabar prie jūros sutikti žmonės svarsto, ar apskritai reikalingi vyrų, moterų ir nudistų paplūdimiai:
„Man atrodo, kad galbūt reikia. Kadangi žmonių požiūriai yra skirtingi. Aš esu už kiekvieno laisvą pasirinkimą. Tai, manau, turi būti ir tokie pliažai, labiau savyje užsispaudusiems žmonėms.“
„Moterų reikia, bet nudistų tikrai nepasakyčiau. – Kodėl? – Man atrodo, čia kultūra vis tiek žmogaus yra nenormali. Kaip daug dabar pas mus va yra. Ir Seime net partija yra tokia.“
„Esu buvus netyčia papuolus. – Moterų ar vyrų? – Ten kažkoks bendras lyg tai Nidoj. – Nudistų gal? – Nudistų. Jo. Jo, jo. Kad ten ir tų, ir tų buvo. Nuogalių. – Kaip sureagavot? – Kai buvom su grupe, man vienai nebuvo kur eiti. Su buvusiu darbo kolektyvų važiavom, tai nebuvo kur dėtis. Tai žiūrėjau, kas atgal eis ir aš eisiu, bet, kad nėjo. Ne visi ėjo. Tai ir aš ėjau. Bet man nebuvo gerai.“
„Nudistams reikia savo poreikius patenkinti, moterys irgi mėgstą tą tokį privatumą savotišką, tai joms irgi reiktų. O vyrams atskirai nežinau. Gal vyram nereikėtų to tokio atskiro, nes vyram nėra labai svarbu, kad jiem čia reikia kažko tokio atokesnio.“
O štai Lygių galimybių kontrolieriai pasakoja, kad tokio skundo, jog dėl paplūdimio vietos pažeidžiamos vyrų teisės, sulaukė pirmą kartą. Dažniausiai dėl pliažų skundžiasi neįgalieji, kad šiems nesudaryta galimybė patogiai pasiekti vandens telkinius.