Vien smėlio dėžėje esantis smėlis įkainotas beveik trimis šimtais eurų, o pati dėžė įrengta už beveik septynis šimtus. Už širdies griebiasi jau ne tik jauni tėvai, bet ir aikštelę kiek atokiau nuo namų perkelti valdininkų paprašiusios senjorės: „Dabar yra, bet ne toks, penkiasdešimčia procentų mažesnis garsas yra.“
Sako trakietė senjorė inicijavusi, kad šalia namų esanti vaikų žaidimų aikštelė būtų perkelta keliasdešimt metrų toliau.
„Jūs įsivaizduojat, ryte nuo pusės aštuonių iki vakare vienuoliktos pusės dvylikos triukšmas – vieni ateina, kiti išeina. Aš esu antros grupės invalidė ir senjorė, ir mano sveikatai tai turi įtakos“, – teigia daugiabučio gyventoja Anelė Bikauskienė.
Kai kuriuos gyventojus tokie senjorės skundai stebina.
„Čia vaikai, čia mūsų ateitis, ir jeigu jie kažkiek šypsosi ir garsiau pašūkauja, tai normalu. Aš nematau tame jokios problemos. Tai daugiabutis kiemas mūsų visų“, – kalba trakiškis Andrius.
Visgi kompromisas pasiektas, ir Trakų valdžia beveik trisdešimt metų čia buvusią žaidimų aikštelę perkėlė dešimčia metrų toliau.
„Čia kompromisinis variantas buvo, net iš trijų pusių, ir iš to namo, ir iš to, ir iš šito“, – teigia Trakų seniūnės pavaduotojas Valentinas Ūsas.
Tik štai pasirašydami kompromisinę sutartį – žmonės sako net minčių neturėję, kad vos daugiau nei dešimčia metrų atokiau nuo daugiabučio perkeltos sūpynės, smėlio dėžė, ir kiti įrenginiai, gali kainuoti tūkstančius. Dėl to per daug galvos nesuko ir Trakų seniūnės pavaduotojas.
„Su sąmata, žinokit, neturėjau nieko bendro, aš tik galiu pasakyti… – Apie pačius darbus? – Taip“, – sako V. Ūsas.
O dabar trakiškiai kone už širdies griebiasi. Ir susitikę su savivaldybės atstove pirštu beda į dokumentą, kuriame nurodyta kiek kainavo smėliadėžės ir smėlis jose:
„Kubo kaina yra 285 eurai, kodėl bendroje sumoje gaunasi beveik tūkstantis eurų vien už paprastą smėlį, kurio tona turbūt kainuoja 4 eurus…. Logiška, atvežimas? Tas užkliuvo. – Tai iš tikrųjų dėl smėlio… Jūs mane filmuojat? Tai reikėtų kalbėti su specialistais, kurie tą daro.“
„Kodėl mes leidžiame tokius pinigus už tokius dalykus, tai žinokit, man tai yra graudu“, – sako daugiabučio gyventojas Andrej Panasiuk.
Smėliadėžės kaina, kaip skaičiuoja trakiškiai, viršyta trigubai nei rinkos kaina.
„O smėlis tai išvis turbūt itališkas, ar iš kokių paplūdimių, bet tikrai ne už tris šimtus eurų tona“, – piktinasi Andrej.
„Atnešė du maišus. Pastatė. Tada po dviejų po trijų dienų atnešė dar du maišus. Tai keturi maišai… Aukso? Auksinį atnešė“, – kalba daugiabučio gyventoja Janina Kasperavičienė.
Smėlis užkliuvo ir dabartiniam Seimo nariui, buvusiam trakų tarybos nariui, ir seniūnui Kęstučiui Vilkauskui.
„Skamba brangokai, bet, matyt, kai darė specifikaciją, tai reikėjo aiškiau surašyti tuos darbus, kuriuos jie atliko. Bus pamoka, kad vykdant viešuosius pirkimus ką už tuos pinigus atlieka“, – sako K. VIlkauskas.
O gyventojai atliktų darbų sąrašą narplioja toliau. Ir štai – suoliuko perkėlimas mechaniniu būdu, tai reiškia, kad ne technika, o darbininkai kėlė rankomis miestui atsėjo apie keturis šimtus eurų. Darbus rangovas turėjo baigti sutvarkydamas aplinką, bet to nepadarė.
Valdininkai remiami prie sienos teisinasi, esą gyventojai ne taip suprato – tokia suma susidarė perkėlus dvi aikšteles, ir dar septynias paremontavus. O esą viešieji pirkimai vykdyti pagal taisykles.
„Pirkimai yra vykdomi pagal „Sistelos“ pirkimų sistemą, ji ir nustato kainas statybų darbų, tai nėra kainos, jeigu taip buitiškai sakant, sugalvotos“, – tikina Trakų savivaldybės atstovė Agata Beliak.
Gyventojai aiškina, esą net nebūtų sutikę kelt aikštelę, jeigu būtų žinoję, kad darbai tiek kainuos. Savivaldybė atkerta, esą trakiškiai buvo įspėti, kad tai kainuos nemažus pinigus.
„Realios kainos turbūt pasimato vykdant pirkimus. Nes gaunami pasiūlymai rangovų tada matomos kainos, bet kiek mane informavo atsakingi specialistai, dalyvavo susitikime su gyventojais, įspėjo, kad bus brangu, ir buvo siūlymas galimai jos neperkelti“, – sako A. Beliak.
Tačiau žmonės esą į tai nereagavo. O kiek už darbus siūlė kiti rangovai, valdininkė atsakyti negali. Tiesa, lyg tyčia viešųjų pirkimų konkursą atlikti šiuos darbus laimėjo savivaldybės valdoma bendrovė „Trakų šilumos tinklai“. Žmonės neslepia, esą ši įmonė konkursus laimi nuolat.