Šokoladu išteptą veidą į vėliavą nusivalęs menininkas eis į policiją: protestuotojai ruošia dar vieną skundą

Teisėsauga ėmėsi tirti prieš 21 metus Dainiaus Liškevičiaus sukurtą videoperformansą, kuriame menininkas nusišluosto šokoladu išteptą veidą į Lietuvos vėliavą. Šeimos gynimo maršo organizatoriai dėl šio meno kūrinio ruošia prokuratūrai ir dar vieną – grupinį skundą.

Menininkas piktinasi, kad jo darbą protestų organizatoriai išnaudoja savo tikslais, nepasakoja jo konteksto ir taip kiršina visuomenę. Policija svarsto kviestis meno ekspertus, kad šie padėtų suprasti, ar nufilmuotas vėliavos ištepliojimas šokoladu yra menas, ar vėliavos išniekinimas.

Šeimos gynimo maršo organizatoriai Vingio parke prieš mėnesį demonstravo šį prieš 21 metus menininko D. Liškevičiaus videoperformansą. Dešimties minučių filmuke menininkas šokoladu išsitepa veidą ir nusivalo su trispalve. Protestuotojai šį meno kūrinį vadina vėliavos išniekinimu.

Už valstybės vėliavos išniekinimą gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 2 metų. Policija dar žiemą sulaukė neįvardijamo piliečio skundo dėl vėliavos išniekinimo ir ėmėsi tyrimą.

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė teigia: „Visoms aplinkybėms išsiaiškinti, priimti tinkamą teisingą sprendimą, manau, reikia atlikti ikiteisminį tyrimą. Toks sprendimas priimtas. Kai bus surinkti visi įrodymai, prokuroras tai įvertins ir priims sprendimą.“

„Tyrimas yra pradėtas vasario mėnesio viduryje gavus piliečio skundą tai, kad yra išniekinta valstybinė vėliava. Šiuo metu yra laukiama menininko paaiškinimo, ką jis pasakys, kokius pateiks dokumentus, kokius pateiks paaiškinimus. Ir po to bus sprendžiama, ką toliau daryti. Ar užteks tų paaiškinimų, ar reiks kreiptis dar kažkokiu išorės ekspertus, kad jie pateiktų savo ekspertinį vertinimą. Nuo jų ir priklausys tolimesni veiksmai“, – sako policijos atstovas Ramūnas Matonis.

Videoperformansą sukūręs menininkas D. Liškevičius stebisi, kad jo kūrinys būtent dabar, praėjus 21 metams, sulaukė tokios aršios reakcijos. Menininkas pasakoja, kad jo darbą reikia suprasti simboliškai ir protestuotojus kaltina jo darbą išnaudojant savo tikslais: „Kelia liūdesį, kad taip yra manipuliuojama žmonėmis, Lietuvos valstybės piliečiais. Kiršinama visuomenė, atliekami kriminaliniai veiksmai. Kūrinys praktiškai pavogtas, ištrauktas iš konteksto, naudojamasi juo blogiems tikslams.“

REKLAMA

Šis kūrinys prieš šešerius metus yra rodytas Venecijos bienalėje, o dabar jo rodymo teises turi MO muziejus ir yra laisvai prieinamas „Youtube“ kanale. Menininkas trispalvę vadina tautine vėliava ir sako performansu norėjęs paraginti Lietuvą tapti pilietine valstybe, atsisakyti homofobijos, priimti kitokius, kitų rasių ir tautų žmones.

„Yra nuoroda į mūsų homofobiškumą, kuris reiškiasi Lietuvoje. Valosi į vėliavą, palikdamas veido atspaudą, o ne ištepdamas ją. Galima sakyti, ištepdamas, bet tai simboline kalba, metafora galima kalbėti kaip apie Turino drobulę, kur yra likęs dievo veidas ant drobės. Taip mūsų visų veidai yra trispalvėje. Tos juodos dėmės galbūt yra dėmės, kurios vyksta mūsų Lietuvos fone, kas vyksta su manimi“, – sako D. Liškevičius.

Tačiau protestų organizatoriai mano kitaip ir jau skelbia Vilniuje prie Seimo vykstančiame renginyje skaičiuojantys pasipiktinusiųjų parašus dar vienam – grupiniam kreipimuisi į prokuratūrą dėl vėliavos išniekinimo.

Maršo organizatorius Raimondas Grinevičius sako: „Buvo renkami parašai, šiandien suvežti čia, suskaičiuos, patikrins, bus grupinis perdavimas prokuratūrai. Mes matome, kad tai valstybinio simbolio išniekinimas. Jei prokuratūra nuspręs, kad nėra išniekinimas, mes pripažinsime.“

D. Liškevičius jau ruošiasi kitą savaitę eiti su advokatu į policiją aiškintis dėl jam reiškiamų kaltinimų. O autorių teisių gynimo organizacija jau ruošiasi ginti jo kaip kūrinio autoriaus teises.


Rašyti komentarą...
J
Jur
2021-06-15 21:08:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aisku, kad isniekinimas- veliava- ne pašluoste... Sluostyk i bele koki skudura, ne i veliava!..
Atsakyti
-6

D
Darius
2021-06-15 21:35:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Čia šitas porno tikrai nėra menas
Atsakyti
-6

K
Kestutis
2021-06-15 21:05:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
NA IR PSIHU GYVENA IS KUR TAS PALIKYMAS ?
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų