REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ką gi žinome apie kefyrą ir rūgpienį – ar šie rauginti gėrimai naudingi sveikatai? Dažnai kefyro žmonės griebiasi laikydamiesi dietų, pasak medikų, rūgtelėję produktai išties gali būti puiki žarnyno šluota, tačiau net ir kefyru piktnaudžiauti nereikėtų.

Ką gi žinome apie kefyrą ir rūgpienį – ar šie rauginti gėrimai naudingi sveikatai? Dažnai kefyro žmonės griebiasi laikydamiesi dietų, pasak medikų, rūgtelėję produktai išties gali būti puiki žarnyno šluota, tačiau net ir kefyru piktnaudžiauti nereikėtų.

REKLAMA

Kefyras – raugintas pieno gėrimas, kurį žmonės vartoja jau tūkstančius metų. Lietuviai ne išimtis. Ir jei negeriate kefyro, pasirodo, visai be reikalo. Šis rūgtelėjęs gėrimas, pasak natūralios žemdirbystės ir gyvulininkystės ūkio atstovų iš Rokiškio krašto, gali puikiai malšinti troškulį ir būti natūrali žarnyno šluota.

„Gaminame raugintus produktus sumažėja laktozės kiekis ir yra pastebėta, kad mūsų produktai tinka vaikams. Alergiškiems“, – sako Ilzenbergo dvaro vadovė Diana Jokimčienė.

REKLAMA
REKLAMA

Dvaro ūkyje kefyras tradiciškai gaminamas iš karvių pieno. Kad melžiama žaliava būtų kokybiška, ūkio karvės ganosi laisvai, laikantis visiškai natūralios šėrimo politikos.

REKLAMA

„Pas mus nėra visiškai chemijos pievos yra daugely metų netreštos jokiais chemikalais visiškai nepurškiami laukai pasėliai nenaudojamas joks beicas gyvulių gydymui ir priežiūrai nenaudojama jokia chemija“, – pasakoja dvaro ūkio direktorius Vladas Rancas.

Karvės čia net ir atvėsus orams laisvai ganosi gamtoje ir netgi turi galimybę klausytis dvariškos muzikos.

„Daug kas galvoja, kad muzika melžėjui reikalinga, o ne karvėm. Bet mes įrengėm šitą dėl karvių“, – teigia jis. 

Nežinia, kiek karvėm ar jų pieną rauginančioms bakterijoms, patinka Vivaldžio muzika, tačiau dvaras raugina trijų rūšių gėrimą – tai kefyras, tirštesnis ir riebesnis rūgpienis bei lengvesnės tekstūros gėrimas airanas.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų kefyras yra ne homogenizuotas ir unikalios struktūros. Ką tai reiškia? Jeigu jūs prasidarę butelį pilsitės į stiklinę, jis tąsios struktūros kartais net ir pirkėjas: klausia kodėl jis toks? Jis tuo ir išskirtinis“, – atskleidžia D. Jokimčienė. 

Išties rūgpienis ir kefyras – tai du skirtingi to paties fermentuoto pieno produktai, sako dvaro šeimininkai. Rūgštesnis intensyvaus skonio būna rūgpienis, o kefyro šaukštu taip nepakabinsi. Ir nors vieni kefyrą mėgsta, kiti jo vengia, dėl skonio nesiginčijama. Vis dėlto dietologai kefyrą dažnai siūlo įtraukti į racioną. Rauginti produktai mažai kaloringi, turi B grupės vitaminų, puikūs baltymų ir angliavandenių šaltiniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žarnyne pas mus gyvena labai daug skirtingų bakterijų, kurios reguliuoja ir vietinį imunitetą žmogaus. Ir dalyvauja mūsų maisto medžiagų virškinime“, – sako gastroenterologijos sk. vedėjas Darius Kriukas.

Įdomu tai, kad kefyre nėra sveikam organizmui žalingų medžiagų. Vis dėlto jo reikėtų vengti karvių pieno baltymams alergiškiems žmonėms. Daug kefyro gerti nerekomenduojama ir tiems, kas netoleruoja laktozės.

„Pilvo pūtimas, gurguliavimas gali būti, maudimas žmogus jaučia kaip ir nevirškinamo pojūtį sunkesniais atvejais, jeigu mes panaudosim virš savo galimybių kefyro žmogus tiesiog eina viduriuoti. Organizmas ginasi tokiu būdu jei nėra pakankamo fermentų kiekio organizme“, – teigia specialistas. 

Tačiau nedidelis kefyro kiekis padeda atkurti gerąsias žarnyno bakterijas. Per dieną sveikam žmogui rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip 3–4 kefyro stiklines.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų